ו' ניסן תש"פ
לדעת לחיות
הניה גולדברג כ"ח תשרי תשע"ח    12:56 למה מגיע לשדכן תשלום מכובד על השידוך ?

הניה גולדברג בטור הייעוץ השבועי על שידוכים וזוגיות. והשבוע: על מה ולמה מקבל השדכן/שדכנית תשלום מכובד על עבודתו ? מדובר בשכר מוצדק ? לדעת לחיות.

שאלה: בשידוך שלי, ההורים שלי שמו עין על בחור מצויין. הם חיפשו שדכנית שתעשה את השידוך. מצאו. היום אנחנו נשואים היום באושר. אבל מה בסך הכל עשתה השדכנית ? האם בשביל 10 שיחות טלפון מגיע לה תשלום של 4000 ₪ מכל צד ?

הנה התשובה:

זוג הורים היו עסוקים בתקופה מסויימת בשתי עיסקאות. בשידוך הבת, ואחר כך בקניית דירה בשבילה. בתחילה הם פנו לשדכנית שראיינה אותם ושאלה אותם פרטים רבים עליהם ועל הבת. היא גם ענתה לשאלתם שהיא לוקחת דמי שידוך רגילים 4000 ₪ מכל צד (בציבור הליטאי). היא טרחה ועמלה ומצאה בחור נהדר שמתאים להם ולבת כמו כפפה ליד.

בתוך שבועיים נהיה שידוך. בית חדש קם בישראל. השמחה הרקיעה שחקים. המשפחה נכנסה לכוננות שמחה. היה וורט. היו ארוסין. היו הכנות לחתונה. רק דבר אחד נשכח. השדכנית. לא הזמינו אותה לאף אחת מן השמחות. שכחו גם שהיא זו ששידכה להם את השידוך הנפלא.

השדכנית עצמה שהיתה כה פעלתנית בשידוך, לא באה לדרוש את הכסף. אך היא גם לא ויתרה עליו. היא זכרה היטב את השאלה שלהם בעניין דמי שידוך ואת תשובתה. מבחינתה, היה לה ברור שהם ישלמו. אך הם לא שילמו.

אחרי הארוסין, התחילו ההורים לחשוב על קניית דירה. הם פנו למתווך. כשהגיעו אליו הוא החתים אותם שאם הוא ימצא להם דירה הם ישלמו לו שני אחוזים. הם הסכימו וחתמו. תוך שבוע הוא מצא דירה שמצאה חן בעיניהם. הוא קבע פגישה אצל עורך דין לעריכת חוזה. שני הצדדים הגיעו.

כשהתיישבו לחתום, ביקש המתווך דבר ראשון לקבל את שכרו כאמור: שני אחוזים ממחיר הדירה. עשרים אלף ₪. ומאחר והם היו עם עורך הדין ומאחר גם שהוא הראה להם שהם חתמו על התחייבות לשלם, הם שילמו מיד בלי בעיות. ורק אז הם חתמו על החוזה.

נשאלות שאלות מליון הדולר:

למה המשפחות לא שילמו דמי שידוך? ואיך זה שהם שילמו כה בקלות דמי תיווך? הלא שתי העבודות עוסקות בתיווך. הראשונה מתווכת אדם לאדם והשניה דירה לאדם. מה ההבדל הגדול? בשידוך נדרשו שמונת אלפים ₪ (4000 מכל צד). בתיווך הרבה יותר. איך זה שכאן אנשים שוכחים או בורחים מתשלום וכאן משלמים בלי בעיות?

וזו באמת השאלה:

האם רק בגלל שהשדכנית לא תבעה בפה מלא, לא שילמו לה? אולי גם היא היתה צריכה להחתים אותם על מסמך משפטי? או אולי השדכן הוא "שקר דובר" ולכן מקפחים אותו ואילו המתווך הוא טלית שכולה תכלת, ישר כמו סרגל, וכתוצאה, משלמים לו?

האם זה קשור לכמות העבודה שכל אחד עשה? והלא השדכנית עבדה הרבה יותר? או אולי מדובר במנטליות שלנו שבה השדכנית לא נחשבת ולא מוערכת והמתווך כן?

ואם האישה מתלוננת על "מה כבר עשתה השדכנית? למה מגיע לה כל כך הרבה כסף?"  האם אפשר להציע לה פשוט לעשות את השידוכים בעצמה ולהסתדר בלי השדכנית? ובאותה מטבע לגבי המתווך?
אבל אתם לא כאלו. נכון שאתם תמיד משלמים בלי בעיות הן לשדכנים והן למתווכים? 

מה אתם אומרים על שאלת האישה בראש המאמר? ומה על השידוך והתיווך שנעשו בסיפור שקראתם ?

דעתכם חשובה לנו.

כתבו תגובה להניה גולדברג, פסיכותרפיסטית משפחה ושידוכים

026424049

[email protected]

מטבע אחד ושני צדדים לה - הטור של הניה גולדברג כ"ו שבט תשע"ח
הניה גולדברג: התארסתי והתחרטתי - כמעט א' שבט תשע"ח
הניה גולדברג: יש התאמה או תקשורת ? ט"ו טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. כסף לשדכנים
26/10/2017
אחד שאיכפת לו
אני מסכים לכל מילה מה שכתבתם אם זה המנהג וכך מקובל מה לעשות שלאחרונה שומעים מקרים על שדכנים שאומרים לאחר סגירת השידוך אני לוקח 10000 שח לשידוך ולצערנו שומעים כזאלו סיפורים המון
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה