י"ד תמוז תש"פ
חרדים בשחרית. צילום אילוסטרציה. ארכיון לדעת
אשר הלפרין ט"ו תמוז תשע"ג    14:22 "לקדם חוק שיאפשר לעובד להתפלל במקום עבודתו"

בעקבות הצעת שר הפנים גדעון סער, להארכת שעון הקיץ עד לסוף אוקטובר, שאושרה הבוקר בישיבת הממשלה, מה שיפגע בעובדים החרדים, דורש הרב שלמה אישון ראש מכון כת"ר, לקם חוק שיאפשר לעובד חרדי או דתי להתפלל שחרית במקום עבודתו.

בעקבות הצעת שר הפנים גדעון סער שאושרה הבוקר בישיבת הממשלה, להארכת שעון קיץ, מה שיפגע בציבור שומרי מצוות העובדים לפרנסתם משעות הבוקר המוקדמות, לאחר שלא יכלו להתפלל שחרית לפני תחילת העבודה, דורש ראש מכון כת"ר לקדם חוק שיאפשר להתפלל שחרית במקום העבודה.

 

הרב שלמה אישון ראש מכון כת"ר הוציא נייר עמדה הבוחן לפי מקורות ההלכה את השפעות הארכת שעון הקיץ, בו הוא כותב כי "לוח הזמנים של היהודי מושפע מזמני הזריחה והשקיעה: זמן תפילת שחרית תלוי בזמן הזריחה וזמן כניסת השבת, צאת השבת והמועדים תלוי בזמן השקיעה, כך שהזמנים אינם תלויים בשעון הנהוג במדינת ישראל, מכך שההתנגדות בציבור הדתי להארכת שעון הקיץ אינה נובעת מסיבות הלכתיות".

 

למרות זאת, אין להתעלם מכך ששעון הקיץ עלול להקשות בעיקר לאפשרותו של העובד להתפלל תפילת שחרית לפני צאתו לעבודה. "ההלכה קובעת כי תפילת שחרית צריכה להתחיל כעשרים דקות לפני זריחת השמש, עם זאת ההלכה מכירה באילוצים שונים ומאפשרת להתחיל את תפילת שחרית כחמישים דקות לפני הנץ החמה, אך לא מוקדם יותר", טוען הרב אישון.

 

לדבריו "בדיקת זמני היום מעלה כי אם יונהג שעון קיץ עד סוף חודש אוקטובר, הרי שבמחצית השנייה של החודש יהיה צורך להתחיל להתפלל לאחר השעה 6 בבוקר. ההשלכה לכך היא שסיום תפילת שחרית יהיה לא לפני השעה 6:45, ובימי שני וחמישי בהם התפילה מתארכת אף מאוחר יותר. בחלק ממקומות העבודה נדרשים העובדים לצאת מביתם עוד קודם לכן – מה שלא יאפשר להם להתפלל תפילת שחרית לפני יציאתם לעבודה".

 

הרב אישון מציין גם כי החוק מתייחס לנושא התפילה, חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי "עובד רשאי להתפלל במהלך יום עבודתו בהתאם לדרישות דתו; זמן התפילה ייקבע במקום העבודה בהתאם לצורכי העבודה ואילוציה, ובהתחשב בדרישות דתו של העובד". סעיף 1 לאותו חוק קובע כי 'שעות עבודה' פירושו - הזמן שבו עומד העובד לרשות העבודה, לרבות הפסקות קצרות ומוסמכות הניתנות לעובד להחלפת כוח ואויר, ולרבות הפסקות לפי סעיף 20א (א) חוץ מהפסקות על פי סעיף 20; מכאן שזמן התפילה הנקבע בסעיף 20 לחוק אינו חלק משעות העבודה - אף שהעובד זכאי להתפלל במהלך יום עובדתו, הוא לא יקבל שכר מהמעביד על זמן התפילה".

 

ראש מכון כת"ר, הרב שלמה אישון, מסכם כי "קיימת פגיעה ברורה בעובדים המשכימים קום למקום עבודתם ואשר עלולים להיתקל בקושי בכל הנוגע לתפילת שחרית. על כן המלצת מכון כת"ר הינה שבמקביל להארכת שעון הקיץ, תחוקק הכנסת חוק הקובע כי עובד הנדרש לצאת מביתו למקום עבודתו בטווח של פחות מארבעים דקות מזמן טלית ותפילין, יתאפשר לו להתפלל שחרית במקום עבודתו בלא ששכרו יפגע".


מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן י"ד תמוז תשע"ח
ליצמן מעריך: בחירות במאי - אך נדרש פתרון לגיוס ח' תמוז תשע"ח
התמליל המלא בין חכם שלום כהן והגרי"ג אדלשטיין ז' תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. רעיון נכון וחזק!(ל"ת)
23/06/2013
חוחי

הגב לתגובה
2. רעיון מעולה(ל"ת)
23/06/2013
777

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה