כ"ג אב תש"פ
שיחת סופרים
מערכת אתר לדעת ה' תשרי תשע"ח    16:09 שיחה עם הרב אהרן פרידמן על הספר 'הדרך להערכה עצמית'

שיחה מרתקת עם הרב אהרן פרידמן, מחבר סדרת הספרים 'גם אתה יכול', על ספרו הפופולרי 'הדרך להערכה עצמית', העוזר לרבים וטובים להרגיש טוב עם עצמם. העצמה אישית.

הרב אהרן פרידמן הוא מומחה ויועץ חינוכי מפורסם ומוערך, שחיבר את סדרת הספרים 'גם אתה יכול', ספרים שכבשו את ארון הספרים היהודי. הסדרה עוסקת במגוון סוגיות הנוגעות לחיי היום יום של כולנו, כמו פיתוח האישיות, חינוך, העצמה והכוונה כללית ברוח התורה וההלכה. 

בשיחה עימו, בחרנו להתמקד בספרו 'הדרך להערכה עצמית', אשר מטרתו לעזור לרבים וטובים להרגיש טוב עם עצמם. מה עומד מאחורי הספר? מהם הכלים המעשיים? טעימה על קצה המזלג בשיחה עם הרב המחבר שליט"א.

מהו תוכנו של הספר 'הדרך להערכה עצמית'?

הרב פרידמן: הספר מחולק לשני חלקים. החלק הראשון מברר מה הדרך שבה אנחנו מעריכים דברים ואת הבעייתיות שבתהליך. זו עובדה מוגמרת, שאת אותו דבר ממש, כל אחד מאיתנו יכול להעריך בצורה אחרת. הכל תלוי בצורת החשיבה שלנו שפיתחנו במהלך השנים ובדעות קדומות שכבר קיימות אצלנו.

בחלק הזה יש הרבה עצות ל'סור מרע', לזהות עיוותי חשיבה שגורמים לנו להרגיש מושפלים וגם איך לקיים 'עשה טוב' לאמץ הרגלי חשיבה מאוזנים יותר. כשאדם עושה שינויים בצורת החשיבה שלו, הוא יופתע לגלות שהוא טוב ואיכותי הרבה יותר ממה שהיה נדמה לו.

בחלק השני של הספר הצגתי מודל של הערכה עצמית. להתמודד עם תפקידנו בחיים וללמוד שלא כל אחד צריך להיות מצוין ובולט. כך שגם אם אני 'לא מי יודע מה' אני יכול להיות מיוחד ומצוין בדרכי. ויותר מכך. גם אם יש לי סיבות אמיתיות להרגיש רע עם עצמי, עדין ישנה דרך לפתח הערכה עצמית בריאה ולהרגיש טוב עם עצמי.

איך התעוררתם לנושא הזה?

הרב פרידמן: במקום כלשהו, כולנו מתמודדים עם רגשי נחיתות ברמה זו או אחרת. ישנם בודדים שיכולים להצהיר שהם מרגישים טוב ובטוח בכל מצב ובכל סביבה. הרבה אנשים מנסים למצוא את הזהות העצמית שלהם, את מקומם בחיים.

אם נלמד איך להתמודד כמו שצריך עם החולשות האלו, נוכל לקום בקלות מחדש כל פעם שתהיה לנו נפילה ובד בבד נרכוש כלים איך לצעוד קדימה בגבורה.

ברשותכם, ננסה להתמקד מהי בעצם הערכה עצמית?

הרב פרידמן: כשאנחנו מדברים על 'הערכה עצמית' הכוונה למשהו חיובי, להערכה של אדם על מה שיש בו. לעומת זה 'רגשי נחיתות' זה בדרך כלל מה שאין, בגלל דבר שחסר. לכן, כדי לבנות הערכה עצמית צריך לעשות משהו חיובי שלא עשו קודם או לשים לב למשהו חיובי שכבר קיים. לעומת זאת כדי להיפטר מרגשי נחיתות, צריך להסתכל במבט שונה על חולשה או להפסיק התנהגות לא טובה.


האם תוכלו לתת לנו טעימה על קצה המזלג מהספר איך משנים הערכה עצמית נחותה?


הרב פרידמן: כדי לעשות את זה בפועל צריך להבין מה המחשבות שלנו על האירוע זאת מארבעה אפיקים. המציאות – מה קרה בפועל. המחשבה על המציאות – מה שאנחנו חושבים על מה שקרה. הרגשות שמתעוררות בנו בעקבות כך. התנהגות – מעשים בעקבות הרגשות.

בשפה המקצועית זה נקרא בשם מודל אפר"ת שזה ראשי תיבות של ארוע. פרשנות רגש. תגובה.

בא לפניכם אדם שמרגיש ש'דפוק לו בחיים'. הוא חלש. מה עונים לו? איך הוא יכול להרגיש טוב עם עצמו?

הרב פרידמן: זה דבר ברור שלכל אחד ואחד עלי אדמות יש אפשרות להרגיש טוב עם עצמו ולהצליח, גם אם לא בכל תחום, בתחום אחד לפחות. כולנו נבראנו על ידי הקב"ה, וכמה שהכשרונות חלשים, חייבת להיות דרך למצוא סיבה טובה להיות מלאי הערכה כלפי עצמנו.

כאן כמובן תשאלו איך?

דבר ראשון שאסור לשכוח כי אצל ריבונו של עולם אין סוג ב'! כשהיצרן הגדול מכולם 'אשר יצר את האדם בחכמה', לא יעלה על הדעת לחשוב שמי שנוצר עם חולשות, לא נוצר בכוונה מתוך חשבון מדויק. חלילה לנו לחשוב שבבריאת האדם נזר הבריאה,תיתכן טעות.

בגמרא בתענית מובא סיפור נורא על התנא רבי אלעזר ברבי שמעון שפגש אדם מכוער ואמר לו: 'כמה מכוער אותו האיש שמא כל בני עירך מכוערין כמותך? השיב לו האיש: איני יודע,לך ואמור לאומן שעשאני כמה מכוער כלי זה שעשית'.כשרבי אלעזר הבין שחטא הוא ביקש ממנו שימחול לו.

זאת ועוד, אנחנו צריכים תמיד לזכור, שמה שאנחנו רואים מוגבל מאד, גם אם אנחנו בעלי נסיון, אנחנו רואים רק חלק מהתמונה השלמה. מי לא פגש בן אדם מרשים ואחר כך התברר לו שתוכו אינו כברו והוא בכלל לא ראוי להערכה? יש גם רבים בינו שנראים פשוטים והאמת שהם אנשים ישרים ועובדי ד' או בעלי ממון, אבל מכיוון שהם צנועים ונחבאים אל הכלים, הם לא בולטים ולא מקבלים את ההערכה שמגיעה להם.

כשבאים להעריך בן אדם, צריכים לזכור, שטווח הראיה שלנו מוגבל ומצומצם,ולכן במקרה צריכים לכבד את השני ולא לזלזל בו. אסור לנו לזלזל בו, כי עלינו להאמין באמונה שלמה שכל אחד נברא בצלם אלוקים ויש לו מטרה מיוחדת בעולם ושליחות שרק הוא יכול למלא בשלמות, ואם ד' ברא אותו ומחייה אותו, בוודאי שיש לכך סיבה טובה.

על המשנה 'אל תהי בז לכל אדם' מפרש התפארת ישראל: 'אפילו לכסיל ולבער ומשולל מכל דעת, כי לא אותם רק בוראם תחרף, מעולם לא ברא הקב"ה דבר לבטלה, ואם לא נצרך לו במקום זה, יש בו צורך במקום אחר'.

לפעמים אנחנו מסתכלים בבוז על אנשים שנראים מוזנחים ועלובים, חסרי דעת, אבל מי יודע אם לא ככה, או גרוע מזה, אנחנו נראים משם, מלמעלה? האם אנחנו בטוחים שבעולם האמת אנחנו מרשימים כמו שאנחנו מצליחים להרשים כאן?! הרי שם לא יכבדו אותנו לפי המקום שהשגנו בבית מדרש. גם לא ישפטו אותנו לפי כמות ואיכות החברים שהצלחנו להקיף את עצמנו כשספרנו בדיחה טובה.

איך משנים את התפיסה הזו?

הרב פרידמן: אחת מחידות החיים היא העובדה שאף אחד לא יודע ולא מבין מה עליו לעשות כדי למלא את תפקידו המיוחד עלי אדמות. אבל אנחנו לא צריכים להיות מוטרדים מזה. למרות שעלינו להאמין שיש לנו תפקיד מיוחד בעולם, אנחנו לא צריכים לדעת מהו התפקיד. והא ראיה, שלא הודיעו לנו מהשמים.

לא פעם פגשתי בני אדם שרוצים לדעת מה עליהם לעשות כדי לוודא שהם ממלאים את יעודם בעולם, וגם פגשתי אנשים מלאי חרדה שמא הם מפספסים את יעודם. החשש הזה פוגע בשלוות הנפש של האדם ומקשה עליו לתפקד כמו שצריך.

מה אנחנו צריכים לעשות? 'ראה נתתי לפניך היום את החיים ואת הטוב את המוות ואת הרע. אשר אנכי מצוך היום לאהבה את ד' אלוקיך ללכת בדרכיו ולשמור מצוותיו חוקותיו ומשפטיו'. כשנלמד בש"ס ובחז"ל ובד' חלקי שולחן ערוך נוכל לראות בדיוק מה עלינו לעשות כדי ללכת בדרכיו. מה שלא מצאנו מפורש זה איך להתנהג בדברי רשות. באיזה מקצוע להשקיע כדי להתפרנס וכדומה. באיזה חלק של התורה להתמקד קודם ואיזה להשאיר לזמן אחר.

אין לנו הנחיות ברורות למשל, מתי צריך לעסוק בחסד וכמה זמן להקדיש לכך, זכותנו המלאה לבחור במה שמוצא חן בעיננו ובמה שמושך את ליבנו. לא רק שזו זכותנו אלא יתכן שזה גם חובתנו.

זה דברים שמובאים בספרים ודי אם נצטט את דברי הנצי"ב (העמק דבר סוף פר' שלח) הכותב: 'לפי שאין הילוך עבודת ד' בתמידות של כל בני אדם שוין. זה עוסק בתורה ועמלה כל היום, וזה פורש עצמו לעבודה, והכל לשם שמים.

ואם בא אדם לשאול איזהו דרך ישרה על זה אמר קהלת והלך בדרכי ליבך, מה שלבו נמשך אחריו, ברור שמזלו חזי כי זהו ענין טוב לפי כח נפשו'.

אבל תמיד רצוי וכדאי להתייעץ עם אחרים ולשמוע חוות דעת. דבר גדול להעזר בעצה ותושיה מצדיק או ת"ח שלאורו אנחנו הולכים.

ובכל זאת האם יש איזו אינדיקציה לדעת מה מוטל עלינו?

הרב פרידמן: תראו, אנחנו מברכים כל יום בתפילת שחרית: 'שעשה לי כל צרכי'. מה שאנחנו צריכים – כבר יש לנו. מה שאין לנו – סימן שאנחנו לא צריכים. אם היינו צריכים דבר, היינו מקבלים אותו. זה נכון גם בנוגע לנטיות שלנו. רצון הבורא שנעשה כמיטב יכולתנו בכלים שבהם הוא חנן אותנו, הוא גם ברא לנו חשק להשיג את מה שהוא רוצה שנעשה, את המשיכה לתחום בו עלינו לפעול.

אנחנו צריכים לשים לב לאינטואיציה שלנו ולהביא בחשבון את הנטיות הטבעיות שהקב"ה השריש בנו מטבע הבריאה גם בנוגע ללימוד תורה ולקיום מצוות.

אנחנו שונים מהאחרים, לא בגלל שאנחנו בעלי מדרגה פחות, אלא כי קבלנו כלים אחרים ממה שהם קבלו, כי הקב"ה הועיד לכל אחד ואחד מאיתנו תפקיד שונה ממה שיש לכל האחרים. רק מתוך הכרה באמת הזו נוכל באמת להתחבר לעצמנו ולפעול בהתאם למה שטוב ומתאים לנו. אז נוכל כולנו לזכות בחיים טובים ומאושרים, מלאי תוכן וסיפוק.

לסיום במשפט קצר, מהי הערכה עצמית?

הרב פרידמן: הערכה עצמית זה לא בניית דמיון שקרי ומנופח. אין שום ענין לשכנע את עצמנו שאנחנו מה שאנחנו לא. שאנחנו מוצלחים ומצליחים אם אנחנו לא כאלו. אנחנו צריכים לטפח את היכולת שלנו כדי שיהיה לנו מה להעריך באמת.
 

השגרה משכיחה את המתנות הגדולות - בואו ניזכר בהן ! כ"ט תשרי תשע"ח
הרב אהרן פרידמן בטורו השבועי: מי אתה באמת? ט"ז אלול תשע"ז
עשרות השתתפו ב'ליל שישי מקצועי' במפתח - אשדוד י"ג אלול תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה