י"ד חשון תש"פ
תמונת אילוסטרציה
חני ב. גננת מוסמכת ט"ז אלול תשע"ג    11:08 הילד הכריז "לא הולך לחיידר" מה עושים?

לא מעט שאלות הגיעו בעקבות הטור הקודם של חני הגננת. הנה מספר תשובות למצבים שכל אחת מכן מתמודדת או צפויה להתמודד עם ילדיה. איך עוזרים לילדים.

מרגישים את זה באוויר? זה הולך ומתקרב בצעדי ענק. בשבוע הבא בזה אחר זה יחלו הילדים לצעוד אל הלימודים, וביניהם גם הילדות שהולכות לראשונה אל הגן. בשבוע שעבר עסקנו בנושא כניסת הילדים אל הגן בפעם הראשונה, וקיבלתי לא מעט שאלות מצד הורים, כשעיקר השאלות באו דווקא לגבי הילדים, אלו שכבר החלו את שנת הלימודים, בניגוד לבנות שיחלו רק בשבוע הבא.

 

מבין כל השאלות, הייתי רוצה להתמקד בשאלה אחת ולפתח אותה לנושא שבו נעסוק היום, מתוך תקווה כי תשובתי, תתן מענה למרבית השאלות שהגיעו סביב הנושא.

 

"בני החל ללכת לחיידר, אחרי שהיה שנה שעברה במעון. בהתחלה הוא בכה כשהגיע לחיידר, ואחרי כמה ימים בכה פחות. היום היה משהו מיוחד, שהוא אפילו לא רצה לצאת מהבית, ובכוח הוא ניסה להתחמק לאורך כל הדרך שלקחתי אותו לחיידר. כשחזרתי בצהרים, שאלתי אותו ליד המלמד, איך היה, והאם הוא רוצה מחר להגיע לחיידר, והוא ענה לי בקול ובצורה החלטית: ל-א! מה עושים?"

 

ראשית אני רוצה לומר לך, שאל תרגישי שאת היחידה שעוברת את החוויה הזו. זה דבר טבעי, זה קורה עם מרבית הילדים. עם זאת חשוב לשים לב לכמה נקודות, וביניהן גם כמה טעויות שהיו כאן במהלך שביצעת, ואתחיל מהסוף.

 

לא שואלים ילד האם הוא רוצה לבוא מחר לחיידר. במקום כלשהו, את נותת לו להרגיש כאילו ההחלטה בידיים שלו והרי כולנו יודעים שלא. אז למה לתת לו את ההרגשה הזו לפרק זמן מסויים? מעבר לכך, ברור שהילד ירצה להישאר בבית. הוא בטח לא הסתגל מספיק למקום החדש, ומה טוב לו להישאר במקום החמים שהיה בו בחופש. אני גם לא הייתי שואלת זאת ליד המלמד, וכי מה ציפית? הרי את יודעת איך הוא הלך באותו בוקר ומה דעתו בכלל בימים האחרונים.

 

מעבר לכך, על אף שמדובר רק בתחילת השנה ורק בימים הראשונים, עדיין היית אומרת לך לנסות לרדת לשורש הבעיה. ייתכן ומדובר בתסמין פשוט של תחילת לימודים, וכידוע שכל ההתחלות קשות, ובפרט לילדים בגילאים אלו, שפתאום לוקחים מהם את המעון והופכים אותם לסוג של בוגרים. מנגד, ייתכן ולא מדובר בתסמין, אלא במשהו שבאמת מפריע לילד.

 

ייתכן ואת נשארת בימים אלו בבית? מאוד יכול להיות שהילד יודע שבזמן שהוא כבר נמצא בחיידר, אמא ממשיכה את החופש. ידיעה שכזו, עשוייה לגרום לו לרצות להישאר בבית. כפי ששמת לב הוא מנסה לשדר את הרצון להישאר בבית.

 

דבר נוסף שיכול להיות, זה שישנה בעיה שמציקה לו בחיידר עצמו. איך תבדקי זאת? ראשית תשאלי את המלמד עצמו, איך הוא היה במהלך היום. האם בכה לאורך זמן? האם התנהג רגיל. אם תשמעי ממנו תשובה חיובית, אז סביר להניח כי מדובר בתופעה המוכרת שטרם הסתגל לגן, קחי בחשבון שזה יכול לקחת זמן, גם עד חודשיים. לעומת זאת אם גם בבית תשמעי כל הזמן על כך שהוא לא רוצה ללכת, כנראה שיש משהו שמציק לו, ופה את צריכה להתחיל לשדל אותו עד למציאת הבעיה.

 

אספר משהו בכדי להמחיש עד כמה הדברים שאנו לא מודעים להם, מפריעים לילד ברמה שהוא אינו מוכן לכת לגן/לחיידר.

 

במהלך השנה החולפת הייתה אצלי ילדה בגן שלא רצתה לבוא לגן. יום ועוד יום, וההורים לא הצליחו לאתר את הבעיה. בשלב מסויים כשההורים סיפרו לי זאת ניסיתי להבין מה יכול היה להיות שדווקא כעת היא איננה רוצה עוד לבוא. חשבתי שאולי יש לכך קשר לחופש שלקחה הסייעת. שאלתי את הילדה בדרכים עקיפות, והצלחתי להגיע לבעיה. מתברר כי הסייעת החדשה לא ניקתה את השירותים לאחר שילדים ישבו שם, ולילדה הייתה בעיה עם כך ולא הייתה מוכנה ללכת לשירותים. התוצאה הייתה שהיו לה צרכים אך היא התאפקה, וביקשה למנוע זאת בכך שתישאר בבית. כמובן שכאשר עלינו על הבעיה הפתרון הגיע במיידית.

 

על כן, זה יכול להיות במקרה כזה של שירותים, וזה יכול להיות גם ביצירה שהילד לא מוכן לעשות, אולי כי פשוט החומר של היצירה לא נעים לו.

 

אם כאמור הבעיה איננה בתפקוד בפועל בגן, אז כאמור יש לתת לילדינו את הזמן להסתגל. אפשר לעזור להם בכך, שיחד עם המלמד/הגננת, נעשה לוח – טבלה בגן, ובכל יום נוסיף מדבקה, כשבסוף שבוע יבחר הילד מתנה. הסתגלות זה דבר שלא קורה ביום ולא ביומיים, וזה יכול גם לקחת חודשיים. לנו כהורים יש תפקיד להקל עליהם את ההסתגלות.

 

אגב, בנושא ההסתגלות, אני לא רוצה להרוס את החגיגה, אבל העובדה שאנו לפני חגים, היא לא מקום לאופטימיות להורים, שכן בתום החגים נחזור חזרה לתקופה זו של ההסתגלות. מבחינת הכרת הגננת או המלמד, אנו בהחלט ניהיה אחריי, שכן הילד כבר מכיר את הצוות, ועם זאת כל סדר היום שעכשיו הוא החל להכיר, זה משהו שנצטרך לעוד עליו מחדש.

 

שאלה נוספת שקיבלתי הייתה לגבי הבאת חפצים מהבית ע"י הילד. זו נקודה מצויינת שעלתה, שכן דווקא כעת בתחילת שנה, חשוב לאפשר לילד את הבאת החפצים. זו יכולה להיות בובה, וכל דבר רך אחר שמגיע מהבית. החפצים הרכים האלו שמגיעים עימם מהבית, הם אי של ביטחון מבחינת הילדים. זה משהו שיכול להק עליהם, ואם יש דבר שאפשר להקל על הילדים בתחילת שנת הלימודים, ראוי, כדאי ונכון לעשות זאת.

 

אני רוצה לסיים בדבר נוסף שחשוב עבור כל הורה שקורא את כל מה שנכתב. אין לי ספק שאתם חושבים כל העת כיצד להייטיב עם ילדכם. לעיתים נדמה לכם ששיחת טלפון לגננת או למלמד, היא דבר שלא מקובל. כגננת אך קודם כל כאמא, אני מוכרחה לומר שישנה חשיבות לכך שאתם תפנו את תשומת לב הגננות והמלמדים. מטבע הדברים בגן לא מדובר בבן יחיד או בת יחידה. הורה שיתקשר למלמד או לגננת יעניק לבנו יותר תשומת לב ע"י הגננת. זאת לא אפליה כלפי שאר הילדים, אלא פשוט הפניית תשומת לב למשהו שהגננת לא ראתה. זה קורה באופן טבעי לכל אדם, שכאשר מעירים את תשומת ליבו למשהו, הוא יותר שם לב. שתפו את הצוות החינוכי, זה יעשה טוב לכם ולילדכם.

 

יש לכם שאלות? אתם מוזמנים לפנות באמצעות המייל הבא: [email protected] ואי"ה אענה לכם כאן בטור הבא.


צפו: סגן השר פתח את שנת הלימודים בחלוקת סוכריות א' אלול תשע"ז
אצבע של ילד נקטעה מדלת בחיידר ברחובות י' שבט תשע"ז
בן 6 החליק בחיידר ואיבד הכרתו י"א אלול תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. אהבתי, לייק!
22/08/2013
חני
אני מכורה לטורים שלך, אמנם אני חותמת בשמך, אך זה גם שמי, שלחתי גם איזושהי שאלה למייל שקצת נוגעת אלי אישית, תודה.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה