ט"ז אב תשע"ט
צילום: ויקפדיה ואתרים של המועמדים
צרפת בוחרת
לוי אשכנזי כ"ז ניסן תשע"ז    01:39 צרפת הולכת לבחירות – מי טוב ליהודים ולישראל?

47 מיליון צרפתים יילכו היום לקלפי. 11 מתמודדים יתמודדו לעלות לסיבוב השני שייערך בעוד שבועיים. רק שניים מהם יקבלו את כרטיס הכניסה להתמודדות הזו, ועל פי הסקרים לארבעה יש סיכויים טובים. אתר לדעת בסקירה על ארבעת המועמדים ומי טוב ליהודים.

11 מועמדים יעמדו היום למבחנם של 47 מיליון הצרפתים בעלי זכות הבחירה, אך רק שניים מהם יעלו לסיבוב השני שייערך בעוד שבועיים, אז ייבחר הנשיא או הנשיאה של צרפת.

מבין אחד עשר המועמדים, ארבעה הם בעלי הסיכויים הטובים ביותר לעבור אל השלב השני. ארבעת המועמדים הם פרנסואה פיון, שהינו מועמד הרפובליקנים והמזוהה עם מפלגות הימין. מולו מארין לה פן העומדת בראש מפלגת החזית הלאומית, ונחשבת כמועמדת הימין הקיצוני. מול שניים אלו עמנואל מקרון מועמד המרכז וז'אן לוק מלנשון שהינו מועמד השמאל הקיצוני.

בצרפת מעריכים כי הסקרים השונים לא ממש מנבאים את התוצאות הנכונות, גם בשל העובדה שבמערכות הבחירות האחרונות שנערכו בעולם, הסקרים לא ממש הביאו תוצאות נכונות. כך למשל בארה"ב, כך גם במשאל העם בבריטניה בנוגע ל'ברקזיט'. מעבר לכך, שבצרפת יש סדר גודל של 30% מהאזרחים שטרם החליטו, ואת החלטתם הם מקבלים ברגע האמת כשהם מול הקלפי.

לבחירות היום בצרפת יש משקל חשוב לגבי עתידה של צרפת. זה נכון לנושא המהגרים, לאזרחים המוסלמים שחיים במדינה, ליחסה של צרפת אל מול יתר המדינות באירופה, לחלקה בנאט"ו, ולנושאים רבים נוספים ובכללם היחס אל רוסיה. וכאשר מסתכלים על היהודים ועל ישראל, בהחלט גם לנושא זה יש משקל לא קטן מבחינתם של היהודים שזכאים להשתתף בהצבעה.

בשבוע שעבר מנהיג הרפובליקנים פרנסואה פיון, עשה מעשה דומה לזה שעשה המנהיג הרפבולקיני של ארה"ב דונלד טראמפ שהפך לנשיאה. ערב הבחירות בארה"ב, גם טראמפ נשא נאום בפני תומכיו היהודים, כאשר הנאום צולם שם ושודר כאן. כך גם פיון, צילום דבריו בוצעו במשרדו שבפריז, ושודרו כאן בתל אביב. מבין ארבעת המועמדים, פיון הוא הטוב ביותר עבור ישראל והיהודים. מהצד האחד הוא תומך נלהב של הקהילה היהודית בצרפת, מנגד הוא מבין את המשמעות של האנטישמיות זו האירופאית וזו המוסלמית שתוקפת יהודים. מבחינתו הוא לא מוכן לתת יד חופשית למוסלמים שם, והקהילה היהודית אוהבת את דעותיו.

אך לפני חודשיים הוא היה המועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר בצרפת, אלא שפרסום בתקשורת הצרפתית על מעשי שחיתות לכאורה, הביאו אותו לצלול אל המקום השלישי בסקרים. בצרפת יש מי שסבורים שהתוצאה הזו רחוקה מהאמת, וברגע האמת הצרפתי יצביעו לו בדיוק כמו בארה"ב, וכך יעלה לסיבוב השני ומשם לנשיאות צרפת. בכדי שזה יקרה, צריך פיון לזכות היום ולהיות אחד מבין שני המועמדים.

אל מול פיון ניצבת מראין לה פן. האישה שלפני חודשים בודדים אמרו שאין לה כל סיכוי, ייצבה את עצמה כמועמדת חזקה. מהר מאוד התהפכו היוצרות ובצרפת החלו לדבר עליה כמי שתעבור את הסיבוב הראשון אך אין לה כל סיכוי לעבור את הסיבוב השני. הפרשנים בצרפת הזכירו שגם אביה עבר בעבר את הסיבוב הראשון, אך בסיבוב השני התבוסה הייתה כל כך גדולה, שכן הצרפתים הבינו מה יקרה אם וכאשר הוא יהפוך לנשיאם. אביה של לה-פן הוא אנטישמי שונא יהודים, ובכל זאת ניתן לראות יהודים שונים שמביעים תמיכה בבתו, לרבות מועמד שנמצא במקומות הראשונים במפלגתה של לה פן. אלו שתומכים בה מבין היהודים, עושים זאת בעיקר לנוכח עמדותיה הניציות מאוד כלפי המוסלמים בצרפת. אותם יהודים סבורים כי המכות שתנחית על המוסלמים שווים בכדי שהיא תהפוך לנשיאה, גם אם הדבר יגבה על הדרך מחיר שלא יאפשר לבישת סממנים דתיים על כל יתר הדתות, כמו למשל כיפה ליהודים.

המועמד הנוסף שבינתיים נראה כמוביל במירוץ הזה, לפחות על פי הסקרים, הוא עמנואל מקרון. הוא ותרבותו מאוד שייכים לאירופה, במקצועו מדובר בכלכלן, לגבי היהודים בצרפת לא נשמעה ממנו איזו אמירה יוצאת דופן לא לטובה ולא לרעה, ולגבי מדיניות החוץ שלו נראה שמדובר באדם פרגמטי שאם וכאשר ייכנס לתפקידו, הוא לא יהיה זה שימהר לקפוץ על מהלכים שקשורים ישירות לישראל. במילים פשוטות, נראה שהוא ופרנסואה הולנד די זהים בדעותיהם בכל הקשור לישראל, אלא אם כן לפתע יפתיע.

המועמד הרביעי הוא ז'אן לוק מלנשון. יש שרואים בו כוכב עולה, כזה שיכול להפתיע את הצרפתים. על פי הסקרים היריבות שלו היא מול פרנסואה פיון על המקום השלישי, אך כאמור סקרים לחוד ומציאות לחוד. רק בחודש האחרון הוא קפץ עם שמונה נקודות קדימה והצליח להתנדנד בין המקום השלישי והרביעי. למקרה שהסקרים יטעו לגמרי ויוברר כי הוא עולה לסיבוב השני, או כי אז יהיה מדובר בדרמה של ממש. מלנשון הוא יליד מרוקו, ובכל מה שקשור לישראל ולפלסטינים, פה מדובר במועמד פרו פלסטיני מובהק. הוא נחשב לתומך גדול של מדינה פלסטינית והצהיר זאת לא פעם, ונחשב קיצוני בעוד כמה עניינים, כמו למשל בנושא היציאה מנאט"ו שבה חברה צרפת. הצהרותיו בנוגע לכלכלה הצרפתית מלמדות כי אם הוא ייבחר, הוא עשוי לעשות סוף לאיחוד האירופאי בכך שצרפת תפרוש מהאירו, אם לא יתקבלו תנאיו שידרוש תנאים נוחים יותר לצרפת.

בתקשורת הצרפתית יש מי שעוסקים בדבר אחד, בנושא הרוסי-צרפתי. כמו בבחירות בארה"ב אז טענו הדמוקרטים להתערבות רוסית, גם כעת מצד תומכיו של מקרון, יש מי שסבורים שהרוסים בוחשים היטב בקדרה. שניים (פיון ולה פן) מארבעת המועמדים שנמצאים במעלה הסקרים נפגשו עם הנשיא הרוסי ויש להם קשר טוב. גם המועמד הרביעי מלנשון נחשב כידיד מוסקבה, והיחיד שנותר ללא חברות עם מוסקבה זה המועמד שבסקרים מוביל, עמנואל מקרון. רוסיה בהחלט תשמח עם לה-פן, או מלשון יעלו לסיבוב השני, אך מאוד תשמח אם יהיה זה פיון שיעלה, שכן סיכויו לנצח את מקרון בסיבוב השני גדולים יותר מאשר השניים האחרים.

גם בישראל ובקהילה היהודית בצרפת ישמחו מאוד אם וכאשר מועמד הרפובליקנים פרנסואה פיון יעלה לסיבוב השני. יהיה זה המשך לקשר הטוב שהולך ונבנה עם ירושלים. אם בבריטניה עם תרזה מיי, אם בוושינגטון עם טראמפ, ואולי מעכשיו גם עם ארמון האליזה בפריז.

צפו: המועמד לנשיאות צרפת פנה ליהודים בישראל כ"ה ניסן תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה