47
יום

שהם שישה שבועות וחמישה ימים לעומר

 ג' סיון תש"פ
טיפול רפואי בביה''ח רמב''ם
אשר הלפרין כ"ו טבת תשע"ד    21:14 נמצא המנגנון שגורם לתאי הסרטן להיות עמידים בפני כימותרפיה

חוקרי רמב"ם טוענים, כי מצאו מנגנון שגורם לחלק מתאי הסרטן להיות עמידים בפני כימותרפיה, דווקא תאי החיסון שתפקידם להלחם בתאי הסרטן – גורמים לעמידות כנגד כימותרפיה.

תפקידה של המערכת החיסונית הוא להגן על גופינו מפני גורמים זרים כגון טפילים, חיידקים, רעלנים וסרטן. המנגנון הטבעי והחכם עושה את עבודתו נאמנה. ולעיתים, טוב מידי.

ממצאים ראשוניים, שהתגלו על ידי חוקרים בקריה הרפואית רמב"ם, מראים לראשונה כי המערכת החיסונית יכולה גם לגרום לעמידות לכימותרפיה, זאת על ידי הפעלה של גנים, האחראים על עמידות לתרופות בתאי סרטן. על פי המחקר החדש, המנגנון שאחראי לתופעה הזו הוא אנזים ציטידין דאמינאז- CDA , ותפקידו לפרק את התרופה בתוך תא הסרטן.

פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג כירורגית ראש צוואר ברמב"ם, עומד בראש המחקר החדש, אשר פורסם לאחרונה במגזין המדעי Oncogene.

המחקר מצביע על כך שמקרופאגים, מסוגי התאים המרכיבים את המערכת החיסונית ותפקידם לסלק גורמים זרים מהגוף, משפיעים על העמידות כנגד אחת התרופות הכימותרפיות החזקות בשוק- גמציטבין (Gemcitabine). תרופה זו מהווה את הקו הראשון והשני לטיפול בגידולים רבים כמו סרטן הלבלב, הריאה, שלפוחית השתן וסרטן השד. במחקר נבדקו תרופות כימותרפיות רווחות נוספות.

במסגרת המחקר, שנמשך כשנה וחצי, הראו החוקרים שפעילות המקרופגים הביאה לעלייה של פי 75 בביטוי האנזים CDA האחראי לפירוק התרופה, ושעיכוב האנזים שיפר באופן ניכר את יעילות הטיפול הכימותרפי.

שימוש בשיטות של ביולוגיה מולקולארית ובמודלים לסרטן בחיות מעבדה, הראו כי ההשפעה של הטיפול בגמציטבין הייתה בולטת יותר, באופן משמעותי, אצל בעלי חיים בהם דוכאה פעילות המקרופאגים, זאת בהשוואה לקבוצת ביקורת.

עוד עלה מהמחקר כי שילוב של גמציטבין, יחד עם מעכבי מולקולה קטנים, כנגד קולטן אשר אחראי על פעילות המקרופאגים, הביא לירידה של 50% בגודל הגידולים, לאחר טיפול בגמציטבין. המחקר בוצע בתמיכת הקרן הלאומית למדע והקרן הבינלאומית אמריקה-ישראל.

לדבריו של פרופ' גיל, בעשור האחרון, חלה התקדמות ניכרת בהבנה של תפקיד המערכת החיסונית בהתפתחות מחלת הסרטן, אולם תוצאות המחקר יכולות להוביל לשינוי של ממש בתפיסת הטיפול בסרטן גרורתי: "במשך עשרות שנים היינו עדים לתוצאות מאכזבות של טיפול בתרופות כימותרפיות כנגד מחלה גרורתית", אומר פרופ' גיל, "התוצאות שלנו מציעות מנגנון חדש לעמידות תרופות כנגד הסרטן".

לפי פרופ' גיל, המשמעות הקלינית של המחקר היא ששילוב של תרופות המשפיעות על התפתחות עמידות, עם טיפול כימותרפי, יכול להביא לשיפור יעילות הטיפול כנגד גידולים סרטניים אשר כיום לרפואה אין פתרון כנגדם.

אייכלר דורש: הפעילו את הרכבת לבית החולים הדסה ונווה יעקב י"ב תמוז תשע"ז
בנו של פרס: נידרש לקבל החלטות בהמשך י' אלול תשע"ו
ירושלים: פעוטה נכוותה ממים רותחים במטבח ביתה י"ז אדר ב תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות