ה' תשרי תשפ"א
צילום: משה מילנר / לע"מ
בית הדין לעבודה
ארי שבקס י"ב שבט תשע"ח    12:26 "נשי אגודת ישראל פעלה לסיכול התאגדות עובדות"

עובדות העמותה, המעסיקה כ-150 עובדות ומפעילה עשרות גני ילדים במגזר החרדי, התארגנו בהסתדרות על רקע רצונן לשפר את תנאי העסקתן. בית הדין לעבודה הוציא צו מניעה המורה לעמותה לחדול מלפנות לעובדות בקשר להתארגנות ולהפסיק את ההפרעה האסורה למהלך.

בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב קבע כי ההסתדרות הוכיחה שהנהלת עמותת נשי אגודת ישראל מהמגזר החרדי התערבה והתבטאה בניגוד לדין כנגד ההתארגנות הראשונית של עובדות העמותה, תוך ניסיון לסכל את ההתארגנות.

עמותת נשי אגודת ישראל מפעילה כ-50 גני ילדים המספקים מענה חינוכי למגוון הסקטורים במגזר החרדי, וממוקמים בין היתר בבני ברק, פתח תקווה, אשדוד, ראשון לציון, גני תקווה ותל-אביב. כ-150 הגננות המועסקות בעמותה בחרו להתאגד תחת ההסתדרות על רקע רצונן להסדיר ולשפר את תנאי העסקתן. מהלך ההתארגנות ארך כשנתיים.

לאחר שהעובדות התארגנו וההסתדרות הודיעה על יציגות, החלה פעילות מטעם המעסיק לסכל את ההתארגנות. נזכיר כי הדין הישראלי אוסר על כל התערבות של מעסיק בהתארגנות עובדיו. בין היתר, בעמותה נעשה ניסיון להקים ארגון עובדים פנימי ועובדות הרשת הוחתמו על טפסי הצטרפות לארגון זה, ולאחר מכן הוחתמו העובדות על טפסים אחרים שנועדו לבטל את היציגות של ההסתדרות.

ההסתדרות עתרה לבית הדין בבקשה לצווי מניעה זמניים וקבועים. במסגרת זאת קבעה השופטת רובוביץ'-ברכש כי ההסתדרות הצליחה להוכיח כי העמותה התערבה ופעלה נגד ההתארגנות הראשונית תוך ניסיון אסור לסכלה: "שוכנענו [...] כי ההסתדרות עמדה בנטל להוכיח כי העמותה אכן התערבה והתבטאה כנגד התארגנות הראשונית תוך ניסיון לסכלה. כמו כן ניסתה למנוע את ההתארגנות הראשונית וזאת באמצעות הפעלת הגב' אברהמי". אברהמי היא גננת המועסקת בעמותה משנת 2007, אשר יחד עם ההנהלה פעלה לצרף עובדות לארגון העובדים הפנימי.

לפי ההחלטה שניתנה השתכנע בית הדין כי העמותה ניסתה למנוע את ההתארגנות באמצעות הפעלתה של אברהמי. מהעדויות שנשמעו בבית הדין גם עלה כי אברהמי אף שוחחה עם בנותיה של מנהלת העמותה על ההתארגנות ונעזרה בהן לצורך מילוי והעברת טפסים נגד ההתארגנות בהסתדרות לגננות אחרות.

יצוין כי במהלך העדויות שנשמעו בבית הדין לא הסתירו בעלות העמותה את דעתן השלילית על ההתארגנות של הגננות בהסתדרות, ואף הביעו התייחסות מפורשת לסיכון של איבוד מקום העבודה של אחת מחברות הוועד כתוצאה מהמהלך. בהחלטה שניתנה נכתב בפירוש כי: "מנהלות העמותה יצאו בגלוי ובאופן חד משמעי כנגד ההתארגנות תוך שימוש באיומים מוסווים וגלויים כנגד ההתארגנות תוך שימוש באיומים מוסווים וגלויים כנגד בעלה של חברת הוועד".

לאור הקביעות הללו הוחלט על ידי בית הדין להוציא צו מניעה זמני המורה לעמותה לחדול במישרין ובעקיפין מלפנות לעובדות בקשר להתארגנות ולחדול מלהפריע ו/או להתערב בהתארגנות הראשונית, וכן לחדול מלנסות להחתים עובדות במישרין או בעקיפין על טפסים נגד ההתארגנות הראשונית.


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים צבי גלברד - רוסיה
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל צבי גלברד - רוסיה
נכד הגר"ח קנייבסקי התארס עם נכדת הגרמ"ה הירש ירוחם שמואלביץ
ישי מספר: למה מרן חתם רק לשוחטים מאתיופיה ירוחם שמואלביץ
צפו: מהומות בבית העלמין בצפת על רקע שיפוץ במקום ירוחם שמואלביץ
למדור חרדים