כ"ז שבט תש"פ
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
לדעת לחיות
הניה גולדברג י"ז סיון תשע"ז    13:30 הורים לזוג טרי ? תנו לקן שלהם להיבנות בסבלנות

הניה גולדברג מבהירה שיש לתת לזוג הטרי זמן ומקום לבנות את קינם החדש, בסבלנות, במינימום התערבות והרבה תמיכה עקיפה. לדעת לחיות.

התופעה של גרושים וגרושות מעלה שאלות רבות. במיוחד כאלו שעוד לא באמת הספיקו להתחיל כהלכה את חיי הנישואים ומספר חודשים אחרי החתונה מתגרשים.

השאלה הנשאלת היא, האם יש לזוג קושי מסוים עם המשפחה מסביב שיכול היה להימנע ואולי למנוע קשיים בשלום בית?

דוגמה: ביום האחרון של השבע ברכות, התקשרה שוויגער  אחת אל בנה החתן ואמרה לו שמאחר שהם מתחילים לסייד עכשיו את הבית, מתי הוא רוצה לקבוע זמן כדי לנקות את הסיוד יחד עם הילדים האחרים? הכל היה בסדר, רק שהכלה הצעירה הרגישה שכשהיא חוזרת הביתה מהעבודה, היא מבקשת שבעלה יהיה בבית ולא אצל השוויגער, כי היא עוד לא טעמה חיי נישואים והיא "עדיין" זקוקה לחברה של בעלה...

האם מישהו חושב ששלום בית וקשרים בין בני הזוג מובנים מאליהם? ולכן אפשר להתייחס אל הזוג כאל חלק מהמערך המשפחתי? העניין הוא שבניית קשר טוב והתבססות במצב החדש שבו עוברים מרווקות לנישואים לוקחים זמן והשקעה.

האם אפשר היה לבקש מבעלה שיסביר לאמו שהוא עוד לא הספיק להרגיש נשוי ושהפעם יוותרו על העזרה שלו? או למצער, שהוא יבוא לעזור בזמן שאשתו בעבודה, כך שכשהיא חוזרת הביתה שהוא יוכל לשמוח אתה ביחד?

ודוגמה נוספת. יש אימהות מאד מסורות, שמזמינות זוג צעיר מיד אחרי החתונה לאכול אצלן יום יום ארוחת צהרים. הסיבה הניתנת בדרך כלל היא: "הן הם עדיין לא מנוסים, איך הם יסתדרו כשאין להם כלים וכשהם עדיין לא משתכרים, ובכלל, איך הם יצליחו לבשל ארוחה? שיבואו אלינו יום יום, זה גם יקל עליהם את המעמסה הכספית וגם יאפשר לאישה להתבסס בעבודה בלי דאגה להכנת האוכל"

הכל נחמד ויפה, אך בפועל, כשבאים לא רק אוכלים שם. גם מדברים גם משתפים את ההורים בחוויות של אותו יום. יוצא שההורים נודעים לכל פרט מחיי הזוג.

מישהי סיפרה שמיד אחרי החתונה היא קיבלה עבודת ממלאת מקום בהוראה והיא לא כל כך הצליחה. לא היתה לה משמעת, אך מדי יום כשהיא ובעלה הופיעו בבית הוריה, שאלה אותה אמא שאלה קבועה: נו איך היה היום? הצלחת כבר להשליט משמעת?  היא מאד רצתה לכבד את אמא, אך היה לה קשה לדווח באופן קבוע שעדיין היא לא מצליחה. אחרי מספר חודשים כשהם עברו להכנה עצמית של ארוחות בביתם הם, גם הדיווחים פסקו והמתח שלקח לה את שלוות הנפש נגמר.

כדאי לכם לבדוק עם עצמכם, את הרווחים מארוחות צהרים קבועות, מול ההפסדים. עוזרים להם בחיסכון אך לא מאפשרים להם לבנות את חייהם הפרטיים? האמינו שבלית ברירה כל זוג יוכל להסתדר בכוחות עצמו, רק שהסובבים אותם ישחררו ויאפשרו להם.

יש עוד דוגמאות רבות שאפשר להביא. הכלל הוא שכשמדובר בבתים חדשים שנבנים, חייבים לתת להם להיבנות בלי הפרעות.

הניה גולדברג, פסיכותרפיסטית לענייני משפחה ושידוכים.
לתגובות 026424049 [email protected]
 

מטבע אחד ושני צדדים לה - הטור של הניה גולדברג כ"ו שבט תשע"ח
הניה גולדברג: התארסתי והתחרטתי - כמעט א' שבט תשע"ח
הניה גולדברג: יש התאמה או תקשורת ? ט"ו טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. ומה עם בעיה הפוכה
11/06/2017
ירושלמית
שהזוג הטרי נותן פקודות להורים ולא מכבד אותם?
הגב לתגובה
2. מענה לתגובה
12/06/2017
הניה גולדברג
האם את מתכוונת לתגובה הפוכה שבה הבת כל הזמן מבקשת לבוא לאמא למרות שאמא דווקא מעודדת את הפרטיות של הבת? יתכן שהבת מתקשה להיפרד מאמא. אפשר לתת לה את הזמן ולאפשר זאת בהתחלה, אך המגמה צריכה להיות שהיא תתרגל לבית של עצמה ולא למשוך אותה כל הזמן לבוא לאמא. כדאי גם לדבר על כך לפני החתונה, כדי שהיא תבין שהנפרדות הנורמטיבית היא חלק חשוב מהשידוך שלה.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה