י"ד אב תש"פ
דבורי לוי כ' אלול תשע"ג    10:24 מה הפתרונות להשמנת יתר ואיך זה עובד

רבקה, סבלה מעודף ממשקל עד אשר הורידה 70 ק"ג באמצעות ניתוח טבעת. חייה השתנו מן הקצה אל הקצה, כמו יתר האנשים שביצעו את אחד מהטיפולים הכירורגיים בפתרונות להשמנת יתר.

רבקה ג. אישה נאה ומטופחת סבלה שנים רבות ממשקל עודף שהכביד עליה פיזית ונפשית. לאחרונה חייה של רבקה השתנו מן הקצה לקצה, היא ירדה שבעים ק"ג ממשקלה, בתהליך של פחות משנה, לאחר שנים של צער, בושה ודחייה עצמית היא פתאום אישה רגילה, נראית ככולם ועובדת ככולם, קיבלתי את עצמי במתנה-אומרת רבקה בחיוך.

 

שנים קשות עברו עליה בהיותה בעלת משקל עודף, ככל שעלתה במשקלה כך מיעטה להופיע בחברת נשים. היא התביישה מהמראה, פתחה רגשי נחיתות ודימוי עצמי נמוך. בשנים האחרונות לא יכלה לצאת מהבית ובקושי הסתובבה בין החדרים מרב כבדות.

 

המאבק התמידי מול האוכל, התסכול ההולך וגובר, וחוסר היכולת להשתלט על המערכה הנקראת אכילת יתר, גרמו לה לא פעם לצורך מוגבר בפורקן שמצא את ביטויו דווקא באכילה לא מרוסנת וחסרת מטרה.

 

חברה המליצה על ניתוח טבעת להצרת המעיים, רבקה התעניינה והחליטה. היא נערכה לניתוח במרץ רב והתוצאות שלאחריו לא אחרו לבוא ועלו על כל ציפיותיה. כיום היא פעילה, עובדת שעות רבות מחוץ לבית ונוסעת לביקורים, חתונות, שמחות וקניות. רבקה חזרה לחיות והחיוך חזר לשכון על פניה.

 

כ- 5% מהאנשים הסובלים מעודף משקל שעלול לגרום להם לבעיות רפואיות יכולים על פי נתוני מחקרים לרזות באמצעות דיאטה, אך למרבית הצער 95% מהשמנים הקליניים לא מצליחים לרזות.

 

לאור המחקרים בעולם כולו, ממליצה הרפואה העולמית על פתרונות כירורגיים לטיפול בהשמנה קלינית כטיפול היעיל ביותר וברב המקרים כטיפול היחיד שעונה על הבעיה בשורשה.  בארץ נערכו עד היום כ- 15,000 ניתוחים לקיצור קיבע וטבעת להצרת מעיים לטיפול בהשמנת יתר ומספרם בשנים האחרונות עולה בעקומה חדה.

 

אנשים רבים בעולם סובלים כיום מהשמנת יתר המשפיעה על מהלך חייהם במובנים רבים. הם חשים חריגים, אינם אוהבים את המראה שלהם, מתקשים למצוא בגד בחנויות, ובעיקר הם מועמדים פוטנציאלים למחלות שכיחות כגון יתר לחץ דם, סכרת בעיות לב וכדו'.

 

רוב רובם של אוכלוסיית האנשים בעלי עודף משקל, מדווחים שבמהלך חייהם כבר ניסו דיאטות רבות, אך זמן מה לאחר ההרזיה עלו חזרה במשקל.

 

חלקם של אותם אנשים גם מתקשים לרזות למרות הדיאטה, וחלקם אינם מסוגלים לעמוד במשטר היום יומי של דיאטה כזו שתגרום להם להיות במשקל הרצוי -וממילא הם מתייאשים זמן קצר לאחר שהתחילו ולפעמים אף קודם לכן.

 

הרפואה המודרנית מנסה להתמודד עם הבעיה בכל מיני דרכים. לראשונה החלו לפני מספר עשורים בניתוח לקיצור המעיים, אלא שהניתוחים הללו גרמו לא אחת להתפתחות של נזקים רפואיים.

 

הרפואה חיפשה פתרונות נוספים לבעיה ומצאה את ניתוח הטבעת, המכווננת כפתרון יעיל יותר מבחינה כרוגית ורפואית. בשנת 1991 ולאחריה בשנת 2000 אושרו ניתוחי הצרת הקיבה כניתוחים רפואיים לכל דבר תחת סל הבריאות.  מדובר בטבעת המוחדרת בניתוח מהיר לגוף, ומולבשת על החלק העליון של הקיבה ומקטינה את נפחה.

 

הטבעת ניתנת להידוק ולשחרור לפי מצבו של המטופל ע"י רופא ועפ"י חוות דעתו.

ניתוח הטבעת עלול לגרום לבעיות ושיבושים קשים בחיי המטופלים, למרות שרוב רובם של האנשים שהושתלה להם טבעת דיווחו על הישגים מרשימים וירידה דרסטית במשקל.

 

יחד עם זאת, הרפואה חיפשה מענה יותר מתאים להרזיה, ופתרון לכל אותם אלו שסבלו מתופעות לוואי כגון בחילות חזקות לאורך היום ובעיקר מענה לכל אותם שהטבעת השתחררה יום אחד עלתה לכיוון הוושט גרמה להם לחנק שתחילה אפילו לא הבינו מה מקורו, עד שהובהלו לבית החולים ובניתוח חרום הצליחו לשלוף אותה מבלי שתעשה נזקים נוספים.

 

הפתרון החדיש ביותר להרזיה עקבית ומשמעותית, שנמצא כיום ברפואה העולמית  הינו ניתוח השרוול הנקרא בשמו הרפואי שרוול קיבה. הרופא יוצר כיס קיבה קטן וכן מעקף של חלק מהמעי הדק, מכיוון שספיגת המזון מתבצעת במעי מתקבל אזור ספיגת מזון קטן יותר. טיפול שנועד להקטנת נפח הקיבה ללא השפעה על הקטנת ספיגת המזון, זאת באמצעות יצירת שרוול קיבה.

 

הניתוח מקטין את נפח הקיבה, ללא שימוש בטבעת. שרוול קיבה אינו משנה את מערכת העיכול  ולכן יש לו יתרון גדול על הניתוחים הגורמים לתת-ספיגה במעי כגון מעקף קיבה ומעקף תריסריון.

 

בניתוח שרוול קיבה המנתח מסיר כ-75% מנפח הקיבה ויוצר למעשה מאין קיבה חדשה בצורת צינור היוצר מכיוון הוושט שמבוסס על העקומה הקטנה של הקיבה.

מחקרים חוזרים ונשנים מצביעים על כך  שבעקבות הניתוח יורדת באופן משמעותי רמתו של הורמון הרעב גרלין שמקורו בקיבה.

 

לשיטה, שפותחה בארה"ב, יתרונות רבים על קודמותיה: נמנעים סיבוכים של זיהום ופציעת הקיבה וכן נמנעת התופעה של הופעת בקע בצלקת הניתוח, הכאבים מופחתים באופן משמעותי בהשוואה לניתוחים פתוחים, ההתאוששות מהירה והחולה חוזר לאורח חיים רגיל כעבור מספר ימים.

 

מטופלים שעברו ניתוח שכזה יכולים לאכול מגוון עשיר של מאכלים, משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל.

 

בין הנתונים בהתאמת סוג הניתוח, נכללים: גיל, מין, הרגלי אכילה, ניסיונות קודמים להפחית במשקל ומידת הצלחתם, מצב בריאות כללי ומחלות, התחשבות ברצון המטופל.


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות