י"ד תמוז תש"פ
ראו את הרגל השבורה
סמדר וורצמן כ"ה אייר תשע"ב    23:38 ציור הילדה והרגל איבחן את הבעיה

איך ציור על רגל אחת, הצליח להביא את הגרפולוגית סמדר ורצמן, לגלות גידול ברגלה של תלמידה. ומה היה בוער לצייר זאת לפני שבת. כנסו למדור החדש.

ציפי בת ה-7 סיימה את לימודיה בכיתה א' אך עדיין אינה יודעת לקרוא. במשך השנה היא לא תפקדה כלל כתלמידה.  לא היו לה מחברות וגם לא ציונים. ציפי ישבה בשקט ללא שיתוף פעולה.

 

מבדיקת ואבחון ציוריה של ציפי ניכר היה שמדובר בילדה חכמה, עדינה, רגישה  ובעלת יכולת לימודית טובה. אך הפתעה גדולה ציפתה לי במהלך האבחון.

צהרי יום שישי אחד קיבלתי טלפון מאישה שנשמעה כמעט בהיסטריה.

 

בתה ציפי, שבכיתה א' חזרה מבית הספר ביום חלוקת התעודות ללא תעודה, ובידה מכתב הדורש מההורים לעמוד בקשר עם הנהלת בית הספר בקשר להמשך לימודיה בבית הספר.

 

כמאבחנת ציורי ילדים, ביקשתי מהילדה מספר ציורים ביניהם ציור בית, עץ, דמות וכן ציור משפחה. ההורים ביקשו את האבחון כבר לפני שבת. עזבתי את כל העבודות והתיישבתי לעשות את האבחון.

 

בדקתי את ציוריה. ניתן היה לראות שמדובר בילדה פיקחית. הסימנים בציוריה הוליכו אותי לכיוון שונה לחלוטין ממה שסופר לי עליה, תכף ומיד כשהתחלתי לכתוב את חוות הדעת זיהיתי שמדובר בבעיה רפואית, שהתבטאה בתפקוד לקוי של הילדה בבית הספר.

 

בציור הדמות שציפי ציירה ראיתי שהיא חוזרת מספר פעמים על הקו ברגל הימנית, והקו אינו רציף ולא מחובר לקו המוליך לציור.

 

יחד עם הסממן הבולט הזה הצטרפו מספר נוסף של סממנים המעידים על הימצאותו של גידול לא ממאיר ברגל השמאלית של הילדה(הרגל ההפוכה מהרגל שבציור).

 

כמו כן ניכר היה בציוריה שיש לה לחץ רב מכיוון הבית, מתחים ועצבות. מנהלת בית הספר התקשרה אלי, וביקשה שאבוא לפגישה משותפת עם האמא והנהלת בית הספר.

 

בפגישה הסבירה המחנכת שמדובר בילדה שמבקשת לצאת להתפנות, ומיד אחרי שמקבלת אישור מהמורה היא ממשיכה לשבת ואינה קמה. כך חוזר על עצמו המחזה מספר פעמים ברצף, ולבסוף הילדה מסכימה לצאת רק בלוויית חברה שתשמור עליה.

 

היא אינה יודעת לקרוא, לא מעיזה לדבר כמעט בפני חברותיה ובכיתה אף פעם לא משתתפת. אין לה מחברות, וגם לא נראה שהיא שמה לב למתרחש בכיתה.

 

המסקנה של המנהלת הייתה אחת: להעביר את הילדה לבית ספר של החינוך המיוחד.

 

כשהגיע תורי לדבר טענתי שלילדה יש גידול ברגל והוא אינו ממאיר, אך הוא גורר אחריו גרורות רגשיות קשות. יש לה פחדים נוראיים מכל מה שקשור לנושא הרגל . כאן האמא הכחישה בתוקף את האבחון שלי ואמרה שאין לה כלום וגם אין לה שום בעיה.

 

הפגישה נמשכה והתארכה עד שסבלנותה של המנהלת כמעט פקעה, היא דפקה על השולחן ואמרה לאמא נחושות :"טוב, אז תגידי כבר מה יש לה ברגל!"

 

האמא המבולבלת פרצה בבכי, וסיפרה שהיתה לה אחות שנפטרה מהמחלה הנוראה, ולילדה יש גידול שפיר ברגל כבר שנתיים, אבל מדי פעם המקום מתנפח ונהיה אדום והיא אינה מסוגלת להסתכל על הרגל של הילדה. היא רק נכנסת לחדר שינה ופורצת בבכיות נוראות.

 

הדרכנו את האמא כיצד להתנהג עם הילדה, וכיצד לשוחח עימה על הרגל. הבטחתי למנהלת שהילדה מסוגלת להיות מעשר הבנות הטובות של הכיתה, צריך קצת סבלנות והרבה עבודה בבית מבחינה רגשית והכל יסתדר בס"ד.

 

לשנה הבאה הילדה פרחה בבית הספר והייתה תלמידה רגילה ומצליחה בכיתה.


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. שליחה טובה
22/06/2012
ממש
רק תארו לכם אם האמא היתה הולכת לנוירולוג או כל סוג אבחון אחר?? לפעמים דווקא באמצעות האבחון שנעשה באופן עקיף [כמו כאן-באמצעות ציור תמים] אפשר להגיע לנקודת האמת זכית סמדר להיות שליח ההשגחה העליונה להציל את הילדה החכמה והרגישה מניוון אישי.
הגב לתגובה
צודק/ת לגמרי!(ל"ת)
24/06/2012
נס שהיא עלתה על זה בזמן.

הגב לתגובה
2. סיפור מדהים!
24/06/2012
אסתר
מי יודע כמה ילדים נשלחו סתם לחינוך מיוחד או סתם הוזנחו כי לא עלו על הבעיה שלהם. האמת תמיד טוב לאבחן אצל מומחה לפני שקובעים עובדות! כל הכבוד!
הגב לתגובה
3. מרגש!
24/06/2012
בת
אני מכירה אישית את הגרפולוגית והיא מאבחנת מספר אחת בארץ
הגב לתגובה
4. פשוט מרגש עד דמעות
25/06/2012
אילנה
אבל מה זה אומר הבית שהילדה ציירה? זה גם ציור מעניין בפני עצמו, אני בטוחה שלגרפולוגית יש המון מה להגיד על זה. זה לא נראה ציור רגיל...
הגב לתגובה
5. מקצועית שהצילה עתיד ילדה
26/06/2012
אנגליה
כאשר קוראים את הסיפור זה מסביר לנו כמה אנשי מקצוע יכולים להדריך ולתת מענה נכון לבעיה במיוחד במקרה שלפנינו תודות לכישוריה של הגרופולוגית עתידה של הילדה ניצל -יישר כוחך גרפולוגית יקרה
הגב לתגובה
6. מדהים מה אפשר לדעת מכתב היד.(ל"ת)
01/07/2012
רחלי

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה