ל' שבט תש"פ
הגרעין שנתקע בגרונו של הפעוט. צילום: דוברות בי"ח רמבם"ם
אשר הלפרין כ"א סיון תשע"ב    16:00 בן חמישה חודשים נחנק מגרעין שבלע - בנס ניצל

פעוט בן חמישה חודשים ופעוט בן שמונה חודשים הגיעו לרמב"ם, לאחר שבלעו גרעין ואגוז. בנס המקרים הסתיימו בשלום לאחר שחילצו את הגרעין באמצעות מכשור זעיר.

קטניות לקטנטנים? לא מומלץ!  בזה אחר זה, שני מקרים של שאיפת קטניות בפעוטות בני כמה חודשים, הגיעו למיון רמב"ם בשבוע שחלף. במקרה הראשון הגיע לרמב"ם פעוט בן חמישה חודשים, לאחר שבלע גרעין. כמה ימים לאחר מכן, הובא למיון ביה"ח פעוט אחר, בן שמונה חודשים שבלע אגוז

 

בתחילת השבוע שעבר הועבר פעוט בן חמישה חודשים מבית חולים באזור הצפון, עם אבחנה לא שגרתית. הפעוט, כך עלה מהבדיקות שבוצעו, שאף גרעין וזה התמקם בסמפון השמאלי שלו (אחד משני צינורות דרכם חודר האוויר מקנה הנשימה אל הריאות).

 

הבירור שנעשה באמצעות הליך הנקרא ברונכוסקופיה (החדרת מצלמה זעירה דרך צינור אל האזור), בוצע בעזרת כלים זעירים, אך על מנת להוציא את הגרעין יש צורך בכלים זעירים עוד יותר, ובמיומנות שתאפשר להתמודד עם האתגרים הכרוכים בהוצאת גוף זר מילד כל כך קטן. בהיעדר אלו בבית החולים אליו הובא הפעוט, הוא הועבר למרכז הרפואי רמב"ם.

 

"התינוק הגיע אלינו לאחר ארבעה ימי אשפוז", אומר דר' אריה גורדין, מרכז תחום אא"ג (אף-אוזן-גרון) בילדים בקריה הרפואית רמב"ם, "במהלכם הוא סבל מחום ושיעול טורדני, אבל אף אחד לא העלה על הדעת שילד כל כך קטן בלע גרעין. אני מעולם לא נתקלתי בחולה כל כך צעיר עם בעיה כזו".

 

עם הגעתו לרמב"ם, ניגשו הרופאים לפעולת הוצאת הגרעין. מדובר בפעולה די שגרתית, אך בשל גילו הצעיר וגודלו הזעיר של המטופל, היה זה מבצע מורכב. דרך ברונכסקופ שקוטרו 4 מ"מ, הכניסו הרופאים טלסקופ ומלקחיים זעירים, במטרה להגיע אל הגרעין ולשלוף אותו החוצה. ההליך נמשך כעשרים דקות, כשהפעוט נמצא תחת השפעת הרדמה כללית.

 

"ככל שהילד קטן יותר, קוטר הציוד קטן יותר, ועקב כך הקושי בטיפול הולך וגדל", מסביר דר' גורדין שטיפל בפעוט, "עיקר המיומנות היא להיכנס דרך קנה הנשימה  של תינוק קטן, כשאנחנו צריכים באותה הפעולה לבדוק את מיקום הגרעין, לשלוף אותו בעזרת מלקחיים אופטיות ולאפשר לו לנשום תוך כדי הפעולה". הכל מתבצע דרך צינור חלול קטן אחד

 

מספר ימים לאחר המקרה הזה, הופתעו רופאי רמב"ם לגלות מקרה נוסף, הפעם תינוק בן שמונה חודשים שבלע אגוז, יחד עם פרוסת העוגה שאכל. גם במקרה הזה התמקם האגוז בסמפון של הפעוט (הימני) ורופאי רמב"ם הצליחו לשלוף אותו בעזרת הכלים הזעירים שעומדים לרשותם.

 

"מצבם של שני העוללים טוב והם שוחררו לביתם", מדווח דר' גורדין ומוסיף, "זה די נדיר לראות שאיפת גוף זר מתחת לגיל שנה וחצי. בשני המקרים היה מזל גדול. זה יכול היה להיגמר במוות. ילדים כל כך קטנים לא אמורים להיחשף למזונות קשים, ויש לשים לב לתזונה המתאימה לילדים בגילאים הללו, כאשר אגוזים וגרעינים הם מחוץ לחשבון. ההורים נדרשים למודעות וזהירות רבה בכל הקשור למה שהילדים מכניסים לפיהם".

אסף הרופא מציג: תפילת הרופא להצלחה י' אייר תשע"ח
מפקד החיל לטייס הפצוע: קיבלת את ההחלטה הנכונה כ"ז שבט תשע"ח
הילולת הרמב"ם: מאות פקדו את ציונו בטבריה כ' טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות