כ"ב אב תש"פ
צילום: יעקב לדרמן
לכבוד התורה
חזקי פרידמן ח' סיון תשע"ח    19:56 הכתרת הרה"ג רבי דוד כהן שליט"א לרב ביהמ"ד ''ממזרח שמש'

למעלה מ-1000 השתתפו במעמד הכתרת הרה"ג רבי דוד כהן שליט"א לרב ביהמ"ד ''ממזרח שמש'. את המעמד פיארה גלריה מפוארת של רבנים וראשי ישיבות ובראשם מרן הראשון לציון הגר"י יוסף שליט"א. שמחת התורה.


בקרב מתפללי ולומדי בית המדרש הגדול 'ממזרח שמש' בקריה החרדית בבית שמש, היה ביום חמישי ערב חג השבועות, יום של חג והתרוממות לרגל המעמד התורני הגדול לכבודה של תורה, מעמד ההכתרה של הגאון רבי דוד כהן שליט"א לרב בית המדרש וקהילת ממזרח שמש. אבל לא רק מתפללי בית המדרש היו שותפים לשמחה, שכן אליה הגיעו גם מאות ממשתפי שיעוריו הקבועים של הרב בקרית גת, ברחובות, ברמלה, ובמקומות נוספים, כולם נקבצו ובאו אל המעמד החגיגי, ובשל הצפיפות הועברו הדי המעמד באמצעות מעגל סגור אל רחבת בית המדרש.

בית המדרש 'ממזרח שמש' הינו כידוע אחד מבתי המדרשות הגדולים והמרכזיים ביותר בבית שמש, בית המדרש פעיל מעלות השחר ועד חצות הלילה, מדי יום ביומו נכנסים בשעריו קרוב לאלף מתפללים מכל העדות והחוגים, מנינים מסביב לשעון, שיעורי תורה והלכה, שיעורי הדף היומי שבו כבר סיימו פעם וחצי את הש"ס, שיעורים בשבתות ובבין הזמנים, פעילות לילדים ונוער ומסגרת 'אבות ובנים'.
בבית המדרש יש גם כולל ערב למצוינים, מקווה טהרה מפואר, אחת לשבוע פועל גם מושב בית דין באחד מחדרי בית המדרש, אולם שמחות הניתן לציבור במחירי עלות, אוצר ספרים ענק בכל מקצועות התורה, וזה לאחרונה יש בו חדר עם שבע עמדות של מחשבי אוצר החכמה, ועוד נדבכים נוספים של תורה וחסד.

התרחבותו של בית המדרש והפיכתו לתל תלפיות, הביאה את גבאי בית המדרש לחפש להעמיד רב חשוב משכמו ומעלה ברבנות בית המדרש, אך כדברי ראש העיר הרב משה אבוטבול מי שייסד את בית המדרש, המלאכה לחפש רב לבית המדרש לא הייתה קלה כלל ועיקר, שכן לדבריו "בבית המדרש יש מאות מתפללים, ביניהם אברכים חשובים ותלמידי חכמים, ובשל כך נדרש היה לחפש רב מהשורה הראשונה, ואת זה בחסדי ה' מצאנו ברה"ג רבי דוד כהן שליט"א, תלמיד חכם מהחשובים ביותר שיש".

הרב החדש, הרה"ג רבי דוד כהן שליט"א הוא מבכירי בוגרי ישיבת 'מאור התורה' בירושלים, תלמידם המובהק של הגאון רבי אברהם סאלים שליט"א והגאון רבי דוד כהן שליט"א ראש ישיבת חברון וחבר מועצת גדולי התורה. לאחר שהקים את ביתו בישראל השלים נפשו בתורה והוראה בכולל של הגאון רבי מרדכי כהן שליט"א 'יד דוד ואוהל רחל' בעיר הוותיקה, בו שימש במשך שנים כראש הכולל, כמו כן בשנים האחרונות הוא מכהן כרב מדרשת 'אור השם' לבעלות תשובה בבית שמש.

הגר"ד כהן למד הוראה אצל הרה"ג רבי יעקב שכנזי שליט"א אב"ד העדה החרדית הספרדית, כמו כן מחזיק בתעודת רב עיר מטעם הרבנות הראשית, וכן נבחן על חושן משפט במסגרת מפעל הש"ס.
עם השנים זרחה שמשו והוא כיום מרביץ תורה והלכה, מוסר שיעורי תורה לא רק בבית שמש אלא גם בערים נוספות. שיעוריו מושכים אליהם מאות משתתפים, שכן הם שילוב של בהירות, הבנה ובקיאות. לצד שיעורי התורה פועל גם 'קו אור ההלכה' שבו מוכנסים ומוקלטים כל שיעורי הרב, קו שיש בו מידי חודש אלפי כניסות של צמאי דעת ומבקשי דבר הלכה.

הגר"ד כהן שליט"א גם חיבר ספרי הלכה ששמם הטוב יצא לפניהם וזכו להסכמות של גדולי הדור, ספרי 'אור ההלכה' על מועדים וזמנים, כן חיבר ספר מיוחד על הלכות השבת אבידה. בספריו מביא את כל הפוסקים בבהירות רבה, עד לגדולי הפוסקים בדור האחרון, מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, ולהבחל"ח הראשון לציון מרן הגר"י יוסף שליט"א.

לפני כשנה וחצי עבר הגר"ד כהן להתגורר בקריה החרדית, נכנס כמתפלל מן המניין לבית המדרש ממזרח שמש, אבל עד מהרה עמדו המתפללים על האוצר היקר שיש בידם, תלמיד חכם מגדולי הבקיאים, בהיר בהלכה, בעל מתק שפתיים, ויחד עם זאת מתנהג בענווה ובכבוד לכל אחד, לקטנים כגדולים.


שמחת חג

"עבורנו זה כמו יהלום לטבעת זהב", אומר ראש העיר הרב משה אבוטבול בהתרגשות רבה בפתחו של המעמד, "הרב הוא היהלום שבכתר, וקהילת ממזרח שמש היא טבעת הזהב, ויחדיו זה חיבור מופלא שיש בו לרומם כבוד שמים". בדבריו גם סיפר ראש העיר כי לפני ההכתרה הוא ביקר בבתיהם של רבנים ובכללם אצל ראש ישיבת חברון הגר"ד כהן שליט"א, שהרב נמנה על תלמידיו בישיבת 'מאור התורה', והעיד כי במשך כל שנותיו בישיבה לא היה פעם שהרב החסיר סדר אחד מסדרי הישיבה.
את המעמד הנחה בטוב טעם הרה"ג ר' עזרא בן שמעון שליט"א, משגיח רוחני בישיבת באר התלמוד בירושלים, ומחשובי הקהילה, שתיאר ברגש את ימי של הקהילה מהקראוון הקטן ברחוב שפת עד הרחבת גבולות הקהילה, כאשר המוטו של הקהילה זה לא רק השטיבלאך, אלא 'בית המדרש', שיעורי התורה, הכוללים, ועתה עם הכתרתו של רב הקהילה.

ראשון הדוברים במעמד היה הגאון רבי מרדכי כהן שליט"א ראש הכולל הראשון של בית שמש מזה כ-40 שנה. בדבריו הנרגשים סיפר על הרב החדש הגר"ד כהן שלמד בכולל שלו כ-16 שנה, ואמר כי הוא יכול להעיד על ההתמדה המופלגה שלו, שכן במשך כל שנותיו בכולל היה יושב ולומד ללא הפוגה, והוא לא זוכר ולו פעם אחת שהוא קם להכין כוס קפה או תה, אלא לימוד בלי הפסקה, ולכך לא פלא שהוא הפך להיות רבם של מאות שומעי לקחו, ועכשיו מתעטר גם ברבנות הקהילה החשובה 'ממזרח שמש'.

ברכת 'שהחיינו'

את המשא המרכזי נשא הראשל"צ הגר"י יוסף שליט"א ששיבח בדברי ברכתו את הרב הנבחר ואת ספריו החשובים 'אור ההלכה', ואמר "כשראש העיר בא להזמין אותי למעמד ההכתרה, לא אמרתי לו מיד שאני יבוא, אבל אחרי שביררתי על הרב החדש, אחרי שעברתי על הספרים שלו, ראיתי כי מדובר בתלמיד חכם אמיתי היורד לעומק הדין, ראיתי כי בספרים שלו הוא לא הולך בדרכי המקצרים, וגם לא מחפש חידושים, אלא לומד מספרי השו"ת של רבותינו, ולכן רב כזה ראוי לחזק ולעודד, ולכן באתי לברך אותו ביום חגו".

"שמעתי גם שהרב מוסר שיעורי בשבתות ומאות מגיעים לשיעורים", הוסיף הראשל"צ, "אבל צריך להמשיך ולהוסיף עוד שיעורים, אני זוכר איך בימי רבנותו של אבי מרן זצ"ל כרבה של תל אביב, היה מוסר מדי שבת שבע שיעורים, זה התפקיד של רב בישראל להרביץ תורה והלכה, יש צימאון גדול, ועל הרבנים מוטל לרדת אל העם ולהרביץ תורה".

בהמשך הדברים אמר הראשל"צ, "אני מכיר את ספריו של הרב 'אור ההלכה', אלו ספרים חשובים, אני שומע על השיעורים שהוא מוסר, אבל עתה עם היבחרו לרב קהילה חשובה עליו לדעת כי למרות כל העיסוקים וכל האירועים והשמחות שאליהם יוזמן, הוא צריך לקרוע מעצמו להמשיך לשבת וללמוד. מרן זצ"ל למרות עיסוקיו, לא היה יום שלא הלך לישון לפני השעה שתים או שלוש לפנות בוקר, שכן רב צריך להמשיך לעלות ולהתעלות. לכן אני מברך את הרב שיצליח לרומם קרן שמים ושלא תצא תקלה מתח ידיו".

עם סיום משאו של הראשל"צ שליט"א התכבד הראשל"צ שליט"א יחד עם הגאון רבי אברהם סאלים שליט"א ראש ישיבת מאור התורה, להלביש לרב החדש את הבגד הרבני, הפראק, לכבוד ולתפארת. אחר כובדו רב העיר בית שמש הגר"ש ביטון שליט"א יחד עם הגר"י שכנזי שליט"א להלביש לרב את הטלית עם עטרת הכסף, ומיד לאחר מכן בירך הרב בשם ומלכות את ברכת 'שהחיינו'.

בהתרגשות רבה הזמין המנחה את הרב החדש הגר"ד כהן לשאת את משאו הנרגש, אך לפני כן פתח הקהל בריקודים נרגשים במשך כחצי שעה, ריקודים של אהבת תורה ושמחת תורה, הקהל יצא מעגלים מעגלים, לקול שירת 'אשרי מי שעמלו בתורה', ו'מראה כהן'.

אחר נשא הגר"ד כהן את משאו הנרגש בו עמד על כך שלא שררה הוא נוטל אלאה עבדות הוא נוטל. "הגמרא אומרת 'משמת רבי בטלה ענווה, אמר ליה רב יוסף לתנא לא תיתני ענוה דאיכא אנא', וכולם שואלים, וכי זה ענווה של רב יוסף להגיד שהוא ענו. אלא מאי, ר' יוסף היה עניו ואמר שאם בדור של תלמידי חכמים נותנים גם לו לדבר, זה אומר שיש ענווה בדור הזה. גם אני מרגיש את ההרגשה הזאת, יש כאן בקהילה תלמידי חכמים חשובים, וכשבאו למנות אותי כרב, אני רואה את הענווה שיש להם, ולכן כשיש כאן ענוה לא פלא ששמע של הקהילה יצא לפניה, שכן לענווים יתן חן".

בדבריו הנרגשים הודה לקב"ה שהביאו עד הלום, לרבותיו הגדולים, לראש הישיבה הגר"א סאלים, לרבו בהוראה הגר"י שכנזי, להוריו החשובים שהם סמל ומופת לתורה ולשאיפת אמת לבנים תלמידים חכמים, וכן לרעייתו הרבנית שלקחה על עצמה את עול הבית, ונותנת לו לעסוק בתורה ולכתוב את הספרים.

בסיום הדברים הודה לראש העיר הרב משה אבוטבול שיזכה להמשיך עוד רבות בשנים להיות שלוחא דרבנן מתוך אהבת תורה, לגבאי בית המדרש הרב יוסף דניאל והרב אפרים שמש. לחברי הועד ה"ה בנימין דיין, שלמה אליהו, יורם בוזגלו, יצחק שתיאת, אליהו סלים, וכן לוועדה המכינה של המעמד, ה"ה שמעון יצחק דהרי, ונתנאל אבוטבול, יחד עם כל העוסקים במלאכת הקודש.

צילום: יעקב לדרמן

קבלת פנים חמה ביישוב קוממיות לגאב"ד הגר"מ מנדלזון שליט"א י"א שבט תשע"ז
מעמד הכתרה להרב משה יוחאי רז לרב קהילת "תפילה למשה" בלוד כ"ט חשון תשע"ו
צפו: הרב יצחק לוי הוכתר לרב המושב חוסן א' תמוז תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי