ב' שבט תשפ"א
צילום: צילום מסך מתוך הטלויזיה של צפון קוריאה
חזית הצפון
הרב אבישי איפרגון כ"ו אדר תשע"ח    17:08 היחסים מתחממים או שמא השטח מתחמם? פרשנות

צילומי לוויין שהתפרסמו לפני כשבוע, הראו כי צפון קוריאה החלה שוב להפעיל את הכור הגרעיני שלה ביונגביון. אז מה בכל זאת קורה בגיזרה של ארה"ב וצפון קוריאה ואיך זה מתכתב עם המציאות. כנסו לפרשנות של הרב איפרגון

צפון קוריאה מפעילה כור גרעיני ומזמינה למו"מ
צילומי לוויין שהתפרסמו לפני כשבוע, הראו כי צפון קוריאה החלה שוב להפעיל את הכור הגרעיני שלה ביונגביון. הפעלת הכור תאפשר לה להפיק פלוטוניום, שעלול לשמש להרכבת פצצות גרעיניות נוספות.

לרשותה של צפון קוריאה ישנו ארסנל של כמה עשרות פצצות גרעין. במשך השנים האחרונות העריך המודיעין האמריקני כי לצפון קוריאה אין עדיין את היכולת לשגר טיל לטווח ארוך מאוד – טיל בין-יבשתי – שיוכל להגיע עד ארה"ב. אולם, ביום העצמאות האמריקני (לפני כשמונה חודשים), ביצעה צפון קוריאה, לראשונה, ניסוי בטיל שכזה. באמירה מתגרה, הגדיר מנהיג צפון קוריאה את הניסוי כ"מתנה" לעם האמריקני לכבוד יום העצמאות שלו...

הניסוי הכה בתדהמה את אזרחי ארה"ב. יחד עם זאת, מנתוני הניסוי הסיקו מומחים אמריקנים כי הטיל מסוגל להגיע רק לאלסקה, ואין ביכולתו לאיים על כל ארה"ב. אולם, שבועות בודדים לאחר מכן, ניסתה צפון קוריאה טיל נוסף. בניסוי זה, הגיע הטיל לגובה הרבה יותר גדול ועבר מרחק גדול בהרבה. לפי הנתונים של צבא ארה"ב, מסוגל טיל זה לכסות חלק נכבד מארה"ב עצמה, כולל את עיר הבירה וושינגטון.

מאז, הפך האיום הצפון קוריאני לממשי הרבה יותר.

בנוסף לכך, ערכה צפון קוריאה בהמשך גם ניסוי גרעיני, וטענה שמדובר ב"פצצת מימן". עוצמת הניסוי שנמדדה, הייתה אכן גבוהה בהרבה מעוצמת הפיצוצים הגרעיניים בניסויים הקודמים של צפון קוריאה, אולם לטענה הצפון קוריאנית כי מדובר בפצצת מימן (שחזקה פי מאות מפצצה אטומית "רגילה"), אין עדיין ביסוס משמעותי.

זהו הרקע ללחץ האמריקני על צפון קוריאה, הגובר והולך בחודשים האחרונים, להתפרק מיכולתה הטילית והגרעינית.

משא ומתן ביחד עם "מירוץ נגד הזמן"
בשבועות האחרונים היו מספר התפתחויות שנראות כמו סימן מבטיח להפשרת היחסים בין צפון קוריאה לבין דרום קוריאה וארה"ב. הצפון השתתף באירוע ספורט בדרום קוריאה, ואף שלח לשם בכירי משטר (כולל אחותו של המנהיג). כמו כן הגיעה לצפון קוריאה משלחת בכירה מאוד מדרום קוריאה, והצפון אף פיזר הצהרות על נכונותו לשאת ולתת עם ארה"ב. גולת הכותרת של התפתחויות אלו הינה מכתבו של מנהיג צפון קוריאה, שבו הוא מזמין את נשיא ארה"ב טראמפ לפגישה ישירה.

אלו התפתחויות עם פוטנציאל חיובי. אולם, לדעתי, מתחת לפני השטח, מתנהל "מירוץ נגד הזמן".

נכון לעכשיו, ע"פ ניסויי הטילים הנ"ל, אין לצפון קוריאה יכולת להחדיר בפועל ראש קרב גרעיני לתוך האטמוספירה, וזאת משום ששני הטילים ששוגרו בניסויים, לא הוכיחו יכולת חדירה אפקטיבית, ולמעשה, שניהם התפרקו במהלך החזרה לאטמוספירה. כמו כן, לארה"ב ישנו מערך יירוט מתקדם, שמסתמך הן על ספינות AEGIS, והן על מערכות ירוט טילים (GBI) שמסוגלות להגן על כל ארה"ב. אמנם היכולת הטכנית של טילי היירוט האמריקנים אינה גבוהה (היו כשלונות רבים במהלך ניסויים שלהם), אולם סביר להניח שארה"ב מתכננת לשגר כמה טילים לעבר כל טיל תוקף, ובכך להבטיח את השמדתו.

ולכן, עדיין לא מדובר כאן באיום ממשי, אמיתי ומיידי, על ארה"ב.

זהו הרקע, להבנתי, לכך שבכירים ב CIA (שהינו ה"מוסד" האמריקני), דיברו בחודשים האחרונים על כך שיש להתמודד במהירות עם האיום הצפון קוריאני שהולך ומתפתח. הסיבה לכך היא, כנ"ל, שזהו למעשה "מירוץ נגד הזמן", שבו צפון קוריאה מקדישה כעת מאמצים רבים לסיים את פיתוח הטילים, ולאפשר להם יכולת חדירה, וכן להגדיל את מספר הטילים (והמשגרים) כך שארה"ב לא תוכל לשגר לעבר כל טיל תוקף טילי יירוט רבים, וגם  לפתח ראש קרבי מתמרן או ראש קרבי בעל ראש נפץ מתפצל – שיוכל לגבור על טילי היירוט האמריקנים.

בנוסף לכך, צפון קוריאה מקדישה מאמצים רבים גם בפיתוח טילים המשוגרים מצוללות (שכידוע קשה לאתר אותן ולעקוב אחריהן).

ולכן, את "הפשרת היחסים" הפתאומית של צפון קוריאה, ניתן לראות גם כצעד אונאה שנועד רק להרוויח זמן יקר, שבמהלכו ניתן יהיה לשדרג את היכולת הטילית, וצפון קוריאה תוכל אז לנטוש את "שיחות הגרעין", ולהציג את עצמה כמעצמה גרעינית בעלת יכולת אמיתית ואמינה לתקוף ח"ו את ארה"ב.

מהלך אונאה כזה, אם יוכתר בהצלחה, יהווה מכה קשה מאוד לארה"ב ובעלות בריתה, ויאלץ את ארה"ב למתן מאוד את צעדיה מול המשטר הרודני.

ארה"ב פועלת במהירות
זוהי כנראה גם הסיבה לכך שבתקופה האחרונה ניכרים שינויי פריסה רבים של הצבא האמריקני בסביבת צפון קוריאה. ישנם תרגילים רבים, מטוסי החמקן נפרסו באיזור, וכן מפציצים אסטרטגיים (בעלי יכולת נשיאה של נשק גרעיני) וגם נושאות מטוסים וצוללות גרעיניות. מהלכים צבאיים אלו מראים בבירור כי ארה"ב מתכוננת לכל האפשרויות - דיפלומטיות או צבאיות.

פשוט וברור כי טראמפ יעשה הכל על מנת להשיג את ההתקפלות הצפון קוריאנית ללא מלחמה, ולשם כך הוא הטיל בשבועות האחרונים סנקציות רבות נוספות על צפון קוריאה, שהחמירו עוד יותר את מצבה.  

לחץ חזק ע"י סנקציות קשות, יכול אכן לתת את פירותיו (במיוחד אם הוא יכלול סנקציות הרמטיות על אספקת דלק – אחד ממוצרי היבוא הקריטיים עבור צפון קוריאה), ולכן, נראה כי ארה"ב תנסה להביא את צפון קוריאה במהירות גדולה לשולחן המו"מ, ע"י לחץ כלכלי ודיפלומטי חזק, וע"י איום צבאי, וזאת על מנת למנוע מצפון קוריאה להשיג את היכולת המשודרגת.

במידה ואכן יתקיימו שיחות גרעין ישירות, יצטרך ממשל טראמפ לעמוד היטב על המשמר על מנת לוודא שצפון קוריאה לא תנצל את המסווה של השיחות הישירות, על מנת להתקדם במהירות בפיתוח הטילי והגרעיני שלה. מעמידתו התקיפה של טראמפ מול הסכם הגרעין עם איראן ניתן להעריך כי אכן הוא יעמוד בנחישות גם מול צפון קוריאה, הן ע"י דרישה לצעדים בוני אמון תוך כדי השיחות, והן ע"י חתירה להשגת הסכם שימנע את המשך הפיתוח של היכולת הצפון קוריאנית, וידאג לפירוק יכולות נוכחיות.

משטר תומך טרור ומפיץ טילים וגרעין
המשטר בצפון קוריאה הינו ללא ספק הדיקטטורה האכזרית ביותר בעולם כיום. והוא אחראי גם לתמיכה בטרור הבינ"ל. עובדה פחות מפורסמת היא שמשטר זה תמך באופן ישיר באש"ף במשך שנים, ואף אימן טרוריסטים רבים - אנשי אש"ף וגם אנשי חיזבאללה.

כמו כן, המשטר הוא זה שסיפק לאיראן את טילי ה"נו-דונג", שעל בסיסם פותחו טילי ה"שיהאב" האיראנים, וכן סיפק לסוריה טילי סקאד C (לטווח של 500 ק"מ) וסקאדD  (לטווח של 700 ק"מ). כמו כן, ע"פ פרסומים רבים, צפון קוריאה הייתה זו שבנתה עבור סוריה את הכור הגרעיני (שהופצץ לפני כ- 11 שנה).

מכל הנ"ל מובן כי ההתפתחויות האחרונות הינן לטובת ישראל. מאמץ אמריקני מרוכז יכול להוביל בסייעתא דשמיא לבלימת הפעילות הצפון קוריאנית בתחומי הטרור, הטילים והגרעין, או עכ"פ לריסונה, ויש בזה ברכה גדולה עבור עם ישראל. בנוסף לכך, עצירה או ריסון של הפעילות הטילית-גרעינית של צפון קוריאה, תהווה גם זרז לעצירת/ריסון הפעילות האיראנית בתחומים אלו, ובכך תהיה ברכה כפולה ומכופלת בסיי"ד לעם ישראל.

יש לציין כי בימים אלו ממש, ממשל טראמפ מפעיל לחץ כבד על המעצמות האירופיות, על מנת לתקן את הסכם הגרעין עם איראן.


הכותב שירת בצה"ל בתפקיד מיוחד, והינו פרשן לעניני צבא ובטחון וראש ישיבת חב"ד כפר סבא
 
 

נשיא ארה"ב נפגש עם נשיא צפון קוריאה בסינגפור כ"ט סיון תשע"ח
שליט צפון קוריאה חושש מהתנקשות בפיסגה בסינגפור כ"ד סיון תשע"ח
זה ממשיך! מתיחות גוברת בין ארה"ב לצפון קוריאה י"א טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
הבוגד במפלגתו מימי אוסלו פחות מטריד אותי דודי שוומנפלד
מה אפשר ללמוד מהכתבה הכי מגוחכת על ה"הדתה"? ידידיה מאיר
רגשי אשמה - מרור זו שאנו אוכלים... על שום מה?! הרב אברהם ישעי'ה שטרן
לקראת תקיפה לכו ונלכה - פרשנות ביטחונית הרב אבישי איפרגון
האם פסקת ההתגברות והמריבות הנלוות יביאו לבחירות? נועם זיגמן
למדור דעות