י"א תשרי תשפ"א
אילוסטרציה
לדעת לחיות
תוכן שיווקי כ"ז סיון תשע"ח    11:56 נפצעתם בעבודה? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק

התנהלות נכונה במישור הרפואי, התעסוקתי ומול ביטוח לאומי תאפשר לכם למצות את זכויותיכם לאחר תאונת עבודה. הנה המדריך להחלמה מהירה בס"ד.


לפי דוח תאונות עבודה ותחלואה תעסוקתית שפורסם על ידי משרד העבודה והמוסד לביטוח לאומי בשנת 2016, מדי שנה נפגעים כ-48 אלף עובדים והעלות השנתית בגין נפגעי עבודה היא 4.5 מיליארד ש"ח. ישנה אמנם ירידה במספר העובדים הנפגעים בין השנים 2012-2016, אך עדיין מדובר בנושא מטריד שמחייב מעורבות של גורמי אכיפה ורגולציה.

בעיה לא פחות חמורה היא שגם האזרחים והעובדים עצמם לא תמיד יודעים מה לעשות על רקע של פגיעה או פציעה בעבודה. זהו נושא רגיש שחשוב לטפל בו במספר מישורים ותוך ניצול הזכויות הקבועות בחוק, אך רובנו לא יודעים מה לבדוק ומאיפה להתחיל.

כך תדעו האם הפציעה שלכם מוגדרת כתאונת עבודה

תאונת עבודה היא פגיעה שנגרמת במהלך העבודה, בדרך לעבודה או בדרך חזרה ממנה. קל לזהות פגיעות כאלה כאשר הן מתרחשות בתוך מקום העבודה עצמה, אך יש נסיבות מיוחדות שבהן תידרשו להוכיח שמדובר בתאונת עבודה. בנוסף, מבחינת החוק זו יכולה להיות גם מחלה שנגרמה כתוצאה מעצם העיסוק במקצוע מסוים למשך תקופה מסוימת.

מומלץ להתחיל בבדיקה מול המוסד לביטוח הלאומי ולברר לגבי מחלות המקצוע שמוגדרות על ידו ברשימה סגורה. לחילופין, תאונה מוגדרת על ידי הביטוח הלאומי כאירוע פתאומי שבו מרכיב חיצוני מסוים גרם לחבלה פיזית וכתוצאה מכך לאובדן בכושר התפקוד. לאחר שתדעו האם מדובר במחלת מקצוע או בתאונת עבודה יהיה לכם קל יותר להמשיך ולממש את שאר הזכויות.

רוב העובדים שעוברים תאונה מזניחים את הנושא הרפואי מתוך ניסיון לממש את הזכויות שלהם במוסד לביטוח לאומי. זו טעות נפוצה שעלולה לעלות לכם ביוקר, כי אין מחיר לבריאות תקינה. כמו כן, קיימים כיום אביזרי ניידות ובהם כיסאות גלגלים שיסייעו לכם בתקופת ההחלמה ובהתנהלות מול הרשויות.

מה קורה במישור התעסוקתי?

רוב העובדים מעידים על קשיים בהתנהלות מול המעסיק לאחר תאונת עבודה. אצל חלקם זה נובע מחוסר רצון להעלות דרישות שעלולות לפגוע במעמדם, בעוד אחרים פשוט לא יודעים מה לעשות. הפתרון הוא לפעול לפי החוק ולבדוק כמה נושאים שהם חלק בלתי נפרד מהמישור התעסוקתי.

במידה ונפגעתם בתאונת עבודה שגם מוכרת ככזו על ידי המוסד לביטוח לאומי, מלאו טופס 250 ותנו אותו למעסיק. זהו טופס שמהווה אישור על פגיעה בעבודה והוא מיועד לאפשר קבלת טיפול רפואי ראשוני, כמו גם הפניה למיון עבור עובד שכיר.

בהמשך תצטרכו להגיש טופס בל 211 ולצרף אותו למסמכים הרפואיים לסיכום מחלה ולדוח חדר המיון מבית החולים כדי לדרוש תשלום דמי פגיעה. אם מדובר בתאונת דרכים, עליכם לצרף גם אישור מהמשטרה או צילום תעודת ביטוח.

הסכם קיבוצי עם רשת גני ילדים ומעונות באלעד ט"ז חשון תשע"ח
החל מהחודש הבא: שכר המינימום במשק - 5,300 ש"ח י"א חשון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
שר הרווחה ב'סולם': כסף שחוזר מהרווחה לאוצר - כישלון שלי יעקב עזרא
מופע להקת "מחול על גלגלים" תתקיים בתאטרון ירושלים רחלי לוין
תלמידי מגמת עיצוב בתי הכנסת של 'פרוג' בסיור עיצובי ארון הקודש יעקב עזרא
נציגי משרד ראש הממשלה ביקרו במעון 'סולם' יעקב עזרא
תלמידות קורס צילום של 'פרוג' ערכו יום צילומים לילדי 'סולם' רחלי לוין
למדור לימודים ותעסוקה