כ' אב תש"פ
צילום: משה מילנר / לע"מ
28 שנה לתרגיל:
שלמה רייכמן כ"ט אדר תשע"ח    10:58 נחשף הסכם התיווך של מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל

בימים האחרונים נחשף בירושלים הסכם פשרה בין שמעון פרס ויצחק שמיר בכתב ידו של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, מלפני 28 שנה בדיוק. ההסכם חושף את המאמץ האחרון, והלא ידוע, של מרן למנוע את התרגיל המפורסם שכשל. חשיפה.

חכם עדיף מנביא: נחשף ההסכם שניסע למנוע את התרגיל הפוליטי הידוע שנרקח לפני 28 שנים והתרסק בדקה ה-90, תוך שהוא פוגע בכל המעורבים ברקיחתו. את ההסכם ניסח וקידם לא אחר מאשר מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, אז הראשון לציון.

מבדיקה עם מעורבים ברקיחת ההסכם דאז עולה כי לצד קידומו התקיימה באותו הבוקר אף פגישה משולשת - בה נכחו, מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, שמעון פרס ויצחק שמיר - בניסיון להגיע להבנות. על ההסכם גם מופיעה תשובתו החיובית של פרס, "משום כבודו של הראשון לציון אני מוכן לקבל פניית כבודו על כל מרכיביה במקשה אחת". המכתב עתיד לעמוד למכירה פומבית בבית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים לאחר חג הפסח.

"התרגיל הידוע" נחשב לאחד מרגעי השפל של הפוליטיקה הישראלית, לאחר שבשנת 1990 יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, שהיה חבר בקואליציה של ממשלת הרוטציה, ניסה לפרק אותה בעזרתם של חברי הכנסת החרדים. כעת נחשף המסמך, שנכתב בשני עמודים על ידי מרן הגר"ע יוסף במסגרת ישיבתם המשותפת של השלשה בביתו בירושלים, וניכר עד כמה היה חשוב לו לשמור על ממשלת האחדות אפילו לאחר שכל שרי המערך התפטרו מהממשלה.

במכתב, פונה הגר"ע אל ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר, ואל יו"ר מפלגת העבודה שמעון פרס בבקשה שיסכימו להצעת הפשרה המפורטת שלו. כאשר הוא מציין "באם לא תתקבל ההצעה הנ"ל ע"י צד כל שהוא נראה בו כאחראי לפירוק האחדות הלאומית, ונסיק את המסקנות הנדרשות מכך"

בסעיף הראשון, כפי המובא בהסכם הפשרה, כותב מרן כי "הממשלה תכונס מיידית על מנת למנות מחדש את כל שרי המערך בתפקידיהם הקודמים, ותובא החלטת הממשלה לאלתר לאישור הכנסת". בסעיף השני, מציב הגאון רבי  עובדיה יוסף תנאי כי "המערך מבטל את ההצעת אי-אמון שהגיש נגד הממשלה, ומחייב שלא לתמוך בהצעות האי אמון של מפלגות אחרות".

בסעיפים הבאים פורס מרן באופן מדוקדק ומפורט את משנתו לגבי עניינים רבים שעמדו אז על הפרק: אלו שאלות יובאו להחלטת הקבינט, מה יהיה גורלה של ירושלים, האם ערביי מזרח ירושלים יקבלו אוטונומיה, ואיזו תשובה יחזירו למזכיר המדינה של ארה"ב, ועוד.

על המכתב ישנה, כאמור, תגובה בכתב ידו של שמעון פרס, אשר מסכים לכל תנאי הפשרה. אולם נראה שההסכם לא יצא לפועל, אולי בשל סירובו של שמיר, כי עוד באותו היום עצמו העלה פרס הצעת אי אמון בממשלה, וגרם בכך לנפילתה של ממשלה בישראל, עקב הצבעת אי-אמון, בפעם הראשונה והיחידה בהיסטוריה של מדינת ישראל.

יצויין כי בכך לא תמו השיחות בין פרס לבין מרן הגר"ע יוסף. במכתב אחר שחשף בית המכירות הפומביות 'קדם' לפני כארבע שנים פונה פרס לגר"ע יוסף לאחר התרגיל בשורה של הבטחות בכדי לפתותו להצטרף לקואליציה ברשותו. בין ההבטחות, שלא לפנות יישובים, משאל עם על הסכם שלום ורדיו ספרדי. הנשיא המנוח שמעון פרס ז"ל אישר אז לכלי התקשורת כי המכתב הינו שלו ובכירים בש"ס גם אישרו לכלי התקשורת את האותנטיות שלו.

מרון ארן, מנכ"ל בית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים, מציין כי "המכתב ההיסטורי הזה מראה כי מה שנכון לעולם הפוליטי של היום היה נכון גם אז. הוא מראה עד כמה הפכפך העולם הפוליטי בישראל. כשפרס השיב אז לגר"ע יוסף בחיוב עדיין היה ניתן למנוע את התרגיל המסריח אך באותו הערב הכל התהפך.

זוהי זכות עבורנו להוות הכתובת עבור הפריטים הבולטים ביותר בהיסטוריה היהודית והישראלית אבל זוהי גם חובה ולכן אנו משתדלים לחלוק כל פריט כזה עם העולם לפני שהוא עובר מיד ליד".

צפו במסמכים הנדירים. 

הילולת מרן הגר"ע יוסף זצ"ל במעונו של רה"ע בית שמש ה' חשון תשע"ח
ארבע שנים לפטירת מרן: המונים מגיעים לביתו ולציונו ג' חשון תשע"ח
"מרן לא ישן 3 ימים עד שהפרופ' אמר: נולדה מחדש" ב' חשון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה