ט"ז תמוז תש"פ
חיים ברקוביץ כ"ז אלול תשע"ג    12:23 האם אוטיסט חייב לשמוע תקיעת שופר?

שאלות הלכתיות רבות הנוגעות לנערים עם מוגבלויות ואוטיסטים, הונחו על שולחנו של הרה"ג מרדכי אייכלר, מחשובי המו"צים בירושלים, המלווה את פעילות עלי שיח בכל ימות השנה, בין השאלות, האם ילד אוטיסט חייב בתקיעת שופר? מה הדין לגבי נער בוגר עם פיגור? ועוד.

ההערכות ב"עלי שיח" לקראת הימים הנוראים בעיצומה, מזה מספר שבועות שוקדים ב"עלי שיח" על מבצע 'הימים הנוראים', במסגרתו הנופשונים יפעלו מסביב לשעון עם צוות מדריכים מתוגבר, על מנת לאפשר לכל משפחת עלי שיח המורחבת לשלוח את ילדיהם לנופשונים בשלושת ימי ראש השנה והשבת הסמוכה.

 

כידוע, משפחות רבות מתמודדות עם הקושי בהחזקתם של ילדים ונערים עם מוגבלויות ואוטיסטים, המונעות מהם לקיים חיים עצמאיים. המשמעות היא, פעמים רבות, שחיי המשפחה משתבשים לחלוטין.

 

בראש השנה ההתמודדות קשה שבעתיים, בשל העובדה שמדובר בשלושה ימים רצופים בהם לא קיימת מסגרת והמשפחות נאלצות להתמודד עם הילד במשך כל שעות היממה, ואינן יכולות להתפנות לתפילות בבית הכנסת, לתקיעת השופר ולשמחת חג אמיתית.

 

לבקשתם של הורים רבים, נערכו ב"עלי שיח" בהערכות מוקדמת להפעלת הנופשונים בכל שלושת ימי החג, כאשר למעשה כבר ביום רביעי הקרוב, ערב ראש השנה, יחל נוהל החג, עם צוות מוגבר שנמצא לכל אורך היממה בבתי הנופשון עם הנערים המיוחדים ודואג לכל מחסורם, על מנת שיחושו אף הם את תחושת החג כהלכתו.

 

ההערכות להפעלת הנופשונים המיוחדים, ופעילותו השגרתית של מערך הדיור בקהילה, הצמיחו לא מעט שאלות הלכתיות שהונחו על שולחנם של ראשי "עלי שיח" ובראשם הרב חיים פרקל, היו"ר והמייסד.

 

את השאלות ההלכתיות הופנו אל הרה"ג מרדכי אייכלר, מחשובי המו"צים בירושלים, המכוון את דרכו של הארגון במשך שנים ארוכות בכל סוגיא הלכתית העומדת על הפרק.

 

בין השאלות ההלכתיות שנידונו - האם ילד אוטיסט חייב בתקיעת שופר? מה הדין לגבי נער בוגר עם פיגור? מהו החיוב החל על מדריך הנמצא במשמרת בדירה האחראי על דיירים מוגבלים? האם חובה להרחיק אוכל ממבוגרים עם פיגור שכלי שיכולים לצום מבחינה רפואית ביום הכיפורים? האם מותרת מקלחת לדיירים ביום הכיפורים, ועל מה יש להקפיד? מה גדר חיוב סוכה לאנשים עם מוגבלות שכלית או אוטיסטים? האם הם חייבים במצוות ארבעת המינים?

 

על חלק מהשאלות המובאות כאן, השיב הרה"ג מרדכי אייכלר תשובות מנומקות. נביא כאן רק בקצרה חלק מהתשובות:

 

לגבי חיוב תקיעת שופר לילד אוטיסט, אם יש לו הבנה מהו יום ר"ה ויש לו הבנה במצוות ובמשמעות תקיעת שופר, אזי הוא חייב. ואם אינו מבין דינו כשוטה שפטור.

 

לגבי בוגר עם פיגור, תלוי מה גודל הפיגור. יש כאלה עם גוף שבור אולם עם הבנה שכלית, במקרה זה הם חייבים במצוות.

 

לגבי חיוב תקיעת שופר למדריך במשמרת בדירה האחראי על דיירים מוגבלים, אין לו פטור גורף והוא חייב לפחות ב-30 תקיעות. תפילות יכול המדריך להתפלל ביחיד.

 

כאמור, אלו הן תשובות על קצה המזלג ואין להסיק מכאן הלכה למעשה, לגבי כל מקרה לגופו. אולם, השאלות עימם מתמודדים המדריכים בעבודתם, מצביע על ההקרבה הגדולה שלהם למענם של אותם ילדים ונערים עם מוגבלויות.

 

בשיחה עם הרב חיים פרקל, היו"ר והמייסד של "עלי שיח" ורשת מוסדות "מגן אברהם", הוא מצביע על הנכונות והמסירות של המדריכים. "מדובר במדריכים שבנקל יכלו לעשות את החג עם בני המשפחות שלהם, אבל הם בחרו לשהות שלושה ימים יחד עם הנערים. בעיניי, אין מסירות גדולה יותר. זה רק מעיד כאלף עדים על החיבור בין המדריכים לחניכים. אנחנו מקבלים מההורים משוב חיובי כי גם הם מבינים מה המשמעות של להיות במשך שלושה ימים עם נערים אוטיסטים או עם פיגור. אבל אצלנו בעלי שיח כולם יודעים, שעבורנו, כל אחד מאותם נערים, הוא נשמה גבוהה שירדה לעולם וכך אנו מתייחסים לכל אחד ואחד מהם. אני מאחל למתנדבים ולכל משפחת עלי שיח, שבזכות הפעילות הברוכה הזו, נזכה כולנו להיכתב לאלתר לחיים טובים ולשלום".


אייכלר לרה"מ: למה אתה שותק כשמסיתים נגד החרדים? צפו י"ב תמוז תשע"ו
חדש במליאת הכנסת: 'שעת שאלות' לראש הממשלה ושריו י' אייר תשע"ו
רבנים יענו הערב לשאלות בהלכות יום הכיפורים ח' תשרי תשע"ד
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות