ז' סיון תש"פ
אילוסטרציה
הנחיית הורים
תוכן שיווקי י"ז אדר תשע"ח    12:00 איך יודעים שהילד בשל לגמילה מהחיתול ?

הורים צריכים להכיר את הסימנים שמעידים על כך שהילד מוכן לגמילה מחיתולים. איך הסימנים האלה נראים ומתי הם מתחילים? הנה כל התשובות

מבחינה התפתחותית, פעוטות בשלים לגמילה מחיתולים החל מגיל שנתיים. עם זאת, הם חייבים לעבור עוד לפני כן כמה שלבים חשובים. בגיל 0-12 חודשים למשל הם חווים התפתחות קוגניטיבית ולשונית שעוזרת להם לקשר בין סיבה לתוצאה, בגיל 12-18 חודשים הם מפתחים את היכולת לקשר בין תחושת מלאות בבטן לבין התרוקנות המעי ובתקופה שבין 18-24 חודשים הם מתרגלים יכולת שליטה לזמן קצר על שרירי הסוגרים.

רק בגיל 24-36 חודשים מסגלים לעצמם פעוטות את היכולת להבין הסברים מילוליים מורכבים ולעשות דברים בעצמם. לשם השוואה, מגיל 3 שנים כבר מצליחים פעוטות לשלוט באופן מלא על פעולת ההתרוקנות ומבחינה קוגניטיבית יש להם יכולת להפסיק פעולה מסוימת כדי לגשת לשירותים ולהתפנות. לפיכך, רק ילד שעובר את כל השלבים לעיל יגיע לגמילה מלאה ואין טעם להתחיל בה לפני כן.

סימנים לבשלות פיזית ורגשית

כמובן שהורים לא יכולים לסמוך רק על ציר הזמן הכרונולוגי על מנת לדעת מתי הילד בשל להתחיל גמילה מחיתולים, מה גם שלכל ילד יש קצב מעט שונה. הפתרון הוא לזהות סימנים לבשלות פיזית ורגשית ולהיערך לתהליך שעשוי להימשך כמה חודשים.

אפשר לדעת שהילד בשל לגמילה אם הוא מפגין עניין, סקרנות ותשומת לב למה שקורה בשירותים. במידה והפעוט כבר מדבר בהנאה על השימוש בסיר ולא מתנגד לשבת עליו בזמנו הפנוי, ניתן להסיק מכך שהוא מוכן מבחינה רגשית. לעומת זאת, ילד שדוחה את הרעיון ופורץ בבכי כאשר ההורים מזכירים את הסיר או מעודדים אותו להשתמש בו – ככל הנראה מביע מצוקה כלפי הסוגיה ולכן עדיף לחכות עוד קצת לפני שמתחילים בגמילה.

מה התפקיד שלכם כהורים?
קחו בחשבון שהפעוט מפתח את עצמאותו ופרטיותו בדיוק באותו גיל שבו הוא נדרש להיגמל והפעלת לחץ מיותר עליו מצד ההורים עלולה לגרום להתנהגות סרבנית ומרדנית.

כדאי להורים לסכם מול הגננת או המטפלת על תחילת התהליך ולעשות אותו באופן הדרגתי. אפשר לשחק עם הפעוט במשחקי דמיון לסימולציה של ישיבה על הסיר, לוותר על חיתולים באופן הדרגתי ולשתף אותו ברכישת תחתונים חדשים שהוא יאהב.

לסיכום, גמילה היא שלב התפתחותי. כמו שלא תצפו מילד לזחול או לדבר לפני שהוא יהיה מוכן לכך, אין טעם לדרוש ממנו להיגמל מחיתולים כל עוד הוא אינו בשל. התפקיד שלכם הוא להיות ערניים לסימנים ולהעניק לפעוט תמיכה בלי להיגרר למאבקי שליטה וכוח. 

תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה