ט"ו סיון תש"פ
צילום: מארק נוימן / לע"מ
נעץ טלפיו
שלמה רייכמן כ"ט שבט תשע"ח    22:27 המדינה לבג"צ: תקנות הכותל חלות גם על הרחבה הדרומית

ההבהרה בעקבות פנייתו של ח"כ ישראל אייכלר ליועץ המשפטי לממשלה. למרות זאת תבקש המדינה משר הדתות להדיח את רב הכותל מאחריות על קשת רובינסון. ח"כ הרב אייכלר: המדינה מפרה את תקנות חוק המקומות הקדושים. קדושת הכותל.

בעקבות מכתבו של ח"כ הרב ישראל אייכלר ליועץ המשפטי לממשלה בו הוא מציג את הנימוקים המשפטיים לכך שתקנות רחבת הכותל חלות גם על הרחבה הדרומית, הודתה המדינה כי אכן תקנות רחבת הכותל המערבי חלות על השטח כולו ובכל זאת הודיעה לבג"ץ כי  תבקש משר הדתות להדיח את רב הכותל מסמכויותיו ברחבה הדרומית. 

כזכור, במכתבו ליועץ המשפטי דרש ח"כ הרב אייכלר מהממשלה והיועהמ"ש להציג בפני בג"ץ את העמדה היהודית: "כידוע" כתב ח"כ הרב אייכלר, "בשנת תשל"ב תוקנו תקנות השמירה על המקומות הקדושים. תקנות אלו כללו מפה אשר הגדירה את המושג 'רחבת הכותל המערבי' לצורך תיחום תחולתן". בשנת תשמ"א הוחלפו התקנות ולא צורפה המפה הקודמת כי הדבר מובן מאליו שכל רחבת הכותל קדושה ליהודים באותה מידה. קיומם של המפות בתקנות הישנות זאת הסיבה שלא נצרכו להגדיר מחדש בתקנות את המונח 'רחבת הכותל המערבי' ".

בנוסף טען ח"כ הרב אייכלר כי "גם במעשה חיקוק, הוגדרה 'רחבת הכותל המערבי' באופן דומה במשפט 'כולל האידרא', כך שהיא כוללת את כל השטח הסמוך לכותל החשוף עד לשער האשפות ולחומת העיר העתיקה".

ח"כ הרב אייכלר סיכם את מכתבו: "בהתאם לדין ולהגיון הישר, יש לפרש את המושג 'רחבת הכותל המערבי' בהתאם להגדרתו בדברי חקיקה אחרים ואין כל טעם לפרש באופן שונה את אותן המילים בדיוק אשר מופיעות בתקנות. היות ומדובר בדברים נכוחים, אני משוכנע כי אכן כך צריכה להיות גם תגובתכם לבית המשפט הגבוה בשם ממשלת ישראל"

לאור הצגת טיעונים אלו, הודתה המדינה בפני בג"ץ שהתקנות אכן חלות גם על הרחבה הדרומית, אך מבקשת למנות ממונה אחר על החלק הדרומי בתיאום על הרבנים הראשיים כדי לאפשר "תפילה שוויונית" במקום.

ח"כ הרב ישראל אייכלר הגיב לניסיון להדיח את רב הכותל והציג מספר תקנות אותן מפרה המדינה כאשר היא נותנת מדרס לכף רגלם של ארגונים שאינם אמונים על ערכי היהדות. "בתקנות נכתב במפורש: לא יכניס אדם חומר בכתב מכל סוג שהוא בלי אישור הממונה, לא ייכנס ולא ישהה בתלבושת שאינה הולמת את קדושת המקום, לא יערוך תפילה או טקס אחר לבר מצווה אלא על פי הוראות הממונה, לא ינאם לא יישא דרשה, לא יכריז הכרזות בקול רם ולא יעמיד כרזות או מודעות אלא ברישיון מאת הממונה. כמו כן, הממונה רשאי להרחיק מרחבת הכותל המערבי אדם המפריע לו במילוי תפקידו או העובר על תקנות אלו. העובר על התקנות דינו מאסר של ששה חודשים".

ח"כ הרב אייכלר הוסיף: " כל חודש המשטרה פועלת נגד החוק והתקנות כאשר היא אינה מרחיקה את הפרובוקטורים הרפורמים. ברור לכל בר דעת, וזה גם עובדה משפטית מוצקה, שהתקנות הללו חלות על הכותל הדומי בדיוק כמו שהן חלות על הרחבה הצפונית. אפילו המדינה הודתה בזה. אין זה אלא ניסיון נוסף לקעקע את חומות הקדושה במקום הקדוש ביותר לעם היהודי. לא נסכים לכך, ונמשיך להיאבק בכל דרך אפשרית"

גלריית המסע של מרן הגר"ח קנייבסקי לירושלים י"א סיון תשע"ח
כ-100 אלף איש השתתפו בכותל המערבי בברכת הכהנים י"ז ניסן תשע"ח
הפסח הזה עולים להתפלל בכותל המערבי בירושלים ט"ז ניסן תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. שאֶזָּהֵר מִלְּדַבֵּר דִּבְרֵי שֶׁקֶר
15/02/2018
יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם
יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ רִבּוֹנוֹ שֶׁל עוֹלָם, קל רַחוּם וְחַנוּן, שֶׁתְּזַכֵּנִי הַיּוֹם וּבְכָל יוֹם לִשְׁמוֹר פִּי וּלְשׁוֹנִי מִלְּדַבֵּר לָּשׁוֹן-הָרָע וּרְכִילוּת וּמִקַּבָּלָתָם, וְאֶזָּהֵר מִלְדַבֵּר אֲפִלוּ עַל אִישׁ יְהוּדְי יְחִידִי, וְכָל שֶׁכֵּן מִלְדַבֵּר עַל כְּלַל יִשְׂרָאֵל אוֹ עַל חֵלֶק מֵהֶם. וְכָל שֶׁכֵּן אֶזָּהֵר מִלְּהִתְרַעֵם עַל מִדּוֹתָיו שֶׁל הַקָּדוֹשׁ-בָּרוּךְ-הוּא ח"ו. וְגַּם אֶזָּהֵר מִלְּדַבֵּר דִּבְרֵי שֶׁקֶר, דִּבְרֵי-חֲנֻפָּה, דִּבְרֵי-לֵצָנוּת, מַחֲלֹקֶת, כַּעַס, גַּאֲוָה, אוֹנָאַת-דְּבָרִים, דִּבְרֵי פָּלִיטיקָּה, דִּבְרֵי-הַלְבָּנַת-פָּנִים, וְכָל דְּבָרִים אֲסוּרִים. וְזַכֵּנִי שֶׁלֹּא לְדַבֵּר כִּי-אִם דָּבָר הַצָּרִיךְ לְעִנְיָנֵי גוּפִי אוֹ נַפְשִׁי. וְזַכֵּנִי הַיּוֹם וּבְכָל יוֹם לִשְׁמוֹר הַבּרִית. וְשֶׁיִּהְיוּ כָּל מַעֲשַׂי לְשֵׁם שָׁמַיִם.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים צבי גלברד - רוסיה
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל צבי גלברד - רוסיה
נכד הגר"ח קנייבסקי התארס עם נכדת הגרמ"ה הירש ירוחם שמואלביץ
ישי מספר: למה מרן חתם רק לשוחטים מאתיופיה ירוחם שמואלביץ
צפו: מהומות בבית העלמין בצפת על רקע שיפוץ במקום ירוחם שמואלביץ
למדור חרדים