כ"ד תשרי תש"פ
סמדר וורצמן כ"ו אייר תשע"ב    11:02 גרפולוגיה: ציורים או קשקושים- יש להם משמעות

זה ציור או קשקוש? והאם בכלל ניתן לפענח ממנו משהו? מסתבר שכן! הגרפולוגית סמדר וורצמן על ציורי הפעוטות, וגם על בחירת הצבעים שלהם.

האם ניתן לפענח ציורי ילדים, שרבוטים או ליתר דיוק- קשקושים

דווקא בשרבוטים הילד מרגיש מאד חופשי וחסר הגבלה, היד מתרוצצת לכל הכיוונים כל הצבעים וכל הקווים ללא מעצורים, כולם משמשים בערבוביה למען אותה מטרה לא מוגדרת וללא הכוונה.

כך למעשה משתקף ועולה המזג המולד של הילד, אותו מזג שכל הורה מכיר, מייחד אותו מאחיו, השרבוטים מתחילים להופיע בגיל שנה וחצי, וממשיכים ללוות אותנו גם כמבוגרים לעיתים כחלק מהחתימה האישית ואולי סתם במהלך שיעור משעמם או שיחת טלפון...

השוואה פשוטה בין שרבוטיהם של מספר ילדים מאותו הגן, מראה כי בכל זאת קיימים הבדלים ביניהם: יש המעדיפים לצייר בצבעים מסוימים, יש המציירים בלחץ חזק, לעומתם ישנם כאלה המציירים בלחץ חלש כמרחפים על פני הנייר.

חלק מהשרבוטים, מורכבים מתנועות ספיראליות ועגולות המתפרשות על כל שטח הדף, בזמן שבאחרים שולטים קווים זוויתיים המתמקדים באזור אחד. בפענוח של שרבוטים, ניתן להתייחס למגוון רחב של תופעות גראפיות כמו: התארגנות ותכנון כללי על הדף, יכולתו של הילד להרכיב ולשלב בין צורות גיאומטריות שונות, אופן הצביעה ומילוי הצורות, התייחסות לפרטים ועוד.

סוגיה מעניינת נוספת, המתייחסת לציורי ילדים היא ציור במצב שכיבה. תנוחה זו מאפשרת להם שטח מגע רחב יותר של הגוף עם הרצפה, ובמקרים רבים מסייעת להם להתרכז במשימת הציור.

אצל חלק קטן מהילדים זהו ביטוי לחגורת כתפיים חלשה (המקשה עליהם את הציור בישיבה) או קושי במיקוד ראייה, שבגללו הילד מעדיף לצייר קרוב ככל האפשר לדף עצמו.

ובמה עדיף לצייר בלורדים, בצבעי פסטל או פנדה? מומלץ שהילד ייחשף למגוון רחב של צבעים, כי מכל אחד מופקת חוויה חושית שונה. בנוסף חשוב שתתאפשר לו בחירה חופשית בין צבעים שונים, ולא להגיש לו למשל, כל פעם צבע בגוון שונה. הלורדים באופן כללי, מועדפים יותר מגיל 4 אז, הציור הופך להיות מובנה וחשוב לילדים לדייק בצביעת חלונות הבית או עיניה של הדמות. אבל מבחינה מוטורית צבעי פנדה דורשים לחץ רב יותר ותורמים לילד בעיקר אם הוא סובל משרירים חלשים או קושי מוטורי אחר.

מה אומר הצבע האדום? צבע זה, הוא אחד הצבעים האהובים ביותר בקרב ילדים וילדות גם יחד. למעשה, הוא הצבע הראשון שעולה לתודעה כשמדברים על צבעים, גם בקרב מבוגרים. בציורי ילדים, הצבע האדום הינו בעל נוכחות שקשה להתעלם ממנה. הוא צבעו של הדם הזורם בעורקינו, וככזה דוחף וממריץ לעשייה. ילדים המשתמשים בו באופן עקבי, הם בדרך כלל ילדים בעלי אופי דומיננטי ומוחצן, שאוהבים להיות במרכז תשומת הלב. הם אוהבים אתגרים ותחרויות ומעדיפים כמובן, את עמדת המנצח - עבורה הם מוכנים להשקיע זמן ואנרגיה רבה. בהתנהלותם החברתית הם ישירים ובעלי כוח רצון, יודעים להשיג את מבוקשם ולא ממהרים לוותר לילדים אחרים. שימוש מוגזם בצבע זה, שכיח בקרב ילדים המגלים התנהגות תוקפנית ואגרסיבית.

כיצד מגיבים לציור? כדאי להגיד שזה הציור הכי יפה בעולם? האמירה:"זה הציור הכי יפה בעולם" היא אמירה מעט בעייתית מיסודה, מה גם שהיא קצת מלחיצה ומחייבת.

כאשר רוצים להחמיא לילד ולהגיד מילה טובה על הציור, כדאי להשתמש באמירות שניתן לעמוד מאחוריהן, כמו " זה הכי יפה בשבילי...אני מאוד שמח/ה שציירת לי...שמתי לב שאתה נהנה לצייר...". ובעצם לכל אמירה שמעודדת את תהליך היצירה והחוויה שהתעוררה בעקבותיו, ופחות את התוצאה הסופית.

נכון שילד מצייר בשחור זה סימן שיש לו בעיות?
אצל הילדים הצבע השחור לא מתקשר עם אבל וקדרות כמו אצל המבוגרים. ילדים אוהבים לצייר בשחור כי הוא מהווה קונטרסט עם הצבע הלבן של הדף. ישנם לעיתים סימני מצוקה בציורים צבעוניים של פרחים ולבבות. ציור הוא כלי ביטוי ספונטני. מצוקה מתבטאת בקו, ברעידה, רגרסיה בציור, לדוגמא ילד בן שלוש שפתאום הפסיק לצייר צורות ועבר לציור בלתי מאורגם וללא קו מנחה ובגיל מאוחר יותר כשפתאום הילד מצייר דמות של ראש ללא גוף שממנה יוצאים ידיים ורגליים באופן שאינו מתאים לגילו.

תפקיד הגרפולוג הוא לבחון את המכלול כולו ובזה לפענח את מזגו של הילד, מצבו הרגשי ורמת הכישורים החברתיים והיכולות הקוגנטיביות.


מסתורי הרגש בציורי ילדים כ"ו אדר תשע"ה
גרפולוגיה: פחדים ומצוקות באמצע הלילה ט"ו תמוז תשע"ב
ציור הילדה והרגל איבחן את הבעיה כ"ה אייר תשע"ב
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. שיואו, אני מכורה לגרפולוגיה...
24/06/2012
אביטל
אפשר לשלוח אבחון דרך האתר?
הגב לתגובה
2. כתבה מרתקת!!!
25/06/2012
יעל
אשמח אם תעלו עוד כתבות בנושא.
הגב לתגובה
3. גרפולוגית מעולה!
25/06/2012
ציפי
איזה כתבה יפה הגרפולוגית מוצלחת מאדֱֱ !
הגב לתגובה
4. איזה מענין!
25/06/2012
אורטל
ממש כתבה מעניינת! אהבתייייי!
הגב לתגובה
5. מקצועי מאד
26/06/2012
אנגליה
תודה רבה על הכתבה המקצועית אנא שלחו עוד
הגב לתגובה
6. לא הבנתי מה רע בלפרגן לילד על הציור?(ל"ת)
29/06/2012
בלה

הגב לתגובה
7. כתבה מעניינת, שופעת מקצועיות.
01/07/2012
רחלי
אם היה לי ילדים, אחרי כתבה מעמיקה כזו, סמדר, היית הגרפולוגית הראשונה שהייתי שולחת אליה לאבחון.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה