ט' תשרי תשפ"א
חיים ברקוביץ כ"ד כסלו תשע"ד    20:58 לקראת חנוכה: ערב עיון לאברכי ביתר עילית

לתושבי עיר התורה ביתר עילית, לא יכלה להיות הכנה רוחנית ראויה יותר לחג החנוכה, מאשר ערב העיון שנערך בעיר, ביוזמתו של מכון מחקר תורני "פומבדיתא".

לתושבי עיר התורה ביתר עילית, לא יכלה להיות הכנה רוחנית ראויה יותר לחג החנוכה, מאשר ערב העיון שנערך בעיר, ביוזמתו של מכון מחקר תורני "פומבדיתא".

היה זה ערב תורתי שהוקדש כולו לבירור וליבון שורה של סוגיות מצויות ושאלות הלכתיות מעשיות בעניני חנוכה, וגם לעניני אגדה בשגב ומעלת הימים. במשאותיהם שנשמעו בקשב-רב, התעכבו הגאונים שליט"א על מכשלות הלכתיות הנקוטות בציבור הרחב, מבלי-משים.

הערב התורני, שנערך ע"י מכון "פומבדיתא", התקיים בביהמ"ד דחסידי באבוב ברח' רוז'ין בעיר, וקיבץ אליו קהל של אברכים ושוחרי הלכה מכל קצוות העיר.

מערכה הלכתית רבת-ענפים בדיני חנוכה המסועפים, השמיע הגאון רבי משה בראנדסדורפר שליט"א אב"ד ור"מ "היכל הוראה" בירושלים, ומ"מ בהוראה של אביו שר התורה מרן בעל הקנה בושם זצוק"ל.

בין השאר הזכיר את הוויכוח ההלכתי שהתעורר בין גדולי האחרונים לגבי הדלקה בכניסה הראשית בבנין רב-דיירים, והוסיף בשמו של אביו זצוק"ל, שאם מדליקים הרבה בכניסה לחדר המדרגות, הרי זו שאלה של ברכה לבטלה, והאריך בנימוקים ובטעמים.

הגאון רבי עקיבא הלוי ואזנר שליט"א דומ"ץ העדה החרדית בירושלים, הזכיר בפתח דבריו הנפלאים את דברי ה'יושר דברי אמת', כי החפץ לאצור בתוכו את האורות וההשפעות של החג, ילמד מקודם את הלכות החג, שהן הכלי קיבול. להלן השמיע שיעור הלכתי בדברי הראשונים, בדין מוסיף והולך ומהדרין בנר חנוכה ובעוד ענינים, והתעכב על הלכות נוספות בהן שיבץ פסקי-דינים מאת זקינו מרן פוסק הדור בעל שבט הלוי שליט"א.

בסיום, הזכיר את דבריו המלהיבים של מרן החתם סופר זי"ע, שמשה רבינו ע"ה, זכה בימי החנוכה לסודות התורה, והוסיף, שמכאן למדים אנו על תוקף קדושת הימים, ועל האור הגנוז בהם, שהרי משה רבינו לא זכה לסודות התורה, הנשגבים יותר, אפילו בהיותו ארבעים יום וארבעים לילה בשמי-מרום, אלא דווקא בארץ ודווקא בימי החנוכה.

הגאון רבי אברהם שרגא שטיגליץ שליט"א רב ומו"ץ קהילת חסידי צאנז בביתר עילית, ריתק את השומעים בשיעור תורני מאלף, בו התעכב על דיני אכסנאי בחנוכה, והרחיב בגדרי בית לגבי "נר איש וביתו". כן העלה כמה וכמה נקודות הלכתיות הנוגעות לבני הבית, לדין יציאת ידי חובה בנר חנוכה וברכותיו.

היה זה ערב שכולו תורה והלכה, ערב פורה ומרתק, והדבר בא לידי ביטוי בין השאר, בדיון הער שהתפתח מפעם-לפעם, בין ציבור המשתתפים לבין הנואמים הגאונים שליט"א, "כתלמידי חכמים המתנצחים בהלכה וכו'".

מצמרר: 150 ילדים חולים השתחררו מביה"ח למחנה הנופש של לב מלכה ז' טבת תשע"ח
מעמד הדלקת נר חנוכה וחלוקת מעות לשמירה אצל האדמו"ר מנדבורנה ביתר ב' טבת תשע"ח
המונים מצטופפים לראות בהגר''ח קנייבסקי בהדלקת הנרות א' טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. יוזמה יפה
28/11/2013
מתקרב
כדאי שגם בקרית יובל יבצעו טקס כזה.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי