י' ניסן תש"פ
ונשמרתם מאוד
תוכן שיווקי כ"ד ניסן תשע"ח    11:42 שימו לב: 5 דרכים למנוע תאונות עבודה

הסכנה של תאונות עבודה קיימת בכל תחום והאחריות של המעסיק היא לעשות ככל העולה ביכולתו על מנת לצמצם אותה. החל מציוד מגן, דרך הדרכת עובדים ועד דוגמא אישית – הנה המדריך המלא למניעת וצמצום תאונות


תאונה תוך כדי ועקב עבודה, לרבות בדרך לעבודה וחזרה ממנה, נחשבת בנסיבות מסוימת כתאונת עבודה. החשיבות של הגדרת תאונת עבודה בצורה מדויקת נובעת מחוק הביטוח הלאומי והאופן שבו הוא מגדיר נפגעי עבודה, סוגי פגיעות ופיצוי כספי.

נכון להיום עלולות להתרחש תאונות בכל תחום עבודה במשק. האחריות של המעסיק היא מטבע הדברים לעשות הכל כדי לצמצם את הסיכון ויש לפחות 5 דרכים שבהן ניתן לפעול:

1. שימוש בציוד מגן
יש מגוון רחב של ציוד מגן שבו ניתן להשתמש על מנת למנוע תאונות עבודה. הדוגמא הכי טובה לזה היא משקפי מגן וקסדה שנמצאים בשימוש של עובדים בענף הבנייה, אך יש גם ציוד שמיועד עבור עובדי מפעלים ואפילו משרדים. על המעסיק לקבוע תקנות ברורות בנוגע לשימוש בציוד מגן ולדאוג שלכל העובדים תהיה גישה אליו.

2. אכיפה
מחקרים מראים שפעולות ענישה ואכיפה מביאות להטמעה מהירה יחסית של השימוש בכללי בטיחות. האכיפה צריכה להתבצע מצד גופים רשמיים כמו משרד העבודה ומצד גופים פנימיים, כמו  למשל מחלקת בטיחות בארגונים, מפעלים ומוסדות ציבוריים.

במילים אחרות, אכיפה בנוגע לשימוש באמצעי בטיחות למניעת תאונות עבודה היא אינטרס של המעסיק לא פחות מאשר של המוסד לביטוח לאומי. מעסיקים שמבינים זאת מייצרים יתרון בהתמודדות עם תאונות עבודה ומונעים הוצאות מיותרות כפיצויים או תשלום ימי מחלה.

3. הדרכה
עובדים שלא עוברים הדרכה לגבי עבודה בטוחה יסבלו בשכיחות גבוהה יותר מתאונות. המטרה של הדרכת עובדים היא להציג בפניהם את הדרישות וכללי הפעולה עם ציוד בטיחות, כמו גם להראות להם את החשיבות של הנושא.

הדרכה מגבירה את המודעות של העובדים לסכנות ובטווח הקצר היא אפקטיבית מאוד. לאחר מכן צפויה ההדרכה ללוות את העובדים ברמה היום יומית ולסייע להם להימנע מתאונות נפוצות.

4. ביטול גורמי סיכון
מבחינה מעשית, הדרך למנוע תאונות עבודה היא לבטל את גורמי הסיכון. אפשר למשל לצמצם גורמי סיכון של נפילה מגובה על ידי קיבוע סולם, העדפת במות הרמה על פני שימוש בפיגומים וכן הלאה. בכל הנוגע לנהיגה, ביטול גורמי סיכון יכלול תחזוקה טובה של הרכב והתשתיות ובהתמודדות עם תאונות צריך לשקול גם שימוש באביזרי בטיחות ייעודיים.

5. דוגמא אישית
מעסיקים צריכים לתת לעובדים דוגמא אישית בכל הנוגע להתנהלות בטיחותית. מהבחינה הזו אין הבדל בין מנכ"ל ומנהל בכיר, אחראי מחלקות וכן הלאה. הדוגמא האישית היא זו שקובעת את סטנדרט ההתנהלות עבור העובדים ולאחר מכן היא גם עשויה להשפיע לטובה על צמצום הסיכון לתאונות.

ירידה במספר ההרוגים בתאונות העבודה במחצית הראשונה של השנה י"ב תמוז תשע"ב
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות