י' שבט תשע"ט
אילוסטרציה
מנוחה נכונה
חזקי פרידמן ב' סיון תשע"ח    19:28 רק 102 בתי עלמין באירופה שוקמו בשנים האחרונות

10,000 בתי עלמין יהודיים נמצאים באירופה, מתוכם שוקמו רק 102 בתי עלמין בשלוש השנים האחרונות, במימון נדבנים. בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות נחשפה הפעילות לגידור, שיקום ושימור בתי העלמין.


כ-8,000 בתי קברות יהודיים נמצאים כיום במרכז ומזרח אירופה, 65% מהם בסכנת היעלמות, הרס או בניה מאסיבית, כך נחשף היום (רביעי) בדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) "פגיעה בבתי קברות יהודים בחו"ל היא ביטוי במקרה הטוב לזלזול ואדישות ובקרה הגרוע לאנטישמיות. במקום בו הורסים מצבות, יגיעו גם לפגוע פיזית ביהודיים חיים, בבתי ספר יהודיים ובקהילה המקומית. על ממשלת ישראל לראות זאת כמשימה לאומית ולגייס לכך גם את כוחה הדיפלומטי מול הממשלות המקומיות". נגוסה קרא למשרד התפוצות להוביל שיתוף פעולה בנושא עם ההסתדרות הציונית ומשרד החוץ.

ח"כ סבטלובה הדגישה כי "הגל אנטישמי הנוכחי מתבטא גם בהשחתת בתי קברות של יהודים. אנו עדים להשחתה וונדליזם או ניסיון להקמת מיזמי בנייה, והקהילות היהודיות מתקשות להגן על בתי הקברות". ינון אזולאי (ש"ס) מתח ביקורת כי "בעוד ישראל משקיעה מיליונים בהשתתפות בתחרויות בינלאומיות שונות – היא מתחמקת מלשמר את המורשת וההיסטוריה של העם היהודי".

לדברי הרב יצחק שפירא, נשיא ארגון ESJF כיום נשארו 10.000 בתי קברות באירופה, הארגון מקבל דיווח יומי על השחתה של אתרים אלו  "בשלוש שנים של פעילות הצלנו 102 בתי קברות של יהודים. ממשלת גרמניה מסייעת לנו 3 שנים, אך לצערנו החוק הגרמני מאפשר לתקצוב לארבע שנים בלבד. הקמנו עד-כה 10,000 מטר חומות מסביב לבתי הקברות. אם ממשלת ישראל תשקיע כסף – נוכל לשכנע ממשלות מקומיות להשקיע אף הם שווה-ערך. נפגשתי עם שרי האוצר, החינוך ומנכ"ל משרד התפוצות – אך טרם נעניתי".

עקיבא תור, נציג משרד החוץ, השיב כי "בכל מקרה של פגיעה באתר יהודי, בית כנסת, בית קברות או מוסד חינוכי אנו דורשים מהממשלה המקומית לפעול, אך משאבינו מוגבלים, ובסדר היום אנו מטפלים בנושאים נוספים כהשבת-הרכוש היהודי. לא ניתן לשמר עשרת-אלפים בתי קברות יהודיים באירופה, ולא נמצא לכך אוזן קשבת מהממשלה המקומית או אפילו מהקהילה היהודית".

פיליפ כרמל, מנכ"ל ESJF אמר כי מדובר בכ-8,000 אתרים של בתי קברות במרכז ומזרח אירופה, כש-25% מהם כבר נהרסו לחלוטין, 10% שוקמו וגודרו, וכ-65% בסכנת הריסה, ע"י וונדליזם, בניה, שימוש חקלאי, סיפוח לבתי קברות נוצריים סמוכים ועוד. לדבריו, העלות לגידור מינימלי בלוחות בטון היא 30,000 יורו לכל אתר, ובסה"כ 12 מיליון יורו לכל האתרים.

הוא הדגיש כי עיקר הסכנה בארצות שאינן באיחוד האירופי כמולדובה, סרביה, בלארוס ואוקראינה. בבלארוס ואוקראינה 70% מבתי הקברות נמצאים בסכנה. כרמל הוסיף כי כיום הפעילות ממומנת ע"י ממשלת גרמניה, וועדה של ממשלת ארה"ב ונדבנים פרטיים.

סערה בקרב הציבור החרדי בלונדון בשל חוקרת מקרי המוות ה' שבט תשע"ח
הרב רוז'ה: צילום נפטרים - ביזוי כבודם כ"ז תמוז תשע"ה
כבוד המת: חולצה גופה שנמצאה במחסן גרוטאות כ"ח ניסן תשע"ד
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים צבי גלברד - רוסיה
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל צבי גלברד - רוסיה
נכד הגר"ח קנייבסקי התארס עם נכדת הגרמ"ה הירש ירוחם שמואלביץ
ישי מספר: למה מרן חתם רק לשוחטים מאתיופיה ירוחם שמואלביץ
צפו: מהומות בבית העלמין בצפת על רקע שיפוץ במקום ירוחם שמואלביץ
למדור חרדים