47
יום

שהם שישה שבועות וחמישה ימים לעומר

 ג' סיון תש"פ
רחלי לוין ב' כסלו תשע"ד    00:31 תורת מעגל השינוי פרנצ’סקה ודיקלמנטה

ג'יימס פרוצ'סקה וקרלו דיקלמנטה היו צמד פסיכולוגים שבנו מודל מעגלי שמתאים לכל תהליך של שינוי. על פי השקפתם, בכל תהליך של שינוי יש דינאמיקה וכללים אחידים.

הדים רבים מעורר המוקד האקטיבי של מאוחדת - המחולל פלאות בקרב החברים בתכנית המוקד.

 

סוד הצלחתו של המוקד מסתתר מאחורי ה'אני מאמין' שלו, המתבסס על תורת 'מעגל השינוי' של החוקרים הנחשבים פרנצ’סקה ודיקלמנטה.

 

ג'יימס פרוצ'סקה וקרלו דיקלמנטה היו צמד פסיכולוגים שבנו מודל מעגלי שמתאים לכל תהליך של שינוי. על פי השקפתם, בכל תהליך של שינוי יש דינאמיקה וכללים אחידים.

 

מאוחדת מאמינה, כי כל אדם יכול לחולל שינוי בחייו, אם רק ירצה בכך. כל מה שהוא צריך זה מעט עזרה וסיוע בקבלת ההחלטה ובתהליך מימושה.

 

לשם כך הוקם המוקד האקטיבי של מאוחדת, לשכלתניים שביננו, חושפת מאוחדת את מה שעומד בבסיס הפעלת מוקד הבריאות האקטיבי - תורת "מעגל השינוי" מאת פרנצ’סקה  ודיקלמנטה..

 

לשיטתם כל שינוי באדם והתנהלותו מורכב משישה שלבים:

 

1.           קדם הרהור

בשלב זה האדם אינו שוקל אם לשנות את התנהגותו. הוא אינו ער לבעייתו או לצורך שלו להשתנות, ומציג טיעונים והגנות המצדדות בשימור התנהגותו או הרגליו. קיימות מגוון סיבות לחוסר ההנעה (המוטיבציה) של האדם להיכנס למעגל השינוי, לעתים זה פחד מכישלון, ולעיתים זה הפחד מהשלכותיו של השינוי, הרגשיות, הכספיות, ולעיתים זו התהייה כיצד השינוי ישפיע על לימוד התורה וכוונת התפילה.

 

2.             הרהור

האדם ער לבעייתו, אך הוא נוהג אמביוולנטיות כלפי השינוי, כלומר  הוא שוקל אם להשתנות, אך במקביל גם דוחה את ההחלטה. אנשים רבים נתונים הרבה מאוד שנים (!) בשלב ההרהור, מתחבטים אם להיכנס לתהליך השינוי, אך אינם מגיעים לידי החלטה. למשל, אדם שיש לו בעיית משקל, אפשר שישמיע לעצמו או לסובבים אותו את המשפט הבא: "מצד אחד אני מבין שכך אני לא יכול להמשיך, ומצד אחר חיים רק פעם אחת", או: "מצד אחד אני מבין שאני ממש לא יכול להמשיך ולהיראות כך, ומצד אחר, הרי עוד לחמנייה אחת, לא תהרוג אותי".

 

3.           החלטה

האדם  מצהיר על כוונתו ועל רצונו להשתנות. ההחלטה להשתנות היא תנאי בסיסי בדרך לשינוי. לעתים, ההחלטה היא בהצהרה בלבד, ואינה נשענת על שיקולים שכלתניים או מבוקרים, לכן יש לבחון בשלב זה משמעויות השינוי ואת מחירו, וכן יש לערוך בדיקה בנוגע לכוחותיו ולמשאביו של האדם להיכנס לתהליך השינוי.

 

4.           פעולה

שלב זה מאופיין בצעדים מעשיים שתכליתם יצירת השינוי, כגון, בנייה וביצוע של תכניות חדשות או מיומנויות  למימוש השינוי. שלב זה מאופיין בצעדים מעשיים שתכליתם היא יצירת השינוי.

 

5.           שימור

כעת, עומד האדם לפני האתגר לשמר את השינוי שהושג בשלב הקודם ולמנוע 'נפילה'. בדרך כלל, נדרשים למשימה זאת כישורים ואסטרטגיות שונות מאלו שנדרשו להשגת השינוי. בלעדיהם, קטנים סיכויים לשמר את הישגים. מחקרים פסיכולוגיים רבים, מצביעים על השלב הזה כעל השלב הקשה והתובעני ביותר.

 

6.           נפילה

פרנצ’סקה ודיקלמנטה רואים במעידות ובנפילות התרחשות נורמלית המקרבת את האדם בדרך אל השינוי המיוחל. המעידה אינה כישלון ואינה סימן לירידה בהשפעת הטיפול, אלא חוויה לימודית שאפשר וצריך להפיק ממנה לקחים להמשך התהליך.

 

כפי שניתן להבין, המוקד האקטיבי של מאוחדת נכנס לתפקידו המכריע כבר בשלב ההחלטה וההרהור. בעזרת מערך הסברה רחב היקף, מאוחדת דואגת להזכיר ללקוחותיה השכם והערב, את חשיבות אורח החיים הבריא ושימור הבריאות.

 

כשהאדם כבר מקבל את ההחלטה האמיצה לחולל שינוי מהותי בחייו ועובר לשלב הבא הפעולה, מסייע המוקד האקטיבי בידו להגדיר את דרך הפעולה למימוש ההחלטה, את התפריט הנכון, הפעילות הגופנית הרצוייה ועוד.

 

גם בתהליך השימור ומניעת הנפילה משמש המוקד האקטיבי בתפקיד חשוב ומכריע – באמצעות מפגש טלפוני קבוע עם נציג המוקד ניתן לעקוב על התהליך, התוצאות, הקשיים וההצלחות וכך לשמר את השינוי המיוחל שהושג - לאורך שנים.


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. שינוי
03/12/2013
אהובה
האם מתקיימות סדנאות הקשורות לתורת מעגל השינוי והיכן אשמח לקחת חלק בהן כמובן בתשלום אודה על תשובתכם למייל [email protected] או לטלפון 0505-50-36-77
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות