כ"ו שבט תש"פ
וד"ר אריק כרמון בהגשת דו"ח מדד הדמוקרטיה לנשיא צילום: מארק ניימן - לע"מ
אשר הלפרין ב' חשון תשע"ד    12:21 42.7% מעדיפים את הדמוקרטיה על ההלכה

42.7% מתושביה היהודים של מדינת ישראל מעדיפים את הדמוקרטיה על פני ההלכה, לעומת 28.2% המעדיפים את ההלכה, כך עולה מדו"ח ממד הדמוקרטיה שחשף המכון הישראלי לדמוקרטיה.

המכון הישראלי לדמוקרטיה העניק היום לנשיא המדינה שמעון פרס את דו"ח "מדד הדמוקרטיה הישראלית" לשנת 2013, פרי עבודת צוות מרכז גוטמן לסקרים של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

מהדו"ח עולה כי רמת האימון של הציבור ברבנות הראשית לישראל, עומדת על 43% בלבד, בקרב הציבור היהודי בישראל, לעומת 90.9% לצה"ל, 78.7% לנשיא המדינה, 62.7% לבית משפט העליון, 61.9% למשטרה, 54.5% לכנסת, ו-51.7% לראש הממשלה.

 

עוד עולה מהדו"ח כי רוב ברור בכלל הציבור  - 68.8% טוענים כי הפוליטיקאים פועלים למען האינטרסים שלהם יותר מאשר למען הציבור.

 

מהדו"ח עולה עוד כי 74.8% מהיהודים מאמינים באפשרות של מדינת ישראל “יהודית ודמוקרטית”, ־32.3% מעדיפים את הרכיב “יהודית” בלבד בהגדרת המדינה, לעומת  29.2% המעדיפים את הרכיב “דמוקרטית” בלבד.

 

הלכה או דמוקרטיה?  42.7% מעדיפים את הדמוקרטיה על פני ההלכה במקרה של סתירה ביניהם לעומת  28.2% המעדיפים את ההלכה על פני הדמוקרטיה.

 

מדד הדמוקרטיה הישראלית 2013 כלל 1,000 מרואיינים והציג גם את אמון הציבור במוסדות המרכזיים בישראל ובראשם הצבא, בית המשפט, המשטרה, בית הנשיא, הממשלה, הכנסת, כלי התקשורת והרבנות הראשית.

 

נשיא המדינה התייחס לממצאים לפיהם שיעור המעדיפים את ההגדרה המשולבת “יהודית ודמוקרטית” נמצא בירידה רצופה ומגיע היום רק ל־37% ואמר: "אני מאד מוטרד מהיחס לדמוקרטיה ומהמתח בין הרוב היהודי למיעוט הערבי". אין סתירה בין מדינה יהודית ודמוקרטית ועלינו לחנך ולקדם את הערך "ואהבת לרעך כמוך" שהוא בסיס ערכי ומוסרי של העם היהודי המחייב שוויון מלא וחינוך לסובלנות בין יהודים לערבים".

 

הנשיא הוסיף ואמר כי "יש גם צד חיובי וזו ההצהרה הסולידרית המרגשת של אזרחי ישראל בנכונות לקבל על עצמם מיסוי לטובת צמצום הפער בין עשירים לעניים, וכן אהבת הארץ ושביעות הרצון הכללית של אזרחי ישראל".

 

יו"ר המכון הישראלי לדמוקרטיה ד"ר אריק כרמון הציג את עיקרי הדו"ח וניתוח המגמות ואמר "כבוד הנשיא, אני מתכבד להגיש לך את דו"ח מדד הדמוקרטיה הישראלית המופק זו השנה ה-10. ברצוני להדגיש כי ישנם נתונים שצריך לתת עליהם את הדעת וביניהם היחס של אזרחי ישראל לערכי המדינה כ"יהודית ודמוקרטית", וכן תחושת 61% מאזרחי ישראל כי אין ביכולתם להשפיע על מדיניות הממשלה".


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. מתוך אלף מרואיינים זה בדיחה, הציבור החרדי
06/10/2013
חיימיש
הולך וגודל על אפו ועל חמתו של מר לפיד, בנט ושאר שונאי ישראל, הם עוד יאכלו את הכובע כמו שצריך.
הגב לתגובה
2. בעיה שורשית בסקר
06/10/2013
דוד
רוב אלו שענו שמעדיפים דמוקרטיה אינם יודעים כלום על הלכה. האמת ניתן לאמר שגם חלק מאלו שענו הלכה, לא יודעים מהי דמוקרטיה ומה התועלת בה. מי אמר שיש סתירה ביניהם, האם בדמוקרטיה האזרח יכול לעשות מה שהוא רוצה, לדוגמה לפגוע בעצמו או בסביבתו. ועוד שאלה, כיצד ייתכן שאף אחד לא עונה "אני צריך ללמוד את הסוגיה לפני שאני עונה", הכל עובד על דעות מוקדמות- הבלים!
הגב לתגובה
דוד, זה ממש לא משנה
06/10/2013
דני
כי הציבור מתנהל כל חייו לפי דעות קדומות, ובבחירות הוא יצביע לפי דעות קדומות וכן הלאה. לכן הסקר הזה כן חשוב. אם תעשה סקר רק עם חוקרים וחושבים, זה לא ישקף את הלך הרוח בציבור כולו.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה