י' חשון תשפ"א
חלב על הזמן
ירוחם שמואלביץ כ"ז אלול תשע"ז    08:52 חברה במשק הישראלי ביקשה היתר להסיע חלב בחג

חברה מוכרת במשק הישראלי ביקשה היתר מיוחד להובלת חלב על ידי יהודים במהלך יום שני של ראש השנה. את הבקשה הגישו למשרד העבודה, אך הרבנות הבהירה כי היא מתנגדת והרבנים המקומיים לא יאשרו את הדבר.

חברה מוכרת במשק הישראלי ביקשה ממשרד העבודה, אישור להובלת חלב במהלך ימי החג של ראש השנה, כך נודע לאתר לדעת'. מהפרטים שהגיעו לידיעתנו, הבקשה הוגשה כבר לפני שלושה שבועות, בטענה כי אין בנמצא נהגים גויים שיכולים להוביל את החלב ממחלבות שונות, ועל כן הם מבקשים אישור חריג.

הבקשה המדוברת באה לנוכח העובדה כי השנה, מדובר בשני ימי חג שמיד אחריהם שבת, כך שיש צורך להוביל את החלב אל המחלבות ועל פי נהלי הרבנות, הדבר אפשרי מבחינת ההלכה רק ביום השני של החג (ביום שישי).

בחוזר כשרות שהפיצה הרבנות הראשית למשגיחי הכשרות, נכתב כי בעז"ה יחול ראש השנה הבעל"ט בימים חמישי ושישי ומיד לאחריהם שבת קודש. "בהתאם לנוהל הרבנות הראשית ביחס לחלב הנחלב בימים אלו, יש להקפיד כדלקמן: אין לעשות כל הובלת חלב בשבת או חג לרפתות שיכולות לאחסן את החלב 72 שעות במכלי קירור שלהם או על ידי השארת מיכלית מערב החג.

כמו כן נכתב כי אין לקלוט חלב במחלבות ואין לפסטר בשבת וחג. עוד נכתב למשגיחים כי אם חלק מהחלב מיועד לשפיכה – יש לתכנן שהחלב הנ"ל יישפך ממקומות שיש להם מיכלי אחסון לא מקוררים שבהם ניתן לאחסן את החלב ולטפל בשפיכתו אחרי השבת. אין להוביל את החלב הנ"ל בחג.

עוד נכתב: הובלת החלב תיעשה אך ורק ביום שישי, והיא תיעשה ע"י לא יהודים, כאשר באותו סעיף נכתב מפורש כי "יש להכשיר במיוחד נהגים עבור זה". אולם לצד זאת נכתב סעיף נוסף בו נכתב: "כאשר יש חוסר בנהגים לא יהודים - רב נותן הכשרות ישקול פתרונות אחרים".

בחוזר נכתב עוד כי יש למעט בנסיעת המכליות אף על ידי נהג לא יהודי - לכן המכלית תחנה על יד הרפת האחרונה עד צאת שבת. וכן הובהר כי הנוהל מתייחס רק לחלב בכשרות רגילה ,חלב מהדרין אין להוביל אף על ידי נהג לא יהודי.

בשיחה עם גורם בכיר ברבנות הראשית הוא הבהיר כי גם כאשר נכתב כי הרב המקומי ישקול פתרונות אחרים, אין באמת פתרון מעבר לנהיגה על ידי נהג שאינו יהודי, אולם אותו גורם הסביר כי הדבר נכתב שכן אין בסמכותה של הרבנות הראשית להורות כיצד לנהוג, שכן הסמכות נתונה בידיו של הרב המקומי, שהוא מוסמך הכשרות היחידי.

אלא שבבדיקת אתר לדעת התברר כי יש מי שלקח את זה צעד אחד קדימה, וביקש ממשרד העבודה היתר עבודה להעסקת יהודים ביום שישי. במשרד העבודה ביקשו לבדוק את הדבר מול הרבנות הראשית ואלו אמרו כי אינם ייתנו כשרות לחלב שהסיע יהודי בשבת.

במשרד העבודה טרם הגיבו לפרטים, לכשיגיבו תפורסם תגובתם.

צפו: הדלת נפתחה תוך כדי נסיעה וכל החלב נשפך כ"ט טבת תשע"ח
מכה לתנובה: ירידה בהיקף המכירות בשוק החרדי ט' אלול תשע"ז
מאבק תנובה –טרה כך ירוויח הצרכן החרדי בקרוב י"א אב תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה