י"ד סיון תשע"ח
צילום: עמוס בן גרשם ולדעת
התורה מול המשפט
אשר הלפרין י"ב טבת תשע"ז    18:24 היועץ המשפטי נגד בית הדין העליון והרב יצחק יוסף

פרשת 'הגט מצפת' ממשיכה להכות גלים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יוצא הערב נגד בית הדין הגדול ונגד הרשל"צ הרב יצחק יוסף, וקובע כי הם אינם יכולים לדון בדרישה לערעור על אותה החלטה של בית הדין בצפת. המערכת הרבנית צפוייה לסעור.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע כי בית הדין הגדול לא יוכל לדון בערור הנוגע לפרשת ה'גט מצפת'.

מחר צפויים שופטי בג"צ לדון בערעור בתיק זה, בעקבות ערער של תושב ירושלים שאינו קשור לתיק, אך הגיש בקשה לערער לבית הדין הגדול. בעקבות בקשה זו פנו שניים לבג"צ בעתירה שתקבע כי בית הדין הגדול לא יכול לדון בערער, וכן להחליט כי תבוטל החלטות בית הדין הרבני הגדול מלפני כשנה, ויקבע כי נשיא בית הדין הגדול הרב יצחק יוסף, ימנע מלדון בערער משום שגילה דעתו על פסק הדין המקורי, ואף פרסם תשובתו ההלכתית ברבים.

לפני כחודש דן שופט בג"צ חנן מלצר בנושא זה, ונמנע מלתת צו ארעי, אולם קבע כי לא יתקיים דיון כלשהו.

הערב הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי אותו עותר לבית הדין הגדול, אינו בעל דין בהליך המשפטי, וזכותו לא נפגעה מההליך, ולכן אין לו אפשרות להגשת ערער לבית הדין הגדול. משכך, קבע היועץ המשפטי, בהעדר ערעור כדין שיכול להיות מוגש אך ורק על ידי מי שהם בעלי הדין בהליך המקורי, אין כל מקום לקיים דיון בבית הדין הרבני הגדול ואין מקום להכניס את הדיון בהרכב המורחב עליו הורה הרב יצחק יוסף, תוך זימונם של הדיינים מבית הדין האזורי שנתנו את פסק הדין המקורי.

היועץ מנדלבליט קבע: "אין אפוא כל בסיס משפטי להכביד על העותרת, כלכלית ורגשית, ולשלוח אותה לקיים בבית הדין הרבני הגדול הליך שאיננו מוסדר בדין". מנדלבליט הוסיף כי עשויות להיות השלכות רוחב חמורות שעשויות לתת קביעה ולפיה אדם שהוא זר לחלוטין, רשאי להשמיע עמדה ביחס להליך גירושין שבין בני בני זוג.

מנדלבליט קבע כי אין מקום לקיים דיון בבית הדין הרבני הגדול, וכי זהו אינו ערעור שיכול להיות מוגש.

סיפור 'הגט מצפת' הצליח לעורר סערה בעבר. תחילתו של הסיפור בשנת תשס"ז, עת נפגע תושב צפת בתאונת דרכים. מצבו הוגדר קשה מאוד, ומאז פציעתו הוא שרוי במצב של 'קומה'. רעייתו פנתה לבית הדין בצפת חמש שנים לאחר מכן, וביקשה לקבל גט. בחודש אדר תשע"ד, ניתן גט על פי החלטת הדיינים בבית הדין האזור. ההחלטה נסמכה על מה שהוגדר הלכתית "זכין לאדם שלא בפניו", כאשר בפסק נכתב כי בית הדין הניח שבן הזוג מעוניין לשחרר את אשתו ולא להניחה כלואה כנשואה, שעה שחיי הנישואין הגיעו לקיצם. ההיתר נעשה באמצעות 'גט זיכוי' שכאמור מבוסס על מה שהוגדר 'זכין לאדם שלא בפניו'.

בעקבות פסק הדין, בחר אותו תושב ירושלים שאין לו כל קשר או זיקה למי מבני הזוג, להגיש ערעור לבית הדין הגדול, בבקשה שיורה על ביטול הגט, שכן לטענתו הגט היה מוטעה מתחילתו ועד סופו. בבקשתו הוא טען כי עותר בשמו של הבעל, אך לבקשת בית הדין שיציג ייפוי כוח הוא לא עשה כן, וזאת כמובן בשל מצבו של הבעל, מה שהוכיח כי הדבר לא נעשה על דעתו של הבעל. בהמשך נדחתה בקשתו לדיון על ההחלטה, וכעבור שנתיים, הוא פנה אל בית הדין הגדול שיקיים דיון בערעורו.

בתוך כך כתב הרב יצחק יוסף הורה לזמן לדיון גם את הרב הראשי הרב לאו וגם אותו, ובנוסף גם את הדיינים שקבעו את אותו פסק דין עם הגט, כאשר הוא מבקש להביא סיכומים גם במישור הרחב בסוגיה ההלכתית החריגה.

תוכנית 'המשפיעים' תמשיך כרגע בהפרדה ז' אייר תשע"ח
אביחי מנדלבליט: רק הראיות ידברו. רק הדין יקבע ל' שבט תשע"ח
היועץ המשפטי על חקירת רה"מ: אנו ביישורת האחרונה ט"ו שבט תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. זה לא גט בכלל! אפילו לא גט מעושה!
10/01/2017
גדי
זה לא גט בכלל! אפילו לא גט מעושה! מאיפה יודעים מה חושב הבעל? העותר שמדבר בשם הבעל צודק שאין תוקף לגט. רק אם הבעל נותן גט או נפטר (שיבריא ויאריך ימים בע"ה) אז היא תהיה מותרת לעולם! יש הלכה והיא קובעת!
הגב לתגובה
2. עם חובשי כיפות כאלה,מרץ ולפיד רגועים...
10/01/2017
חושב

הגב לתגובה
3. יש לו ענין מצד זכין לאדם שלא בפניו
11/01/2017
זכאי
כמו שהרבנים בביה"ד האזורי מניחים שזכות היא לבעל לגרש את אשתו ועל כן הם זוכים בשבילו את הגט לאשתו, כך יכול ביה"ד הגדול להחליט כי הבעל אינו רוצה לגרש וזכות היא לו שייצג אותו כל אחד ויביא לידי ביטול הגט. והיועה"מ לא צודק בכך שאין לו ענין, כי לשיטת ביה"ד האזורי אין צורך בייפוי כוח ומספיק זכין, כמו שלגט לא צריך יפוי כח מהבעל ומספיק זכין.
הגב לתגובה
4. הרבנות הראשית מחללת שם שמיים, בושה!!!
20/01/2017
יוסף
הכל שם פוליטיקה זולה מטעם שס
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
מה שהיה צפו: מחאות באזור בית שמש על רקע קברי קדמונים
הנוהל המבזה צפו: הח"כים החרדים תוקפים את הנוהל לגבי כוללים
תחכום המחבלים צפו: הקאטר שהתברר כמטען חבלה מאולתר של המחבלים
פועלים בשקט נתניהו: פועלים נגד העברת נשק קטלני ללבנון
צפו: פלסטינים תועדו קוטפים זעתר ונעצרו שלום בר ששת
צפו: כרם שלימה הושחתה ונכרתה בעמק שילה שלום בר ששת
צפו: הקאטר שהתברר כמטען חבלה מאולתר של המחבלים שלום בר ששת
נתניהו: פועלים נגד העברת נשק קטלני ללבנון לוי אשכנזי
נפטר מפצעיו לוחם דובדבן רונן לוברסקי הי"ד שלום בר ששת
למדור אקטואליה