כ"ד תשרי תש"פ
דר' סוזי קגן כ"ב סיון תשע"ב    16:14 מה לעשות כשהילד גונב כסף ?

ילדכם גונב כסף? זו תופעה מוכרת ושקיימת בכל המגזרים. איך מתמודדים איתה ומה אומרים לילד? דר סוזי קגן מנתחת את הנושא ונותנת גם עצות.

זה קורה בכל המגזרים, והתופעה מתרחשת לרוב סביב גילאי 8-11. הילד מוצא מטרה לעשות שימוש בכסף, והדרך הפשוטה להשיג כסף, הוא לגנוב אותו. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה,  אומרת כי התופעה בה ילדים גונבים כסף מההורים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות בכל המגזרים. "לרוב אנו מוצאים כי התנהגות זו מתרחשת לרוב סביב גילאי 8-11. זהו גיל בו ילדים מוצאים שימוש יעיל בכסף למטרות כגון קניית ממתקים או צעצועים קטנים אותם ניתן לרכוש במכולת או בקיוסק. לרוב ישתפו הילדים את ההורים באוצרות שקנו בכסף ויספרו כי מצאו את הכסף על המדרכה, במדרגות, או במקומות ציבוריים אחרים".

 

• חשוב לדעת כי בעבר נטו לראות בכל מקרי הגניבה סימן למצוקת הילד וקריאה לעזרה. הנחה זו הינה רלוונטית גם היום אולם כיום אנו כבר יודעים כי ישנן עוד סיבות נוספות. ילדים המצויים בעולם מאוד חומרי עם יכולות ההולכות ומצטמצמות בכישורי דחיית סיפוקים מוצאים בארנק של ההורים פתרון קל להשגת הצורך. הם "סוחבים" ממתקים בחנות, לוקחים כסף מהמגירה, או מארנק ההורים כדי לממש צורך מיידי ללא דחיית סיפוקים.

 

• במהלך עבודתי עם אסירים בבתי הכלא, לא מצאתי ולו מקרה אחד בו התחילה הפשיעה בגניבה מארנקם של ההורים. רוב האסירים פורצים לבתים או לעסקים כדי לממן סמים ואין כאן נורה אדומה להתפתחותה של התנהגות עבריינית".

 

הנה מספר טיפים כיצד להתמודד עם התופעה.

• הדבר הראשון הוא לא להילחץ.

• יש להיות בטוחים במאת האחוזים שהילד אכן גונב מכם. הורים שרק חושדים ובאים בטענות והאשמות לילד, עלולים לפגוע קשות במערכת היחסים ובמסגרת האמון בין ההורים לילד, במקרה שטעו ואין זה הילד שגונב.

• לאחר שההורים בטוחים מעבר לכל ספק שמדובר בילדם יש להודיע לו שאתם יודעים. אל תלכו סחור סחור באמירות כגון " מעניין, בזמן האחרון נעלם לי כסף מהארנק, אולי זו העוזרת..." או "יכול להיות שהיית צריך כסף ולקחת לי מהארנק?". יש לפנות אל הילד באופן ישיר ולהתעמת עם הידיעה שהוא זה שלוקח את הכסף. תבדקו איתו אם הוא זקוק ליותר דמי כיס והסבירו לו שבמקרה כזה עליו לפנות אליכם. יתכן ולא תוסיפו לו דמי כיס אולם נסו למצוא איתו פתרונות ואלטרנטיבות לרצונותיו. השתדלו להיות רגישים בשיחה אל ילדכם אולם הציבו גבול חד משמעי לגבי הגניבה.

• שוחחו עם ילדכם, ובכל מקרה נסו לפנות לו 20-30 דק' בשבוע. לא במסגרת הזמן שמסיעים אותו לחוג או מכינים איתו שיעורי בית אלא כאלו שמשחקים איתו, מבשלים יחד או עושים משהו אחר לפי בחירתו ורק איתו.

• במקרה בו המשא ומתן בנושא הכספי יחד עם תוספת הזמן השבועית ותשומת הלב האישית לא עזרו, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לקבלת הדרכה או אף לטיפול.

 

ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה,  בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן.

 

 


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה