ט' סיון תש"פ
צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
חוזר חלילה
יצחק שרייבמן ז' ניסן תשע"ז    23:44 גדעון סער הודיע על חזרתו לחיים הפוליטיים בליכוד

לאחר 'פסק זמן' פוליטי שנמשך כשנתיים וחצי, הודיע הערב השר לשעבר גדעון סער על חזרתו לחיים הפוליטיים במסגרת תנועת הליכוד. ההודעה נמסרה במהלך מפגש עם פעילי ליכוד בעכו לקראת חג הפסח. פרשנות פוליטית.

גדעון סער חוזר. אמנם הכותרת הזאת נשחקה מרוב שימוש, אולם הפעם זה נראה רציני. במפגש עם פעילי ליכוד לקראת חג הפסח הודיע השר לשעבר והמועמד לראשות הממשלה בעיני עצמו, גדעון סער, על חזרה לחיים הפוליטיים, במסגרת תנועת הליכוד מולדתו הפוליטית.

בנאומו הסביר סער כי רצה להיות עם המשפחה ולהתמודד גם עם אתגרים אחרים, אבל עכשיו הוא חוזר לפעילות ציבורית ופוליטית. "המטרה שלי, ואם זה יאכזב כמה אנשים אני מצטער, היא לחזק את הליכוד לקראת אתגרי העתיד. המטרה שלי היא להבטיח שתנועת הליכוד תוביל את המדינה גם בעתיד. אני רוצה להתייצב ולתרום. ויש לי מה לתרום למדינה ולתנועה", דברי גדעון סער.

את העקיצה על האכזבה מכוון גדעון סער בעיקר כלפי הקולות שקראו לו לעזוב את הליכוד ולצאת לדרך חדשה. התקשורת הישראלית מאוד קיוותה סער יתקוף את ראש הממשלה נתניהו, במיוחד לאור 'משבר התאגיד', שהחריף עקב החתמת רעייתו, גאולה אבן, כמגישה הראשית של חדשות הערב, ועיתוי ההודעה על כך, בשיא המשבר בין נתניהו לכחלון.

אבל סער הוא פוליטיקאי מחושב וזהיר, וצעדיו ופעולותיו צופות פני עתיד. הוא מבין את מה שיאיר לפיד הבין לפניו: מתקפה נגד נתניהו לא תוסיף לו אהדה בקרב בוחרי הימין, אלא להיפך. הדבר נכון שבעתיים כלפי סער, שהיה חלק מתנועת הליכוד שנים ארוכות, ויצא לפסק זמן, אותה ניצל בכדי לתקוף מדי פעם, בעיקר בעקיפין, את ראש הממשלה.

בנאומו הקפיד סער לשבח את התנהלותו של ראש הממשלה, כדי לא להיתפס כחתרן בלתי נלאה, כמו ישראל כץ למשל. הוא הרחיב בנושא המדיני, במטרה להבליט את עמדותיו הניציות ולמצב את עצמו ימינה ממתחריו בליכוד. הוא דיבר על הצורך לחזק את ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל, ולעמוד איתן מול הלחצים הבינלאומיים לגבי וויתורים ומחוות לפלסטינים.

במהלך ה'פסק זמן' שלקח גדעון סער, הוא עקב מקרוב אחר המתרחש במערכת הפוליטית, וראה איך היא מתפוררות לשברי מפלגות ומונה עשרות מועמדים לראשות הממשלה, בעיקר בצד השמאלי של המפה הפוליטית, דבר  שמבטיח את המשך שלטון הליכוד. לאור זאת הוא החליט ללכת על בטוח, ולחזור לביתו הפוליטי, מתוך תקווה שעידן נתניהו יסתיים מתישהו בשנים הקרובות, ואז יתייצב בעמדת זינוק נוחה בקרב על הירושה.

ראש הממשלה נתניהו לא מתרגש מאוד מהודעת סער. פסק הזמן עליה הכריז סער ממילא הסתיים מזמן, כאשר סער המשיך לתחזק את קשריו עם פעילי המפלגה והגורמים השונים במערכת הפוליטית. ההודעה בעיתוי הנוכחי נועדה רק לתת דחיפה לפעילות הפוליטית של סער, ולהבהיר סופית למתחריו שהוא בתמונה ומתכוון לנצח אותם ברגע שבו נתניהו יפנה את הבמה הפוליטית.

מעשית, אין לסער אפשרות להתמודד כעת מול נתניהו על תפקיד יו"ר הליכוד, שכן הבחירות לראשות התנועה כבר נערכו זמן קצר לאחר הבחירות הקודמות, עם ניצחון צפוי של נתניהו. הצעד בוצע אז במטרה לבסס את שלטונו של נתניהו ולהבטיח את יכולתו לצאת לכל רגע נתון לבחירות בזק ללא התמודדות פנימית מתישה ומפלגת.

סער בהחלט מתכוון להתמודד בפריימריז על רשימת הליכוד לכנסת, בה זכה לרוב במקומות הראשונים, בזכות פעילותו וקשריו הענפים עם פעילי התנועה והמתפקדים. אולם, ייתכן מאוד שפסק הזמן עליה הכריז לפני כשנתיים, ובעיקר העובדה שנטש את הליכוד בקרב הגורלי שהתרחש לפני הבחירות האחרונות, יפגע במעמדו בקרב תומכי הליכוד.

גם דברי הביקורת שמתח סער על ראש הממשלה נתניהו, לצהלת חבריו (הרבים מדי) בתקשורת הישראלית אויבת הליכוד, לא אמורה להוסיף נקודות לגדעון סער. סער נחשב לחביב התקשורת, שנואשת לאתר מועמד בעל סיכויים לנצח את נתניהו.

באחד העימותים המתוקשרים בין סער לנתניהו, לאור ההתדרדרות הביטחונית, הוציאה תנועת הליכוד תגובה חריפה בה נאמר כי: "נראה שגדעון סער פתח בקריירה חדשה כטוקבקיסט. מדובר באדם חסר כל ניסיון בטחוני שלא קיבל החלטה מבצעית מימיו, אבל לקשקש מסלון ביתו בתל אביב על המצב הביטחוני כאילו הוא מבין את השיקולים הניצבים אל מול הדרג המדיני - זה לא עולה כסף".

כאמור, זה היה פסק זמן עם עיסוק פוליטי ללא הפסקה, וטוב שסער סיים את ההצגה הלא משכנעת והודיע רישמית שהוא חזר לתמונה. אולם, בדרכו לראשות הליכוד אחרי עידן נתניהו הוא ימצא מולו את השרים הבכירים, בהם ישראל כ"ץ, גלעד ארדן, צחי הנגבי ואחרים, שלא מתכוונים לוותר על הראשות עבור הפורש החוזר.

גם אם וכאשר ינצח את השרים ויכבוש את ראשות הליכוד, עדיין הוא יצטרך להתמודד עם יאיר לפיד הטוען לכתר, כאשר בעיני רבים אין הבדל גדול ביניהם, שכן שניהם נחשבים כבעלי עקרונות וערכים היצוקים מסקרים ומחקרי תדמית, וחפים מכל אידיאולוגיה ומהות אמיתית.  
 

תמונות מביקורו של סער אצל מרן הגר"ח קנייבסקי כ"ד אלול תשע"ז
"מנה אותי לשר בממשלה ולא אתמודד מולך בליכוד" כ"ה תמוז תשע"ז
סער מזהיר מפני איבוד הרוב היהודי בירושלים כ"ז סיון תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה