י"ג כסלו תשפ"א
לוי אשכנזי ט"ו אלול תשע"ג    16:49 חרדים מבקשים לתבוע ייצוגית בנקים בשל 'היתר עיסקה'

שישה חרדים הגישו באמצעות עו"ד, תביעה ייצוגית נגד הבנקים הגדולים על כך שלא עומדים בתנאי 'היתר עיסקה' ואף מסתירים מידע מהציבור. התביעה עשוייה להגיע למיליארדי שקלים אם וכאשר תאושר.

שישה חרדים מבקשים לתבוע את הבנקים הגדולים בישראל, בתביעה ייצוגית של מיליארדי שקלים, זאת בשל שתי טענות שלדעתם פוגעת ב'היתר עיסקה'.

 

את התביעה הגיש עו"ד ברוך בן יוסף, בשם שישה מלקוחותיו הנמנים על ששת הבנקים הגדולים. בתיעה טוען עו"ד בן יוסף כי ישנן שתי טענות עיקריות בתביעה. האחת: הסתרת מידע וכן אי גילוי נאות בייחס לקיום 'היתר עיסקה'. הטענה השניה היא בשל הפרת 'היתר עיסקה', בכך שהבנקים גובים ריבית חריגה ממפגרי תשלום של הלוואה.

 

לטענתו של עו"ד בן יוסף, בכך גורמים ליהודים שומרי תורה ומצוות לעבור על ההלכה, שכן במצב של קנס חד פעמי ההלכה מאפשרת, אולם בכך שגובים ריבית כקנס, זהו דבר המנוגד להלכה.

 

בשיחה עם אתר לדעת, אומר עו"ד בן יוסף: "הטענה שלנו היא כי 'היתר עיסקה' לא מכסה ריבית חריגה, שזה מעין קנס, וקנס חד פעמי מותר על פיה הלכה למי שלא עומד בתשלום, אבל ריבית כקנס זה אסור על פי ההלכה. ולכן אומרים שזה לא מכוסה על פי ההיתר עיסקה".

 

"אנשים לא מודעים, אבל הבנקים גובים באופן שוטף ממי שחורג מהתשלומים, וזו אחת הטענות העיקריות. הטענה הראשונה שלנו, היא זו שלמעשה כאשר אדם חותם על קבלת הלוואה מהבנק, בהחתמה צריך להיות חלק אינטגרלי הכללים של היתר עיסקה. במצב של היום לא רק שלא מחתימים את הלקוחות על היתר עיסקה אלא אף לא מציינים בשום מסמך שזה כפוף להיתר עיסקה. זה דבר שלא מופיע באף מקום אולי למעט באיזה מסגרת שתלויה על אחד הקירות בבנק".

 

"רוב הציבור בכלל לא יודע שהבנקים כפופים להיתר עיסקה, אנשים לא יודעים מה המשמעות ואיך הם יכולים לנצל את זכותם לפי היתר עיסקה, והכל בגלל שהבנק לא עומד בכלל של גילוי נאות".

 

לשאלה האם גם בנק פאג"י בו ישנם לקוחות חרדים רבים, האם גם הוא מופיע בתביעה, עונה עו"ד בן יוסף בשלילה. יש 6 תביעות נגד הבנקים הגדולים, ובנק פאג"י לא נמנה על התביעה. "תביעה ייצוגית כפופה לתביעה אישית, ואף אחד מלקוחותיי שהגישו את התביעה אין לו חשבון בבנק פאג"י", אומר עו"ד בן יוסף. עם זאת הוא מבהיר: אני מניח שאם יהיה הסדר כלשהו, הוא יחול על כל הבנקים, ויהיה תיקון לדבר שכיום פרוץ לגמרי.

 

את ההחלטה האם מאשרים את התביעה כייצוגית, יקבלו רק בעוד מספר חודשים, ולדברי עו"ד בן יוסף זה יקרה רק בחודש ינואר הקרוב, כשסכום התביעה יכול להגיע למיליארדי שקלים, שכן לפי מידע שברשותו, מדובר בסדר גודל של 50 מיליארד שקלים שהרוויחו הבנקים בשבע השנים האחרונות מהריבית החריגה.


היתר עיסקה יוכנס בחוזה של 'מחיר למשתכן' ו' כסלו תשע"ז
לראשונה: רשות ניירות ערך מאשרת את "היתר העסקה” י"א ניסן תשע"ו
לראשונה: בנק יהודי שומר שבת נפתח הבוקר ברוסיה ט' חשון תשע"ג
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. חזק!(ל"ת)
21/08/2013
ישראל

הגב לתגובה
2. דבר ראשון שיתבעו את הכסף שהם עושקים
21/08/2013
הפרשן
מאתנו ללא היתר עיסקא. גנבים לשמה. כולל גם פאג"י המתיימר להיות בנק דתי. והוא גנב לא קטן!
הגב לתגובה
לא הכל כסף...
21/08/2013
מצטער
אצל אנשים החרדים לדבר ד' ההלכה היא לפני הכסף.
הגב לתגובה
יש גם מצוה בתורה
22/08/2013
נתי
והשיב את הגזילה אשר גזל... ולא לעשוק לקוחות תמימים סתם כך...
הגב לתגובה
3. בלוף
22/08/2013
יצחק
לכבוד העורך דין החשוב טוב שאיכפת לכם מהפן היהלכתי אומנם יש עוד דבר חשוב מאוד והוא כאשר חותמים על היתר עיסקא לצערנו אין בזה שום דבר והראיה שאם לא תשלם הבנק יקח לך את הדירה בעל כורחך וזהו דבר שנוגד את ההלכה (כמדומני שבמדור רשות הרבים בעיתון הפלס העירו על כך בשם הרבנים )
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה