כ"ב אב תש"פ
סערת העופות
ירוחם שמואלביץ כ"ד שבט תשע"ז    08:29 גורמי כשרות: עופות כשרים מתגלים בפועל כ'טריפות'

גורמי כשרות שערכו בדיקות הנוגעות לחיסונים שמוזרקים לעופות, טוענים כי הדבר פוגע באיברים הפנימיים ובניגוד מוחלט למה שקבעו גדולי ופוסקי הדור בעבר. תיעוד וצילומים מרגעי החיסון מלמדים כי הדבר נעשה בניגוד למה שנקבע. האם מדובר בטריפות? הסערה הבאה בתחום הכשרות.

"החיסונים בעופות גורמים לטריפות בעופות שחוטים הנמכרים ככשרים למהדרין", כך מתריע דין ומורה צדק שבדק את הנושא בחודשים האחרונים והביא את התוצאות והבדיקות בפני גורמי הכשרות השונים, והדבר גורם לסערה.

תחילתו של הסיפור עוד לפני כ-40 שנה, כאשר החלו החיסונים באמצעות זריקה, דבר שהביא את גדולי ופוסקי הדור לשבת על המדוכה ולדון בנושא של אפשרות לטריפות כתוצאה מפגיעת מחט הזריקה באיברים הפנימיים.

מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל ישב יחד עם מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל ורבנים נוספים, ודנו בנושא ולבסוף הכריעו כי ניתן לעשות את הזריקה רק בבית החזה, מה שלא יגרום לפגיעה באיברים הפנימיים. ההקלה הזו לא הייתה מקובלת על כולם, וכך יצא שהיו מערכות כשרות שלא אפשרו את ההזרקה בבית החזה, אלא בשוק ובמקום שתחת הכנפיים.

מרבית הציבור כמו גם הכשרויות קיבלו את פסק גדולי הדור, דבר שנמשך לאורך שנים. אלא שלאחרונה עלה חשד כי ההזרקות לא נעשות כפי שהורו גדולי ישראל בימים ההם, ובדיקה שנעשתה לאחרונה על ידי הרב מנדל הניג שליט"א, דומ"צ בחסידות פינסק קרלין, ומי שמומחה בנושא של שחיטה, הביאה לגילוי כי המחסנים מזריקים גם במקום של איברים פנימיים, דבר שבוודאי מביא לידי פגיעה באיברים הפנימיים, מה שמטריף את העוף, אך הדבר לא ניתן לזיהוי בשל החוק הדק של המחט שמצטמק ולא נראה לאחר השחיטה שמתבצעת כעבור כשבועיים –שלושה.

הרב הניג שירד לשטח ועקב מקרוב אחר המחסנים גילה לתדהמתו את הדבר, ואף תיעד זאת באמצעות וידיאו הנראה כאן. בשיחה עם אתר לדעת הוא אומר כי הזרקה בבית החזה לא פוגעת באיברים פנימיים בשל עובי הבשר, ואולם בחלק התחתון של העוף ישנו קרום דק שמפריד בין האיברים, וזריקת החיסון והמחט לא יכולים שלא לפגוע באיברים, מה שמטריף את העוף.

הוא מספר כי לאורך השנים הייתה הנחת עבודה אצל המחסנים שאם וכאשר המחט פוגעת באיבר פנימי העוף ימות, אלא שהוא הוכיח כי הדבר לא כך, ולפני כחודש לקח לביתו עופות שהוזרק להם חיסון באיברים פנימיים והם חיים אצלו עד עתה.

לדבריו הפתרון קיים בהישג יד, ומדובר בחיסון שניתן לתת באמצעות נוזל שבא במגע עם העוף ולא באמצעות זריקה. הוא מסביר כי החיסון המדובר בה בארבעה שלבים כאשר שלושה ממנו נעשה שלא באמצעות הזרקה, ואולם ההזרקה נעשית כחיסון מומת, מה שמייקר את החיסון ולא מועיל לעופות שנשחטים כעבור שבועיים –שלושה. יתרה מכך, מתברר בשיחות עם וטרינרים מחו"ל, כי ישנן מדינות שאינן נותנות את החיסון המדובר באמצעות זריקה אלא כל החיסון כולו נעשה באמצעים שונים.

הסרטונים שתיעד והמידע שהביא הרב הניג, הצליחו לגרום לסערה רבתי בתחום הכשרות, ובעיקר כעת לפני פסח כאשר יש ריבוי של שחיטה ועוד קודם לכן של חיסונים לעופות.

תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. רשעים שדין יהודאין !
20/02/2017
מרדכי היהודי
" כי לי נקם ושילם " - כל הרשעים בתעשיית המוות הזאת שצער בעלי חיים רחוק מהם וליבם כאבן רודפי שוחד ושלמונים - יפרע מהם הקב"ה בכבודו ובעצמו !
הגב לתגובה
2. העדה החרדית
20/02/2017
י-הודי
אינו נותן את הזריקה שמה
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה