כ"ג אב תש"פ
צילום: בעריש פילמר
נטפי דמע
יצחק שרייבמן כ"ה כסלו תשע"ח    00:45 אחר מיטתו של מרן ראש הישיבה זצוק"ל: גדלות האדם

יצחק שרייבמן מבכה מרה את הסתלקותו של מרן, האיש שלימד את כולנו ענווה מהי, המנהיג שהמחיש לאילו פסגות רוחניות יכול האדם להמריא, לו רק יבחר בחיים. טור דומע.


מרן רבי אהרון יהודה לייב שטיינמן זצוק"ל. האיש שלימד את כולנו ענווה. לא רק בזכות היותו 'שר הענווה'. אלא בגלל שהוא הכריח את כולנו להסתכל במראה ולהבין כמה גבוה האדם יכול להמריא בימינו, וכמה חבל שאנו נותרים לדשדש מאחור, הרחק הרחק מאחור.

כאשר מתוודעים לגדולתם של צדיקים וגדולי הדורות הקודמים, יש המתנחמים באמרם כי בדורנו, דור שפל ונדכה, קשה לצמוח, לגדול, להעפיל באמת לפסגות נשגבות. כאשר קוראים על רום מעלתם של אדמו"רים ורבנים המשתייכים לשושלות רמות יחס, אנו תולים את קומתם הרוחנית התמירה, בין היתר, בזכות אבותם הקדושים, וסביבת גידולם הטהורה, בה צמחו והתחנכו לשם ולתפארת.

יש לכולנו אינספור הזדמנויות מפוקפקות לחזות בקטנות האדם. מוצפים אנו מקטנות בקטנות, בשפלות, בבהמיות ובאפסיות. אנשים מייחלים לנפילתם של מנהיגים ומפורסמים, בעיקר בשביל להתנחם בליבם ולומר: הנה, לא רק אני אפס, גם ההוא, החזק והמפורסם, מתגלה כגורנישט מיט נישט.

מרן הרב שטיינמן זצ"ל העניק לנו הזדמנות נדירה, כמעט חד פעמית, לחזות בגדלות האדם. להציץ פנימה לעולמם של הגדולים מהחיים. להפנים שיש לילוד אישה, כמונו, את היכולת להמריא אל על, לו רק יבחר בחיים, כציווי התורה. הוא הכריח אותנו להודות בכנות, שגם היום מסוגל האדם, אם רק ירצה באמת, לטפס למדרגות רוחניות שכבר חשבנו שנחסמה הדרך עדיהם.

הרב שטיינמן לא התגבר על תאוות העולם הזה, אלא בז להם מעומק ליבו, לב שהיה משכן לשכינה הק'. הוא נלחם בגבורה ב'יצר לב האדם רע מנעוריו', זיכך עצמו עד דק והפך לכלי קודש שתפקידו אחד ויחיד בעולם: ללמוד וללמד, לשמור ולעשות ולקיים את כל דברי התורה הזאת.

ראש הישיבה הוגדר בפי כל כ'חכימא דיהודאי'. ייתכן שעיקר חוכמתו נבעה מיכולתו לקבל החלטות ולבחון עמדות בפלס תורני – אמוני בלבד, תוך דחייה מוחלטת של כל שיקול זר, נגיעה או פנייה דקה מן הדקה.

התורה הק' מעידה כי: "השוחד יעוור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקים". גדולי המוסר הסבירו כי שוחד זה לא רק מעטפות עמוסות שטרות. גם צימאון למחמאות והכרה מחד או רתיעה מגידופים מאידך זה שוחד נפשי. כל נגיעה אישית משולה לווירוס המשבש את שיקול הדעת.

מעבר לגדולתו האישית הבלתי נתפסת, מרן ראש הישיבה היה מנהיג אמיץ, עשוי ללא חת. לא ניתן היה לקנותו בפיתויים או להפחידו באיומים. ולא שלא ניסו. לבושתנו הכול נוסה עליו. הכול נכשל. האיש שלא ספר את העולם הזה, לא ספר גם את אנשי העולם הזה, מכל הצדדים. טובת עם ישראל ויקרת תורת ישראל הם שעמדו תמיד לנגד עיניו. הא ותו לא.

איש אמת היה מרן ראש הישיבה זצ"ל, איש אמת שהכין את עצמו מאה שנה לעולם האמת. שמעתי אותו פעם מצטט את המשנה בעוקצין (פ"ג מי"ב): "אמר רבי יהושע בן לוי, עתיד הקב"ה להנחיל לכל צדיק וצדיק שלש מאות ועשרה עולמות". ראיתי על פניו את הציפייה לשי עולמות, את הכמיהה לשכר הצפון לעושי רצונו, את התשוקה לאור הגנוז, שעתיד הקב"ה לגלות לצדיקים כמוהו.

עם פטירתו הפך העולם לדליל יותר בחמצן רוחני, והיה העולם שמם מתורתו, מענוותנותו, ממנהיגותו, מחוכמתו ודאגתו לעתיד עולם התורה. מרן המחיש היטב את הנאמר במסכת ברכות (י"ז ע"ב) "בת קול יוצאת מהר חורב ואומרת: כל העולם כולו ניזון בשביל חנינא בני, וחנינא בני דיו בקו חרובין מערב שבת לערב שבת". 

ולנו, הקטנים באמת, נותר רק להתפעם מרוחו הגדולה, מאורו הבהיר, ולבקש שימליץ טוב בעדנו, אמן. 
 

רכבת ישראל במערך הסעות מיוחד למגיעים להלוויה כ"ד כסלו תשע"ח
פטירת מרן ראש הישיבה זצוק"ל: הודעות אבל וצער כ"ד כסלו תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. טור מדהים, הכתבה הכי יפה שקראתי על גדול הדור
13/12/2017
חנא ל. המקורי
יצחק שרייברמן הגדול
הגב לתגובה
2. העיקר חסר מן הספר
16/12/2017
יהודי
דבר אחד חסר, והוא הדבר העיקרי. התמדתו הגדולה, לא היה רגע פנוי מלימוד התורה...
הגב לתגובה
3. מאוד יפה. אכן אובדן לדור
17/12/2017
יעקב

הגב לתגובה
4. אוי נא לנו כי חטאנו
21/03/2018
שלמה קאהן
מה נאמר ומה נדבר כל מילה פה נכונה אוי אוי אוי אבי אבי רכב ישראל ופרשיו כעת כשאנו עומדים שלוש חודשים אחרי אנחנו מרגישים את זה יותר ויותר את היתמות ככה זה כשאבא נפטר בלוויה בוכים ובוכים אבל עדיין לא מרגישים את מה שחסרנו למרות שבלוויה של הרה''י זצוק''ל זיע''א כבר ברגע הראשון הרגשנו שאין לנו לאן ללכת לאן לזוז אוי רבינו הגדול אבינו רועינו הלך למנוחות ואותנו עזב לאנחות אבל כעת שאנו עומדים שלושה חודשים אחרי אנו מרגישים את זה יותר ויותר שאין לנו לאן לזוז מי יורה לנו דעה מי יאמר לנו מה לעשות אבל למרות הכל הקושי הגדול וכו וכו רבינו הגדול זצוק''ל זיע''א השאיר לנו עוד קודם פטירתו שלא חשבנו שזה יקרה לפני ביאת משיח צדקינו במהרה בימינו אמן סלה חשבנו שהוא יביא אותנו עד ממש ביאת גואל צדק שיש מנהיג לדור והדור לא הפקר ותמיד התבטאה שרשכבה''ג רבינו הגדול מרן שר התורה שליט''א לו יש את הרוח הקודש וגם רבינו הגדול זצוק''ל בכל תפילה התפלל עליו שלש פעמים ביום, שנזכה במהרה לביאת משיח צדקינו ולתחית המתים ולקבל פני משיח יחד עם רבינו הקדוש זיע''א, אמן סלה.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
הבוגד במפלגתו מימי אוסלו פחות מטריד אותי דודי שוומנפלד
מה אפשר ללמוד מהכתבה הכי מגוחכת על ה"הדתה"? ידידיה מאיר
רגשי אשמה - מרור זו שאנו אוכלים... על שום מה?! הרב אברהם ישעי'ה שטרן
לקראת תקיפה לכו ונלכה - פרשנות ביטחונית הרב אבישי איפרגון
האם פסקת ההתגברות והמריבות הנלוות יביאו לבחירות? נועם זיגמן
למדור דעות