כ"ו שבט תש"פ
דר' יקי כהן מנתח עם הלייזר צילום: פיוטר פליטר
אשר הלפרין ו' אלול תשע"ג    13:25 מחקר בינלאומי: ירידה משמעותית בתמותה מסרטן חלל הפה

חוקרי רמב"ם מובילים מחקר בינלאומי, המצביע על ירידה משמעותית בתמותה מסרטן חלל הפה, לפי תוצאות המחקר, אותו הובילו חוקרים ממחלקת אא"ג בקריה הרפואית רמב"ם, חלה בעשור האחרון ירידה של 12% בתמותה כתוצאה מהסרטן (מ-31% ל-19% תמותה), זאת בהשוואה לעשור הקודם.

סרטן חלל הפה הוא מבין הגידולים הנפוצים בעולם ובארץ, כאשר עישון ושתיית אלכוהול ידועים כגורמים לעליה בתחלואה.

 

שכיחות המחלה תלויה גם בגורמים גנטיים, גיאוגרפיים ותרבותיים, הטיפול בגידולי סרטן חלל הפה הוא ניתוח ולעיתים יש צורך בהשלמת הטיפול בעזרת הקרנות וכימותרפיה.

 

ההישרדות מגידולים אלו הגיעה בעשורים הקודמים לכ-50% בלבד, אולם מחקר בינלאומי שעקב אחרי כ-3,000 חולים במשך 20 שנה, מצביע על מגמת ירידה משמעותית בשיעור התמותה כתוצאה ממחלה זו.

 

לפי תוצאות המחקר, אותו הובילו חוקרים ממחלקת אא"ג בקריה הרפואית רמב"ם, חלה בעשור האחרון ירידה של 12% בתמותה כתוצאה מהסרטן (מ-31% ל-19% תמותה), זאת בהשוואה לעשור הקודם.

 

המחקר שנוהל על ידי פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג ברמב"ם ודר' מורן עמית, רופא במחלקה, כלל מרכזי סרטן מובילים באיטליה, אוסטרליה, ברזיל, גרמניה, הודו, ארה"ב וטייוואן.

 

החוקרים,  שעבודתם התקבלה לפרסום בירחון היוקרתי CANCER, גילו להפתעתם כי הירידה בתמותה בעשור האחרון התרחשה למרות ששיעור החולים שטופלו עקב מחלה מתקדמת ובגיל מתקדם היה רב יותר. למשל, בעשור האחרון 14% מהחולים היו מעל גיל 70 לעומת 10% בעשור הקודם, ול-55% מהם היתה מחלה מתקדמת, זאת לעומת 45% בעשור הקודם.

 

לדברי החוקרים ברמב"ם, הירידה בתמותה ניכרת גם בחולים ישראלים והיא תוצאה של שינוי בגישה הטיפולית בעשור האחרון, לגישה רב תחומית. "הצוות הרב תחומי, המתמחה בטיפול בחולים עם גידולים בראש ובצוואר, יודע לבחור את הגישה הטיפולית הטובה ביותר לחולה, תוך מוכנות לטפל בסיבוכים במהלך או אחרי הניתוח וביצוע פרוצדורות לשיקום התפקוד של החולה לאחר הטיפול" אומר פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג ברמב"ם, "זהו יתרון ייחודי הקיים בארץ רק במרכזים אוניברסיטאיים-ציבוריים שבהם יש צוותים רב תחומיים, ולא ניתן למטופלים במערכת הפרטית".

 

פרופ' זיו מסביר את ההיגיון שמאחורי הנתונים הללו: "מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות בעיתון הבריטי לסרטן הראו שהסיכוי לריפוי גבוה באופן משמעותי כשהטיפול מתבצע על ידי צוות רב-תחומי לעומת טיפול ע"י רופא בודד. איכות הטיפול תלויה גם במעקב, אשר נדרש במשך שנים רבות, וצריך להיות מבוצע גם הוא באופן סדיר על ידי אותו הצוות. יתרונות אלו של הטיפול בשרות הציבורי יכולה להביא לא רק לירידה בתמותה אלא גם לשיפור ניכר באיכות חיי המטופלים".


חוקרים בארה"ב טוענים: פריצת דרך בחקר הסרטן י"א אלול תשע"ה
צפו: יתוש עוקץ אדם כפי שלא תועד מעולם ו' אלול תשע"ג
מסע אל בטן האדמה - לעומק של יותר מ-2000 מטר ט"ז אלול תשע"ב
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות