י"ד סיון תש"פ
צילום: באדיבות Etsrogim.info
זינוק בעלייה
לוי אשכנזי ה' אלול תשע"ז    23:51 אתרוגי ה'קלבריא' מזנקים פי ארבעה – 1200 ₪ לאתרוג

אתרוגי ה'קלבריא' הגדלים באיטליה ויש מי שמהדרים לקנותם, מזנקים השנה לסכום אסטרונומי של 1200 שקל לאתרוג כמחיר התחלתי, בשעה שמדובר באתרוגים קטנים. הסיבה: מזג אוויר שפגע בפרדסים באיטליה, ומחסור חמור באתרוגים.

צרכני אתרוגי ה'קלבריא' לא יאמינו השנה למראה האתרוגים שיגיעו מאיטליה, אך לא רק למראה ישארו המומים כי גם למחיר שזינק פי ארבעה מהמחיר שהיה מוכר בכל שנה. אחד הסוחרים בירושלים עדכן את לקוחותיו הקונים מידי שנה, כי המחיר השנה יעמוד על 1200 שקל לאתרוג, כאשר מדובר במחיר התחלתי.

אתרוגי ה'קלבריא' גדלים במחוז קלבריה שבדרום - מזרח איטליה, והמסורת היא שבני ישראל השתמשו באתרוגים אלו שגדלו שם בפרדסים בצורה חופשית ללא טיפוח וטיפול של יד אדם, מה שהביא לכך שהיה מנוי וגמור כי לא מדובר בפרי מורכב.

בחסידות חב"ד נהגו להדר בקניית אתרוג 'קלבריא', ומחירו של האתרוג מגיע בשנה רגילה לסדר גודל של 100 דולר ומעלה. אלא שהשנה כמה דברים השתנו: המחיר, שנע מ-350-400 דולר כמחיר התחלתי, וכן גודלו ויופיו של האתרוג שאינו דומה לשנים עברו.

מבדיקה של אתר לדעת, עולה כי מדובר בסיפור גדול שמטלטל את כל שוק האתרוגים המיובאים מאיטליה, זאת לאחר שלפני מספר חודשים מזג האוויר פגע בעצים שעה שהייתה קרה עם טמפרטורה קיצונית של -8 מעלות באותו חבל ארץ באיטליה, כשאם לא די בכך, גם כעת ישנה טמפרטורה קיצונית של חום שגם היא פוגעת בעצים.

אחד הסוחרים בירושלים, שנוהג מידי שנה להביא ללקוחותיו את האתרוג המהודר, עדכן בשבוע שעבר ואמר כי המחירים אינם כמו השנה, וכי אלו המבקשים להזמין בכל זאת כדאי להם להקדים שכן צפוי מחסור גדול באתרוגים, מעבר לכך שהשנה מדובר באתרוגים קטנים.

בשיחה עם אתר לדעת, מספר לנו מנחם, אחד האנשים המתעסקים עם האתרוגים באיטליה, כי מדובר במכה גדולה לפרדסים הרבים שבאזור, שכן עצים רבים נפגעו ונהרסו כליל, יש עצים שנאלצו לחתוך אותם, ומספר מועט של עצים נשארו כמי שלא נפגעו, אולם גם פירותיהם לא רבים וכי בימים אלו קוטפים כל אתרוג שנמצא על העץ, כשלדבריו מדובר באתרוגים קטנים במיוחד.

"יש עצים שממש מתו כתוצאה מאותו מזג אוויר ששרר כאן, אחרים רק הענפים שלהם מתו, והיו עצים לא רבים שנשארו עם עלים ירוקים, אך למרבה הצער על רבים מהם לא היה בכלל אתרוגים השנה".
"מעט מאוד עצים נותנים השנה אתרוגים, כי הקור גרם לגידול מאוחר, ואילו גל החום הנוכחי שהיה לאחרונה ושכנראה עוד צפוי בימים הקרובים, מביא להאטה בגידול האתרוג", מספר מנחם ואומר כי בשוק קיימים כיום מספר מועט מכל שנה של אתרוגים.

נתון זה מביא את החקלאים המקומיים לעלות את המחיר של כל אתרוג למחיר גבוה במיוחד, כשטענתם היא שיש צורך לשקם את הפרדסים מעבר להוצאות השוטפות שיש בכל שנה.

בחסידות סאטמר שגם שם נוהגים רבים לקחת את האתרוג מ'קאלבריה', ניסו לעצור את המחיר היקר ועסקנים ורבנים שהגיעו לאיטליה ניסו לקבוע מחיר, אלא שבפועל גם הם לא הצליחו לקבוע אותו, שכן הסוחרים מעבירים להם את האתרוגים הקיימים, ומתוך שלושה אתרוגים שקונים מהמקומיים, רק אחד נמצא כשר ואילו הם שילמו על שלושה אתרוגים.
 
בקרב חסידי חב"ד יש מי שהחליטו השנה לוותר על ההידור המיוחד, ויסתפקו באתרוגים הגדלים בכפר חב"ד, שמקורם מאותם האתרוגים שבאיטליה, לאחר שנזרעו שתילים שנלקחו מאלו שגדלו שם באיטליה.

פרדס אתרוגים מהודרים ניטע בירדן בהכשר 'העדה' ט"ו אב תשע"ז
שופרות ואתרוגים נתפסו במכס בנתב"ג כ"ג אלול תשע"ה
חרדי מחו"ל נתפס בנסיון הברחת אתרוגים י"ח אלול תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. אסור לקנות מהם
28/08/2017
רוצחים
כבר רבני הדורות אסרוהו - הם היו רוצי יהודים כל הדורות...
הגב לתגובה
2. אצלי יש ב"ה
28/08/2017
בצלאל יקונט
לכל מי שמעוניין בכל זאת באתרוג קאלבריה מאיטליה יש להשיג אצלי בכפר חבד
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים צבי גלברד - רוסיה
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל צבי גלברד - רוסיה
נכד הגר"ח קנייבסקי התארס עם נכדת הגרמ"ה הירש ירוחם שמואלביץ
ישי מספר: למה מרן חתם רק לשוחטים מאתיופיה ירוחם שמואלביץ
צפו: מהומות בבית העלמין בצפת על רקע שיפוץ במקום ירוחם שמואלביץ
למדור חרדים