כ"ב אב תש"פ
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
וועדת המדע והטכנולוגיה
ארי שבקס כ"ז שבט תשע"ח    19:10 מנכ"ל הרשות לחדשנות: 2017 הייתה שנת שיא להייטק בישראל

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "עצם הקמת הרשות היא תפיסה חדשנית של מדינת ישראל להוביל ולתת את המשאבים הנכונים לכל החידושים הטכנולוגיים. אל לנו לנוח על זרי הדפנה וצריך לראות היכן עוד ניתן עוד יותר להרחיב את היריעה".


ועדת המדע והטכנולוגיה אירחה היום (שני) משרדי ממשלה, יזמי הייטק, תעשיינים ואורחים רבים לסקירה מיוחדת של הרשות החדשה שהחלה לפעול בשנה שעברה תחת משרד הכלכלה – 'רשות החדשנות' שנועדה לקידום והגדלת החדשנות בהיי טק. מנכ"ל הרשות, מר אהרון אהרון סיפר על המענקים והסיוע שנותנת הרשות לחברות ומרכזי מחקר ופיתוח וכן הסביר במצגת מפורטת את המשימות הבאות של הרשות.
 
את הישיבה פתח יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב: "אחד הדברים הגדולים בפעילות החשובה של הרשות הוא שרואים עכשיו גם את העתיד. עצם הקמת הרשות היא תפיסה חדשנית של מדינת ישראל להוביל ולתת את המשאבים הנכונים לכל החידושים הטכנולוגיים. העתיד הכלכלי, המעמד שלנו וכל נושא אחר קשור היום להייטק ולחידושים הטכנולוגיים.

הם ממקמים אותנו במקום חשוב ועל ידי זה אנו זוכים להערכה גדולה. אנחנו רואים כל העת כי ההצלחות בהייטק הן לאו דווקא לאנשי אקדמיה - כך ניתן לציין לדוגמא את אלו שלמדו סייבר בקורסים מקצועיים וגם תורמים רבות לחדשנות הטכנולוגית. לכן, היעד של הרשות צריך להיות גם עליהם ולאפשר לסייע להם בתמיכה וכן להגדיל את המקצועות המותאמות ללימודים כאלו".
 
ח"כ איל בן-ראובן אמר בישיבה: "כששומעים את הסקירה הנפלאה כיצד החידושים הטכנולוגיים מגדלים את התוצר ומסייעים לשוק, צריכים גם לחשוב איך לא לפגוע על ידי זה בתעשיינים ובכח האדם הפיזי. נוסף לכך, למרות כל ההשקעה הרבה, המצב כיום שצעירים רבים נוטשים אותנו וזה נכון בעיקר לצפון הארץ.

החברה הצעירים בצפון מצוינים ולומדים שם במכללות את כל מקצועות הטכנולוגיה אלא שאין להם בסוף לאן ללכת לעבוד והם בורחים לתל אביב או לברלין. נדרשת כאן הסתכלות רחבה לנושא הזה כדי לדעת לאן להכווין את ההשקעה של המדינה בהיי טק. עלינו לראות איך יחד עם זה אנחנו גם מחזקים את הפריפריה". 
 
בסקירה הנרחבת של מנכ"ל הרשות לחדשנות, אהרון אהרון, הוצגו הפרטים על הוצאה למחקר ופיתוח אזרחי בעולם ומהם עולה כי ישראל היא המדינה הראשונה בעולם בהשקעה במו''פ אזרחי מסך כל התל''ג. הצטיינות נוספת של ישראל היא בהון סיכון ביחס לתמ''ג, מקום ראשון ביחס לתמ''ג הלאומי. "גם בלי חברת מובילאיי", אמר בוועדה המנכ"ל, "2017 הייתה שנת שיא להייטק הלאומי, כמעט כפול משנה קודמת. זה דבר עצום למשק הישראלי".

ברשימת ההישגים שציין מנכ"ל הרשות לחדשנות הוא ציין גם כי שנת 2017 מצטיינת בכך  שאחרי הרבה שנים שתעשיית הרכב לא הייתה שייכת לישראל, בשנה זו היא הצליחה לייצר בה הרבה עבודה גם מול האקדמיה.
 
אל מול הדרישות בוועדה כי הרשות לחדשנות תשקיע באפיקים נוספים, סיכם את הסקירה, מנכ"ל הרשות, אהרון אהרון: "משימות הרשות הן קידום חדשנות, השקעה רק במקום שיש בו ערך כלכלי בסוף, משהו שניתן למסחר אותו. הצמיחה אכן צריכה להיות מכלילה ולהכיל את כל האוכלוסיות בארץ, גם גיאוגרפית. ובר קיימא - לאורך זמן.

כל חברה שמגיעה אלינו, אנחנו בודקים את האיכויות שלה בשלשה מרכיבים מרכזיים: איכות החדשנות, האם ניתן לממש את החדשנות למוצר בר קיימא והאם הצוות מופקד על כך ויודע לעשות את העבודה נכון".
 
את הישיבה סיכם יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "אל לנו לנוח על זרי הדפנה וצריך לראות היכן עוד ניתן עוד יותר להרחיב את היריעה. אנחנו נמשיך בעוד דיונים נוספים בוועדה על השאלות שהוצגו כאן. מסקנת הביניים שלי היא שצריך יחד למצוא גורם מתכלל שיעבוד בשותפות עם הרשות ויראה בכספי ההשקעה של המדינה בהיי טק גם את הצרכים האחרים".

איך להשתלב בתעשיית הטכנולוגיה הישראלית ? י"ז אדר תשע"ח
התכנית המהפכנית - שכונה על כביש בגין בירושלים י"א חשון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות אשר הלפרין
מאגר המידע של "כל זכות" - לשירות יעיל ונגיש מערכת אתר לדעת
מסתבר: הקפדה על רווחת הפרות – מונעת חשש מטרפות ירוחם שמואלביץ
ואלו התירוצים שנשמעו בבני ברק למס הכנסה אשר הלפרין
מדריך: איך בוחרים מוביל למעבר דירה? תוכן שיווקי
למדור כלכלה