כ"א תמוז תש"פ
דר' יעל מיוחס י"ב אלול תשע"ג    19:30 מהי מחלת ה'פוליו' ולמה צריך להתחסן – השאלות והתשובות

בימים האחרונים מרבים לדבר על נגיף ה'פוליו' והצורך להתחסן מפניו, כאשר היום החלו לחסן מפני הנגיף בכל הארץ, לצורך כך פנינו לדר' יעל שחור-מיוחס מהיחידה למחלות זיהומיות בילדים ברמב"ם, שמסבירה לגולשי לדעת, מהי המחלה, סימני המחלה, ועוד'.

מהי מחלת הפוליו?

מחלת הפוליו היא מחלה הנגרמת ע"י נגיף (וירוס) בשם זה. הנגיף נכנס לפה, עובר לדרכי העיכול ומשם מופרש בצואה. הנגיף קיים רק בבני אדם וההדבקה מאדם לאדם מתאפשרת ע"י הפרשה בצואה ולעתים נדירות דרך הרוק.

 

מהם סימני המחלה?

המחלה היא מחלה מדבקת מאד, אך רוב האנשים שידבקו בה (מעל 90%) לא יבטאו כל סימן של מחלה. חלק קטן (4-8% ) מהנדבקים יחלו בצורה קלה ביותר – חום, עייפות, בחילות, הקאות וכאבי ראש. לעיתים יהיו סמנים של דלקת קרום המח. בצורה נדירה ביותר (1 מאלף אנשים שנדבקו) הנגיף פוגע במערכת העצבים וגורם לשיתוקים (בעיקר של הרגליים), וחלק קטן מאלו עלול אף למות בעקבות שיתוק שרירי הנשימה.

 

מתי התגלה הנגיף שוב בארצנו?

בעבר נגיף הפוליו היה שכיח בארצנו. לקראת סוף שנות ה-50 החלו לחסן בארץ כנגד הנגיף ומאז חלה ירידה משמעותית בשכיחות המחלה עד להיעלמותה לחלוטין.המקרה האחרון בארץ היה בשנת 1988.  מאז ועד היום, משרד הבריאות מבצע בדיקות שגרתיות במי הביוב לנוכחות נגיף הפוליו, על מנת לאתר ולהתריע אם הנגיף קיים במי השופכין.

 

בחודש יוני השנה נודע על המצאות הנגיף במספר מוקדים בדרום הארץ, מאז גילוי הנגיף , הוא מתפשט בהדרגה מהדרום למרכז. בעקבות גילוי זה נערכו בדיקות לכ-2,400 אנשים בדרום הארץ, לנוכחות הנגיף בדרכי העיכול שלהם, ובקרב 1,600 הראשונים התגלה כי 28 מהם נושאים את הנגיף (אם כי יתכן כי יש עוד אנשים שנושאים את הנגיף ולא נבדקו). לשמחתנו אף אחד מהנשאים לא חלה במחלה, רובם הם ילדים קטנים מגיל 10 שנים, אשר חוסנו בחיסון המומת בעבר. כמו כן, עד כה לא התגלה אף מקרה של שיתוק שנגרם מהנגיף (ככל הנראה בזכות אחוז ההתחסנות הגבוה).

 

מי עלול לחלות במחלה?

כל מי שלא חוסן, כולל תינוקות קטנים שעוד לא התחסנו, וכן אנשים שמערכת החיסון שלהם חלשה (בעקבות מחלה או תרופות שמדכאות את מערכת החיסון).

 

כיצד נתן למנוע את ההדבקות בנגיף?

הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני הנגיף היא להתחסן. אמצעי נוסף וחשוב ביותר הוא שמירה על היגיינה וניקיון. הקפדה על רחצת ידיים במים וסבון (כ-20 שניות) לאחר יציאה מהשירותים, לפני מגע עם האוכל ולאחר החלפת טיטול.

 

אלו חיסונים קיימים?

קיימים שני  סוגים של חיסונים: חיסון מומת הנתן בזריקה (IPV) וחיסון מוחלש הנתן בטיפות לפה (OPV). החיסון המומת נתן בשגרת החיסונים לכל ילדי ישראל בגילאים חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשים, שנה, ובכתה ב'.

 

החיסון המוחלש הוא חיסון שנתן בארץ בשגרה עד שנת 2005 והשימוש בו הופסק כחלק ממגמה עולמית שהתווה ארגון הבריאות העולמי, ובעקבות העדר נוכחות הנגיף והמחלה בארץ. חיסון מסוג זה ינתן במסגרת המבצע של משרד הבריאות. מבצע הנקרא :"שתי טיפות".

 

מהו מבצע "2 טיפות" ומי יקבל את החיסון במסגרת המבצע?

מטרת המבצע היא לעצור את התפשטות הפוליו ברחבי הארץ בהקדם האפשרי, על מנת למנוע מקרים בהם ידבקו אנשים שעלולים לחלות במחלה.

 

בעקבות ממצאים חוזרים של נוכחות  נגיף הפוליו במי הביוב במשך מספר חודשים, ללא נסיגה ובנוכחות מקרים של נשאות של הנגיף (בעיקר בקרב ילדים קטנים מגיל 9 שנים), הוחלט לחסן את האוכלוסיה שלא חוסנה בחיסון מסוג זה בעבר. בעקבות ממצאים של הנגיף במי הביוב באיזור רמלה ולוד הוחלט לחסן את כל תושבי המדינה בגילאים המתאימים (אלו שנולדו אחרי 1.1.2004).

 

כל מי שנולד לאחר 1.1.2004 ואשר קיבל מנה אחת לפחות של החיסון המומת (ובתנאי שעבר חודש מקבלת החיסון המומת) יקבל את החיסון המוחלש. החיסון המוחלש נתן בשתי טיפות הניתנות לפה (ומכאן שם המבצע) ולא בזריקה.

 

למה חשוב להתחסן במסגרת המבצע?

הילדים שיקבלו את החיסון במסגרת המבצע הם ילדים שמחוסנים מפני המחלה בזכות החיסון המומת אותו קיבלו בינקותם.עקב העובדה שילדים אלו לא קיבלו את החיסון המוחלש הם יכולים להפוך לנשאים של הנגיף,ולהפיץ את הנגיף בלי לחלות בעצמם, אך אנשים שאינם מוגנים מפני הנגיף, עלולים לחלות כתוצאה מההדבקות מאותם הנשאים. כדי למנוע התפשטות הנגיף בארץ, עד למצב של מגיפה, ולמנוע מקרי מחלה ושיתוק בעתיד, חשוב לחסן את הילדים שלא קיבלו בעבר את החיסון הנ"ל ובכך נוכל לעצור את התפשטות הנגיף ברחבי הארץ.

 

היכן יינתן החיסון?

החיסון יינתן במסגרת טיפות החלב, בכל קבוצות הגיל. ללא עלות .

 

למי אסור להתחסן?

אין לתת חיסון למי שלא קבל בעבר חיסון מומת של נגיף הפוליו, למי שיש לו (או לקרוב מדרגה ראשונה) פגיעה במערכת החיסון (חסר חיסוני בעקבות מחלה או בעקבות טיפולים) וכן למי שבעת מתן החיסון חולה במחלת חום חדה (חום גבוה, הקאות או שלשולים ביום החיסון). בנוסף לכך, כל מי שיש לו אלרגיה לחלק ממרכיבי החיסון לא יוכל לקבל את החיסון. בכל ספק, נתן לפנות לטיפות החלב לשאלות ובירורים נוספים.

 

האם החיסון בטוח ומה הן תופעות הלוואי?

החיסון הוא חיסון בטוח ביותר. הוא חיסון טוב יותר ממה שנתן בעבר (מכיל 2 זנים של הפוליו ולא 3 כפי שהיה בעבר). ומתן החיסון אך ורק למי שכבר קיבל בעבר לפחות מנה אחת לפחות של חיסון מומת מבטיח את בטיחותו הרבה.

 

תופעות הלוואי אינן שכיחות וכוללות חום, הקאות, שלשולים ואלרגיה. סיבוך נדיר ביותר (1 למיליון ) הוא הופעת מחלה שיתוקית אצל מקבלי החיסון או משהו שהיה במגע הדוק אתם (נקרא בלועזית- vaccine associated paralytic poliomyelitis VAPP ) . סיכון זה, הוא נדיר ביותר, וקיים כמעט אך ורק בקרב אלו שלא חוסנו מעולם כנגד פוליו.

 

במדינת ישראל במשך השנים 1990-2004 (שנים בהן נתנה תוכנית משולבת של חיסון מומת לפני החיסון המוחלש) , לא היה אף מקרה של שיתוק בעקבות החיסון . בתקופה זו ניתנו בישראל כ-7 מיליון מנות חיסון חי מוחלש. גם בארה"ב במהלך השנים בהן היתה תכנית משולבת , לא היו מקרים של שיתוק כתוצאה מהחיסון.

 

לסיכום: מחוסן שקבל לפחות מנה אחת של חיסון מומת (IPV) נחשב מוגן מפני VAAP.

 

יצוין, כי הנתונים נכונים להיום, ולעדכונים יש לבדוק באתר משרד הבריאות.


המרכז הרפואי 'ברזילי' ערך כנס לגננות לעידוד חיסון הפוליו ל' תשרי תשע"ד
דאגה אצל הירושלמים: נגיף פוליו פראי התגלה בעיר ו' תשרי תשע"ד
חצי מיליון ילדים חוסנו עד כה נגד הפוליו כ"ב אלול תשע"ג
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות