י"ד אב תש"פ
צילום: מארק נוימן / לע"מ
דבר הנשיא
ארי שבקס ג' אדר תשע"ז    14:40 "לאפשר לחברת הלומדים לשבת ולעסוק בתורה"

נשיא המדינה ריבלין נאם בכנס השנתי של המכון החרדי למחקרי מדיניות ואמר כי "אני מכבד את הדגל של חברת הלומדים שמחנכת על ערכי לימוד התורה. אני מאלו התומכים בכך שמדינת ישראל תאפשר למי שמבקש ללמוד - לשבת ולעסוק בתורה. נאום הנשיא.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, פתח היום, רביעי, את הכנס השנתי של המכון החרדי למחקרי מדיניות – גוף המחקר והידע של החברה החרדית בראשות מו"ל קבוצת עיתון "משפחה" אלי פלאי.

בכנס שעסק בסוגיות של דיור, כלכלה, פילנתרופיה וממשל ונערך בירושלים, השתתפו אנשי אקדמיה, פילנתרופיה וממשל הפועלים בשנתיים האחרונות לקיומו של שיח מדיניות הנוגע למפגש בין החברה החרדית לחברה הישראלית בכללה.

בפתח דבריו סיפר הנשיא לנוכחים על ויכוח שהתחולל בין אביו יוסף יואל ריבלין ז"ל שראה באנשי 'הישוב הישן' יזמים פעילים שיצאו מהחומות, לבין דוד בן גוריון שראה בהם פרזיטים ואמר: "ר' יוסף ריבלין שמוכר כבונה שכונות ירושלים, היה אחד מה'פרזיטים' במירכאות. נחלת שבעה, מאה שערים, מזכרת משה, אבן ישראל וימין משה הן רק חלק משלוש עשרה השכונות שבנה".

עוד אמר הנשיא: "אני רואה בכם את ממשיכי דרכם של מחדשי הישוב בירושלים. גם אתם לא נותנים לתווים ולתגיות להשפיע עליכם, אתם לא מוותרים על הזהות שלכם. ועם זאת אתם יודעים להיות פורצי חומות לטובה כמובן, מרחיבי גבול ירושלים. פעם בנו שכונות, היום מפתחים אפליקציות, כותבים מחקרי מדיניות, מתכנתים, מתכננים ערים. מה שנדרש הן אותן תכונות: יזמות, מקוריות, מסירות, חשיבה למרחוק, עומק ויצירתיות".
עם יו"ר המכון למחקרי מדיניות במגזר החרדי - אלי פלאי

בהמשך דבריו הדגיש הנשיא כי, "אני מכבד את הדגל של חברת הלומדים שמחנכת על ערכי לימוד התורה", הדגיש הנשיא ואמר: "אני מאלו התומכים בכך שמדינת ישראל תאפשר למי שמבקש ללמוד - לשבת ולעסוק בתורה. ובעיניי - זכותה של המדינה להחזיק את לומדי התורה היא חלק מכוחה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. יחד עם זה, ברור שצריך להביט קדימה לתכנן מדיניות".

"כשמרכז המחקר של המכון הנוכחי פרסם ששליש מילדי הגנים בארץ לומדים בגנים חרדים, הוא מבין שהציבור החרדי הוא לא מיעוט, ושאנחנו ארבע קבוצות, חילוניים, חרדים, דתיים לאומיים וערבים שהולכים ומשתווים זה לזה בגודלם", הדגיש הנשיא והוסיף: "ושהאחריות מוטלת לא רק על כתפי קבוצה אחת, או קבוצה אחרת, אלא על כתפי כולנו".

הנשיא המשיך ואמר: "במציאות הנוכחית איננו יודעים כבר מי זקוק למי. האם החברה החרדית זקוקה למדינת ישראל או שזו מדינת ישראל שזקוקה להשתלבות החברה החרדית. היום ברור שאחד ממנופי הצמיחה המשמעותיים של כלכלת ישראל בכלל ושכל החברה החרדית בתוכה, נמצא בשילובם של חלקים  מהחברה החרדית  בשוק העבודה."

בסיום דבריו אמר הנשיא: "בישראל כלכלה זה לא רק שאלה של צמיחה. זו שאלה של יכולת לשרוד. מי שיתעלם מהמציאות ולא ייערך נכונה לשנויים הנדרשים ולחיבור הנכון עם החברה החרדית יגביר את העוני והדלות ואת תשלומי הרווחה ויביא לגידול אוכלוסיות שיחושו מודרות. את המחיר - נשלם בעתיד כולנו. כלכלית וביטחונית. החברה הישראלית זקוקה לשיח משמעותי, אמיץ וכן, עם החברה החרדית ועם עצמה. ואתם, עם המחקרים החשובים שלכם מאפשרים את השיח הזה כשיח אמיץ ומקצועי".


אולמרט פנה בבקשה לנשיא למחוק את הקלון שיש לו כ"ד ניסן תשע"ח
השופטת החרדית הראשונה הושבעה היום בבית הנשיא י"א ניסן תשע"ח
אצל רבה של ירושלים: נשיא המדינה מכר את החמץ לגוי ה' ניסן תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה