י"ט חשון תש"פ
עורך המחקר פרופ' פרוי צילום: ששון תירם
אשר הלפרין כ"ד אלול תשע"ב    11:16 מחקר: אכילה מתוזמנת של מזונות עתירי שומן מובילה להפחתה במשקל

מחקר חדש באוניברסיטה העברית מצא שאכילה מתוזמנת של דיאטה הכוללת מזונות עתירי שומן תוביל דווקא להפחתה במשקל ולמטבוליזם ייחודי בו השומנים לא נאגרים ברקמת השומן אלא מנוצלים לאנרגיה כאשר אין מזון זמין.

מחקר חדש באוניברסיטה העברית מצא שאכילה מתוזמנת של דיאטה הכוללת מזונות עתירי שומן תוביל דווקא להפחתה במשקל ולמטבוליזם ייחודי בו השומנים לא נאגרים ברקמת השומן אלא מנוצלים לאנרגיה כאשר אין מזון זמין.

 

המחקר בוצע על ידי קבוצת חוקרים בראשותו של פרופ' אורן פרוי, יחד עם עמיתו פרופ' זכריה מדר, תלמיד המחקר יוני גנזר ועמיתת המחקר ד''ר הדס שרמן מהמכון לביוכימיה, מזון ותזונה בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה' סמית של האוניברסיטה העברית ופורסם לאחרונה בכתב העת הנחשב FASEB Journal.

 

מחקרים שנעשו לאחרונה הראו שהשעון הביולוגי שולט על מאזן האנרגיה וחילוף החומרים. מזונות עתירי שומן משבשים את השעון הביולוגי וכך נוצרות הפרעות מטבוליות שגורמות לאכילת יתר ולהשמנה.

 

החוקרים שיערו שעל ידי ויסות השעון הביולוגי ניתן להילחם בהשמנת יתר. "הראינו כי האכלה מוגבלת בזמן אשר אינה מגבילה את הצריכה הקלורית היומית הממוצעת מספקת אות מתזמן למערכת", מציין פרופ' פרוי. "למרות שידוע שמזון עתיר שומן משבש את המטבוליזם, מצאנו שתזמון צריכת האוכל וויסות השעון מסדרים את המטבוליזם ומובילים אף לירידה במשקל. כלומר לשעון הביולוגי השפעה יותר חזקה על המטבוליזם מאשר לשומן."

 

החוקרים בחנו את ההשפעה לטווח ארוך של האכלה מתוזמנת בשילוב מזון עתיר שומן על קצב חילוף החומרים היומי בבעלי חיים. במשך 18 שבועות הם האכילו את בעלי החיים כל יום באותן שעות ולאותו פרק זמן והשוו אותם לשלוש קבוצות ביקורת - קבוצה שאכלה באופן מתוזמן מזון דל שומן, קבוצה שאכלה באופן חופשי מזון עתיר שומן וקבוצה שאכלה באופן חופשי מזון דל שומן.

 

על אף צריכה קלורית יומית זהה, משקל הגוף של הקבוצה שניזונה מדיאטה עתירת שומן מתוזמנת היה נמוך יותר מזה של הקבוצה שניזונה באופן חופשי מדיאטה דלת שומן. כמו כן, בקבוצה הראשונה השומנים שנצרכו לא נאגרו ברקמות השומן, כפי שצוין לעיל, ונרשמה עלייה בשריפת השומנים.

 

"המחקר הראה שלהשפעה של תזמון מתן המזון על המטבוליזם יש קדימות על פני ההשפעה של השומן הנצרך, מה שמוביל לשיפור במדדים המטבוליים ולמניעת השמנה", מסביר פרופ' פרוי ומוסיף ש"הגבלת התזמון של האוכל ללא הגבלת תוכן התפריט היומי יכולה לשמש כלי טיפולי למניעת השמנה בקרב אנשים".


מנכ"ל הרשות לחדשנות: 2017 הייתה שנת שיא להייטק בישראל כ"ז שבט תשע"ח
זינוק במספר החרדים הצעירים – מ-9% ל-15% ט"ו אייר תשע"ז
"לאפשר לחברת הלומדים לשבת ולעסוק בתורה" ג' אדר תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. החכמתם אותי
15/09/2012
יפה
חבר שלי עשה בעבר דיאטה כזו שלא אכל מ6 בערב והוא הוריד
הגב לתגובה
2. האוניברסיטה? טרייף פוסל. גדולי ישראל כבר הינחונו
04/10/2012
קורצ'אק
להתרחק מאביזרייהו דע"ז, ליצנותא ועריות רח"ל. מה לאוניברסיטה ולאתר דאנ"ש? אוניברסיטה זה עניין גודל למשכילים, לא לנו. והוא רחום יכפר עוון.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה