כביש 'הרב עובדיה' פקוק עד צומת 'גולדה' ● דעה

אילוסטרציה
אילוסטרציה
הפולמוס אודות קריאת כביש ע"ש מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, סלל את הדרך לפולמוס נוסף – האם נכון וראוי לעשות זכר לגדולי ישראל בקריאת רחובות וכבישים על שמם. אם כן, כיצד נמנעים ממשפט כמו "חתכתי את רבי עקיבא כדי להימנע מפקק" או "רב חסדא תמיד מלוכלך ומלא בורות"?
יוני אגסי ד' כסלו תשע"ד 20:59
X

מאז ומתמיד הציקה לי העובדה שרחוב מסחרי מרכזי בעיר התורה והחסידות קרוי על שמו של אחד מגדולי התנאים. טוב יותר היה אילו הרחוב הנושא את שמו היה עמוס בישיבות, כוללים ומוסדות לתינוקות של בית רבן. הלא על זה הוא מסר את כל חייו. רבי עקיבא הפך – שלא מן הראוי - מושג נרדף ל"שופינג", "יציאה לרחוב" ובילוי בעיר הגדולה.

 

כיצד הפכו רבי טרפון ל-טרפון, רבי יוסי ל-יוסי ורבי חייא ל-חייא? איך זה שדווקא בעיר האמונה על שמירת כבודם ולימוד תורתם של אותם עמודי עולם, דווקא שם נוצרים תחבירי משפטים לא מחמיאים – בלשון המעטה, מבזים ומשפילים – אם להתנסח בכנות?

 

שעה אחת של סיבוב ברחובות העיר, יכולה ליצור את שיחת הטלפון הבאה: "שעה שאני מחפש חנייה אבל 'יחזקאל' מפוצץ, 'ישעיהו' חסום ו'יונה' מלא בביוב". ואם לרדת מהניסוח העדין הרי שזה יישמע ככה: "אל תשאל, 'חזון איש' פקוק, 'האדמו"ר מגור' סיוט אחד גדול, ואם אין ברירה אני אחתוך את 'רש"י' או שאגנוב את 'ירמיהו'.

 

אותי אישית הקפיץ השלט הבא: "העירייה משדרגת את הרב קוק". באותה מידה יכולה העירייה גם "לשקם את החיד"א", "לשפץ את הרב כהנמן" ו"לאחד את רשב"י עם ז'בוטינסקי".

 

מה יעלה בגורלו של כביש 'הרב עובדיה', איני יודע. אך לא נוכל להימלט ממשפטים מפוקפקים שיוליד אותו כביש. כי "אני נמצא בצומת ש'הרב עובדיה' נפגש עם 'גולדה' במחלף" או "אני עובר על 'הרב עובדיה' כדי להגיע ל'גולדה' במהירות", או גרוע מכך, "היה מיותר להשקיע 'ברב עובדיה' כי הוא לא באמת שווה משהו" – זה לא בדיוק "זכר צדיק". בטח שלא "לברכה".

 

בעודי כותב את השורות הללו, קלטו אוזניי את קולם השובב והתמים של ילדי השכנים, המשחקים בתמונות של רבנים. קולות הצהלה שעלו מהילד התורן אשר הצליח "להפוך" במכה אחת שמונה רבנים, ולהרוויח כמה רבנים "יקרים", לא העיבו על קולות הרטינה של הילד האחר, אשר הצליח להרוויח רק כמה רבנים "פושטים" בודדים.

 

כשיצאתי לחצר על-מנת לנסות ולתהות מי הוא רב "יקר" ומי הוא רב "פושט", הוטלה הפצצה הבאה: "קח את 'האדמו"ר מ------', אני ממילא לא צריך אותו. יש לי הרבה יותר 'יקרים' ממנו".

 

"ומה בכך" – יהגו הלמדנים בלשונם – "הלא עדיף שישחקו בקלפים של רבנים מאשר חלילה במשחקים לא חינוכיים. הלא כתוב 'והיו עיניך רואות את מוריך', לא"?

 

"אהה, נכון" - אענה להם אז – "אבל ראשית, משחק קלפים לא נחשב ל'והיו עיניך רואות את מוריך', בדיוק כמו שלפסוע ברחוב 'קהילות יעקב' לא נחשב להליכה בדרכו של הסטייפלער.

 

שנית, אם מגיל קטן הורגלו התשב"רים לוותר על 'הרב אלישיב' ולהעדיף את 'ר' שליימה זלמן', זה רק עניין של זמן עד שיעדיפו ברחובות את 'הרצל' השקט על פני 'הרב שך' הרועש".

 

כי אם בכל זאת החלטנו להנציח את שמם, לפחות שיתנוססו שם בגאון ולא יתגלגלו ברחובות.

 

הכותב הוא מנהל טקסטור - קופירייטינג ועיצוב.הרב עובדיה, שם רחוב, כביש, דעה, יוני אגסיהוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.

הצג\הסתר כל התגובות
1. חמוד
07/11/2013
אחד
חמוד מאד
הגב לתגובה
2. חזק!!! כ"כ נכון!!
10/11/2013
מעריץ
כל מילה נכונה! אחד הכותבים המוכשרים ביותר שראיתי.
הגב לתגובה
3. ואוו כ"כ נכון ומדהים!!!
07/11/2013
יעל
ואוו כ"כ נכון ומדהים!!! כתוב בשפה קולחת ברורה, ובעלת חוש הומור.
הגב לתגובה
4. כל מילה דבש(ל"ת)
07/11/2013
זהב

הגב לתגובה
5. דמגוגיה מיותרת!!!
07/11/2013
דמגוגיה מיותרת!!!
מיש כתב את זה בהחלט מוכשר, אבל לא בשכל אלא בכתיבה, כי הנושא כשלעצמו הוא חסר טעם ואין מה להתדיין עליו...
הגב לתגובה
לא מדויק!
08/11/2013
דמגוג ומגוג
אתה יכול לא להסכים עם הנכתב. אבל מי שמוכשר בכתיבה, מוכשר גם בשכל. אדם טיפש לא יכול להיות מוכשר בכתיבה. קפיש?
הגב לתגובה
6. שינקו את הרחובות -
07/11/2013
חיים
לא לגרום לביזיון כבוד התורה..
הגב לתגובה
7. אחד הכותבים אם לא הההה
08/11/2013
שיקה
כל מילה בכתבה היא מדויקת לחלוטין איך אני נהנתי מהכתבה הכתב הזה צריך שיהיה לו טור קבוע באתר זה ובעיתון משפחה הוא נראה לי עוד יהיה אחד הכתבים המוצלחים ביותר תזכרו מה אני אומר לכם
הגב לתגובה
8. מ"תנאים" ל......
08/11/2013
נתי
בירושלים יש רחוב "אהליאב" שהוסב שמו ל..רבי אלחנן ווסרמן. אני בטוח שרבי אלחנן זצ"ל לא היה מסכים. כמו כו ישנם הרבה רחובות בבית שמש שהוסבו מ"תנאים" לאדמו"רים. הם בוודאי לא היו מסכימים.
הגב לתגובה
9. הוספה קטנה
08/11/2013
שלו'
לאחרונה חשבתי הרבה על העניין הזה, בעקבות הקמפיין החדש של קולה rc עם התמונות של שחקני הכדורגל. חשבתי למי בדיוק יש אינטרס במשחק הזה? ואז הגעתי למסקנה שכנראה אחד מהצדדים לוקח בזה חלק, מכיון שהשחקנים שלו יהיו ה'יקרים' והשחקנים המתחרים יהיו ה'פושטים'... מי יודע?!
הגב לתגובה
10. סופסופ מישהו דיבר
09/11/2013
x
בביתר עלה הנושא לפני מספר שנים וב"ה מאז אנחנו משתדלים בבית להזכיר את שמות הרחובות יחד עם התואר המתאים. זה קריטי מאוד. כבוד המת וחשוב לא פחות, כבוד גדולי תורה.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול

שבוע אחריי ושוב ירי טילים מרצועת עזה לישראל

אזעקת צבע אדום נשמעה הלילה מעט לפני השעה 23:00 באזור הדרום. לאחר מכן נשמעו הדי פיצוץ באזור נתיבות ובאזור מועצת חוף אשקלון. המשטרה מנסה לאתר את מקום הנפילות. הפלסטינים מדווחים על מטוסים בשמי רצועת עזה.

בחור ישיבה מירושלים טבע למוות בחוף באשדוד

תלמיד ישיבה כבן 18, הלומד באחת הישיבות בירושלים טבע בעת ששחה בחוף הנפרד באשדוד. כוחות ההצלה שמיהרו למקום הוציאו את הבחור מהמים ונלחמו על חייו, אך כעבור זמן קצר נאלצו לקבוע את מותו.

דייני בעלזא הגיעו לשמחת נגד האדמו"ר ממחנובקא

יממה לאחר שהאדמו"ר ממחנובקא הגיע לחתונת נכד האדמו"ר מבעלזא שליט"א, הלילה נשלחו ע"י האדמו"ר שני דייני בעלזא להגיע לבר המצווה של נכד האדמו"ר ממחנובקא.

גלריית ענק משבע ברכות בעלזא בחיפה

צלם לדעת תיעד את השבע ברכות שנערך בביהמ"ד בעלזא בחיפה, כשהמעמד הינו גם יובל למוסדות בעלזא בעיר האדומה. צפו בגלריית ענק.

חיפה: בדיקות פתע לבדיקת זיהום אוויר מרכבים

נהגים בחיפה הופתעו השבוע להיעצר בצד על ידי שוטרי תנועה ופקחי המשרד להגנת הסביבה, שערכו בדיקות פתע לגילוי רכבים המזהמים את האוויר. התוצאות היו כי רכבים נדרשו לטפל בליקויים.

הגיחון תירגלה משבר חמור באספקת המים לירושלים

במסגרת תרגיל "נקודת מפנה 2015", נבחרה חברת הגיחון לתרגל משבר חמור באספקת המים לירושלים המשולב עם אירוע של זיהום מים באזור הגבעה הצרפתית ותקיפת סייבר על תשתיות ומתקני הגיחון.

מנכ"ל אורנג' העולמי בעד חרם על ישראל

בלי בושה! מנכ"ל חברת הסלולר הענקית בעולם, אמר אל מול קהל ערבי במצרים, כי היה יוצא מפעילות בישראל אילו הדבר אל היה כרוך בתביעות וסיכונים. ברשתות החברתיות כבר עולות קריאות לעבור לחברות סלולר אחרות.

מחירי הלחם בפיקוח צפויים לרדת ב – 4.8%

וועדת המחירים המשותפת למשרד הכלכלה והאוצר המליצה על הפחתת מחירי לחם בפיקוח בעקבות כך, צפויים השרים אריה דרעי ומשה כחלון, לחתום על צו להפחתת מחירי הלחם והחלה שבפיקוח בשיעור של 4.8%.

הברנז'ה חגגה בהפתעה יום הולדת 40 למנחם טוקר

אתמול החליף מנחם טוקר קידומת, כאשר חגג את יום הולדתו הארבעים. מיטב הזמרים ואנשי התקשורת של המגזר ערכו לו מסיבת הפתעה. טוקר הוזמן לפגישה במסעדה והופתע ממסיבה מושקעת במיוחד.

שלמה בניזרי התעלף בשידור חי ב'קול ברמה'

השר לשעבר שלמה בניזרי, התעלף במהלך שידור תוכניתו השבועית ברדיו 'קול ברמה'. כוחות הצלה שהגיעו למקום העניקו לו טיפול מקומי, שאחריו בניזרי חזר להיפרד מהמאזינים וליידע על שאירע.

איציק אורלב מקפיץ את הרחבה: "יש מסיבה"

איציק אורלב בלהיט החדש של הקיץ "יש מסיבה"- השיר שמקפיץ כל רחבה ולא נותן לאף אחד לנוח. עם מקצב ים תיכוני משולב בדאנס וצליל אוריינטלי, השיר מסומן כלהיט החתונות החדש - כי אין מסיבה בלי "יש מסיבה".

יידל ורדיגר מגיש את הדבר הבא: בשבילי נברא העולם

הדבר הבא במוזיקה החסידית: אלבום בכורה מושקע במיוחד לזמר והיוצר, ברוך שלום בלסופסקי, בהפקתו של גדול הזמר החסידי, יידל ורדיגר, שלראשונה מפיק אלבום לזמר שהוא לא אביו, מרדכי בן דוד, או הוא עצמו.