י"ג תמוז תש"פ
זה רדיו
יעקב עזרא י' כסלו תשע"ח    10:42 הדסה: הליך חדשני לטיפול בגידולים בלבלב באמצעות גלי רדיו

מדובר בחלופה בטוחה ופשוטה יותר מזו המקובלת כיום במרכזי רפואה שונים הכוללת ניתוח מלא, שנועדה על מנת לעצור גידולים בעלי פוטנציאל התפשטות וגדילה, וכמובן למנוע מהם להפוך לסרטניים עם הזמן.

מומחי הגסטרו-אנטרולוגיה במרכז הרפואי הדסה החלו לפעול בשיטה חדשנית להסרת גידולים וציסטות בלבלב - באמצעות הפעלת גלי רדיו, המכוונים באמצעות אולטרא-סאונד אנדוסקופי וכוללים מערכת למיקוד מקסימלי של הפעולה ומייתרים את הצורך בניתוח מלא.

מדובר בחלופה בטוחה ופשוטה יותר מזו המקובלת כיום במרכזי רפואה שונים הכוללת ניתוח מלא, שנועדה על מנת לעצור גידולים בעלי פוטנציאל התפשטות וגדילה, וכמובן למנוע מהם להפוך לסרטניים עם הזמן.

עם תחילת הפעלת ההליך החדשני, אירח מערך הגסטרו בהדסה את פרופ' מרק ברטיי, מנהל מכון הגסטרו בבית החולים AP-HM במרסיי, צרפת. הוא ליווה והדריך את הצוות בהדסה איתם ביצע את פרוצדורת ה- RFA (אבלציית גלי רדיו) בשלושה מטופלים. 

פרופ' ערן ישראלי, מ"מ מנהל המכון לגסטרו-אנטרולוגיה ומחלות כבד בהדסה:"כאשר אנו מזהים ציסטה או גידול בלבלב, גם אם אינו ממאיר, נלקחת בחשבון האפשרות שעם הזמן הוא יהפוך לכזה או שיחל בהתפשטות לאברים סמוכים. אותן גרורות עלולות שלא להיות שפירות ולכן יש להתייחס לציסטה או לגידול הרקמתי במלוא האגרסיביות.

השיטה החדשה באמצעות גלי רדיו, היוצרים קרינה אלקטרו מגנטית המביאה להרס רקמת הגידול, מאפשרת לנו לעשות זאת ביעילות גבוהה יותר תוך סיכון מינימלי למטופל".

ד"ר הרולד ג'ייקוב, מנהל היחידה לאנדוסקופיה פולשנית במכון לגסטרו-אנטרולוגיה המבצע מתאר את התהליך: "הפרוצדורה כשלעצמה מוכרת מתחום הטיפול בכבד מזה שנים, והיא ללא ספק מוצלחת מאד. הבעיה שנוצרת בהקשר של הלבלב הוא כי מדובר גם באזור עתיר איברים רגישים כגון דרכי המרה וצינור הלבלב, אשר פגיעה בהם תסב נזק של ממש למטופל.

כעת, תודות למכשור המתקדם שנמצא ברשותנו וללא ספק חוד החנית הטכנולוגית בתחום, מתאפשרת התערבות עם נזק משני מינימלי לאזורים בלבלב שאינם נגועים, זאת בעיקר הודות למערכת הקירור המובנית במכשיר, המאפשרת לנו לצרוב את הנגע מבלי להסב כל נזק לסביבתו הקרובה או לרקמות בריאות שצמודות אליו".

רוב הגידולים בהם מדובר הם גידולים נוירואנדוקריניים בלבלב, וד"ר סימונה גלסברג, מנהלת יחידת הגידולים הנוירואנדוקריניים במרכז הרפואי הדסה עין כרם מוסיפה: "ההליך החדשני הזה מחליף במקרים רבים ניתוח. אמנם יש מגבלה לגודל הגידול עליו ניתן להשתלט בשיטה זו, אך במקרים רבים נחסך מהמטופל ניתוח מורכב ובעל תופעות לוואי נרחבות.

בההליך אותו ביצענו לראשונה בשלושת המטופלים, הורתחה הרקמה עם מחט, והרופאים חדרו לרקמת הגידול וצרבו אותה. בשלושת המקרים התוצאות היו טובות מאוד. במטופל אחד אשר הגידול גרם אצלו להפרשה יתרה של הורמון האינסולין, מספר דקות לאחר הצריבה כבר נראו רמות סוכר רגילות בדם".


רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים י"ט תמוז תשע"ח
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל י"ט תמוז תשע"ח
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו ט"ז תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות