ג' שבט תשע"ח
אורך ימים
יעקב עזרא כ"א טבת תשע"ח    14:27 הדסה: צנתור מוח מוצלח בוצע בבת 90 שעברה אירוע מוחי

צנתור מוחי באישה בת 90 במצב קשה ביותר בוצע בהצלחה בהדסה, כאשר הקשישה הנמרצת מתאוששת בבית החולים בקצב משביע רצון, משוחחת עם בני משפחתה ונראה כי שבה לעצמה אט אט בכוחות מחודשים.

בגיל תשעים, עצמאית כהרגלה, צעדה אסתר איל מירושלים, לחנות בשכונת רחביה בירושלים. היא הספיקה לברך בברכת "בוקר טוב" את הנוכחים במקום ומיד נאלמה דום. צוות המספרה הזעיק עזרה מיידית. "התקשרו אלי וסיפרו לי שלוקחים את אימא לבית חולים" "ספרה תמר, בתה של אסתר. "שאלו אותי לאן לקחת את אימא, והיה ברור שהיא תילקח להדסה עין כרם, שם היא מטופלת קרדיאלית ע"י פרופ' דן גילון וכל ההיסטוריה הרפואית שלה גלויה להם. עם הגעתה קיבל אותה מיד צוות המיון עם צוות הנוירולוגים והיא הועלתה לצנתור מוח דחוף".

אסתר נכנסה לחדר הצנתורים כשהיא לא מגיבה, מדברת או זזה. פרופ' רונן לקר, ראש היחידה לשבץ מוחי בהדסה מתאר: "אסתר הגיעה  להדסה עין כרם ביום שישי, לאחר שעברה אירוע מוחי מורכב וחסימה של שני עורקים במוח שנגרמו ככל הנראה מקרישי דם שנסחפו מהלב. למרבה המזל התגובה במספרה וגם של מד"א הייתה מהירה והיא הגיעה להדסה במועד סמוך מאד לאירוע, ויש לכך חשיבות קריטית מבחינת הטיפול. פרופ' חוסה כהן, ראש היחידה לצנתורים מוחיים, בהיותו רב אומן בתחום, צנתר אותה והסיר את החסימות מעורקי מוחה".

פרופ' לקר, המורגל בהדסה במטופלים שעברו אירועים מוחיים, מספר כי ההתאוששות מהירה ביותר. "הופתענו לטובה שכבר למחרת חל שיפור ניכר במצבה והיא ממשיכה להחלים בקצב משביע רצון. בבדיקה נמצא כי הנזק המוחי שנגרם לה קטן, היא כבר מתהלכת במחלקה ואנו צופים המשך שיפור".

בעלה של אסתר, גם הוא מעל 90, שיושב ליד מיטתה של רעייתו ואוחז בידה, פנה בהתרגשות לפרופ' חוסה כהן ופרופ' רונן לקר ואמר: "לחמתי בכל מלחמות ישראל– וזו המלחמה הקשה מכולן". "ליוו אותנו כאן עם המון יחס אישי וחם", מעידה תמר הבת – כיום כבר רגועה לאחר הדרמה הקשה. "החל מהקבלה במיון – עוד לפני שבכלל הגענו ללוות אותה, וכלה במחלקה כאן, היחס מעולה והטיפול הרפואי מקצועי ומשובח.

אמי אישה עצמאית, חיה חיים פעילים, חדה במחשבתה. ברגעים הראשונים כבר חשבתי שאיבדתי אותה. מזל שבהדסה כן מאפשרים צנתורי מוח לבני גילאים מתקדמים".

ואילו אסתר אשר מתפקדת באופן חיוני ועוקבת אחר הוראות הרופאים בהנעת גפיה, אומרת בחיוך כי התקבלה בסבר פנים ובמקצועיות.

הדסה הוא המרכז הרפואי היחיד בארץ בו מצנתרים מוחית גם מטופלים שחצו את רף שמונים ותשעים השנים.

גם בעלי נכויות בגילאי שמונים פלוס שנדחים ע"י פרוטוקולים טיפוליים בעולם זוכים בהדסה לצנתור מוחי במקרה הצורך. הנחת היסוד בהדסה היא למקסם את קבוצות המטופלים היכולות ליהנות מטיפול זה, ובמקרה של גילאים מתקדמים מעבר לרף השמונים שנה אנו בהחלט רואים אחוזי הצלחה ניכרים ומאפשרים למטופלים בקבוצות גיל אלו לחזור לשגרת חייהם באיכות ראויה".   


שנת 2017: מספר שיא של לידות במרכז הרפואי הדסה ט"ו טבת תשע"ח
בשיתוף המרכז הרפואי 'הדסה' הוקם מכון 'דורות' כ"ט כסלו תשע"ח
ירושלים: 3 ילדים חרדים נפגעו בתאונת דרכים י"א כסלו תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לבן בחרמון צפו: שלג כבד יורד בחרמון - במפלס העליון 30 ס"מ
ויהי בוקר צפו בכותרות העיתונים החרדים לבוקר יום שישי
רוחות עזות הסערה כבר כאן! עצים קרסו - כבישים נחסמו
על הפרשה צפו: הרב דוד חבושה עם פרשת השבוע בראי האקטואליה
נשיא 'פרי חיים' נפגש עם הראשל"צ לדון בדרכי הסיוע לזוגות יעקב עזרא
פריצת דרך בקבלות קהל הנערכות ע"י ארגון 'פרי חיים' בחיפה יעקב עזרא
מצמרר: 150 ילדים חולים השתחררו מביה"ח למחנה הנופש של לב מלכה יעקב עזרא
נתניהו באשדוד: "אנחנו עושים כאן היום היסטוריה" לוי אשכנזי
הרב לאו הדליק נר שישי עם הילדים המיוחדים של ארגון 'נותנים' יעקב עזרא
למדור בריאות