ט' טבת תשע"ט
צילום: משה מילנר / לע"מ
פניות ציבור
שלמה רייכמן כ"ה חשון תשע"ח    18:50 אייכלר "ברכבת הקלה עוצרים אנשים כמו טרף"

לאור ריבוי מקרי האלימות ותלונות הנוסעים ברכבת הקלה התכנסה הוועדה לפניות הציבור לדיון בהול בהשתתפות ראשי חברת 'סיטיפס'. ח"כ הרב אייכלר: "החיכוך המתמיד בין הפקח לנוסע יוצר אלימות". פניות ציבור.

לאור האירועים האלימים ברכבת הקלה, ובעקבות פניות רבות שהגיעו לוועדה לפניות הציבור, התכנסה הוועדה לדיון בהשתתפות מנהלי חברת סיטיפס המפעילה את הרכבת הקלה בירושלים. במהלך הדיון עלו שאלות רבות באשר ליחס הפקחים והשוטרים אל ציבור הנוסעים. בין היתר הלינו נוסעים ששילמו על הנסיעה ובגלל שלא תיקפו חשבון הבנק שלהם עוקל בחוב של כ-360 ₪.

יו"ר הוועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר אמר בפתח הדיון: כי "העובדה שהאזרח חייב לתקף מלבד התשלום גם לתקף במכשיר התיקוף, מובילה למלכוד שיוצר אווירת רווית מתח ברכבת. התיקוף הוא צורך מנהלי פנימי בין חברת 'סיטיפס' למשרד התחבורה. על זה הנוסע ששילם צריך לקבל קנס?".

ח"כ הרב אייכלר הבהיר: כי "נוסע שלא שילם, ברור לכולם שיש להטיל עליו קנס. אך מצד שני רוב האנשים שקנסו שילמו על הכרטיס ואפשר להוכיח את זה במכשיר שבידי הפקח. כאן חייבת להיות מידה של חמלה ושיקול דעת בטרם הטלת קנס של 180  ש״ח וקל וחומר בטרם מעקלים את חשבון הבנק שלו"

כאן פנה יו"ר הוועדה למנכ"ל 'סיטיפס' שהשתתף בדיון ואמר: "משהו לא טוב קורה ברכבת הקלה. באירועים האחרונים שצולמו, הפקחים והשוטרים התנהגו כמו חיות טרף. צועקים ומבזים וקושרים אנשים, כאילו היו מחבלים וסכינאים. האחריות על מה שעלול לקרות בעתיד ברכבת מוטלת עליכם"

המנכ"ל הגיב לטענות: "אנחנו לא מחפשים את הקנסות בשביל הכסף אלא בשביל שאנשים יבינו שצריך לתקף. אני לא מתבייש להגיד שיש כאן רצון ליצור הרתעה. פקח בשטח פוגש קרוב לשלושים אלף איש ביום, לבדוק אם תיקף את הכרטיס. אני לא יכול להבטיח שכל מפגש כזה יהיה מוצלח. כשאתה מקבל דו"ח חנייה או מהירות אתה לא פוגש את נותן הקנס על חלון הרכב. זו גם הסיבה שאנחנו מורידים אנשים מהרכבת. אנחנו לא רוצים לעשות את זה מול כולם. ההנחיות שלנו הן לעשות את העבודה בצורה מכבדת אך נחושה. מי שאין לו כסף שלא יעלה לרכבת"

בסיום הדיון הודיע ח"כ הרב ישראל אייכלר כי בכוונת הוועדה להגיש הצעת חוק שתיצור מדרג בין המקרים ותבדיל בין נוסע ששילם על הנסיעה אבל לא תיקף, לבין נוסע שלא שילם. "אין סיבה שנוסע שלא תיקף יקבל קנס של 180 ₪  כמו של אדם שלא שילם בכלל." אמר ח"כ הרב אייכלר, והוסיף, כי הוועדה תבחן את הנהלים למתן הדו"חות "מדוע יוצרים מפגש בין פקח לנוסע? אפשר לזהות את הנוסע לפי הכרטיס ולשלוח את הדו"ח הביתה. החיכוך הזה הוא שיוצר את האלימות"

ח"כ הרב אייכלר אף הודיע כי ידרוש תשובות ממשרד התחבורה מדוע הם אינם מפקחים על הקורה ברכבת שהפכה לזירת קרב בין הנוסעים לבין הפקחים.

ראשי החברה הודיעו בסיום הדיון ליושב הראש שהם יבחנו אפשרות שכל פנייה שתתקבל ע"י הוועדה לפניות הציבור תירשם כהשגה, וועדת ההשגות תדון לגופו של מקרה. בנוסף, גם במקרה של עיקול, אם תגיש הוועדה פנייה, הליך העיקול יוקפא עד לבירור הנסיבות. אל הסיכום הזה יצורפו גם נציגי משרד התחבורה שיעקבו בוועדת הערר אחר נסיבות המקרה.

מ. האוצר הבטיח: תקציב ה"קמחא דפסחא" לא ייפגע ב' ניסן תשע"ח
הוועדה לפניות הציבור דנה בהערכות לל"ג בעומר כ"א אדר תשע"ח
משרד הרווחה יחזיר 18 מיליון ש"ח לתקציב 'קמחא דפסחא' כ"ב שבט תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה