כ' אב תש"פ
צילום: pixabay.com
מים חיים
חיים צור י"ט חשון תשע"ז    11:59 איפה בישראל לא כדאי לשתות מהברז?

מי הברז בישראל תקינים לשתייה, אך עדיין קיימים מספר מקומות שבהם עדיף לשתות מים שעברו תהליך מסוים של סינון או טיהור. בנוסף, מי שמחליט לרכוש מכשיר לטיפול במים נדרש להקפיד על מספר הנחיות כדי להפיק ממנו את מרב התועלת.

שתיית מים משפרת את יכולת העבודה, הלימוד והריכוז ומפחיתה בעיות השמנה. היא מונעת עששת בשיניים ובעזרתה ניתן להבטיח חילוף חומרים תקין בטווח רחב של גילאים. משרד הבריאות בישראל ממליץ לשתות מי ברז בבתים, במוסדות חינוך, במבני ציבור ובמקומות עבודה שנמצאים תחת פיקוח ובקרה.

מבחינה מוניציפאלית אין הרבה הבדל בין ערים שבהן מותר ואסור לשתות מים מהברז. עם זאת, קיימים הבדלים בין שתיית מים  קרים מהברז לבין מים חמים, ויש מקומות שבהם כדאי לתת עדיפות למים שעוברים תהליך מסוים של סינון או טיהור.

לא לשתות מי ברז אחרי לילה שלם ולהיזהר ממקורות מזוהמים
ראשית, יש להימנע מצריכת מים חמים שמיועדים לשתייה ולבישול. אלו מים שנוטים לצבור מתכות ולעיתים הם מכילים עוד סוגים נוספים של מזיקים ומזהמים. שנית, לא כדאי לשתות מים ישירות מהברז אחרי מספר שעות שבהן לא הייתה זרימה, כמו למשל בשעות הבוקר.
בנוסף, אספקת המים לשתייה מבוססת על שאיבת מי תהום, מים עיליים ומי ים מותפלים. לא בכל המקומות עוברים המים חיטוי וטיפול שמוודאים את התאמתם לשתייה בטוחה, לכן הדרך הבטוחה למנוע זיהומים היא להעדיף מים מינרלים. זו המלצה שתקפה בעיקר למקומות שחשופים מלכתחילה לכמויות גבוהות של זיהום כמו מפעלי תעשייה, תחנות דלק, תחנות כוח וכן הלאה.
התופעה לפיה עדיף לוותר על שתיית מי ברז במקומות מסוימים לא קיימת רק בישראל. נתונים שפורסמו בהולנד בשנת 2006 הראו שב-10% מדגימות שנלקחו במערכות אספקת מים, ריכוז העופרת היה מעל 10 מיקרוגרם לליטר. סקר דומה בצפון גרמניה הראה יחס דומה ב-7.5% מהבתים ונתונים בארצות הברית הצביעו על ריכוזי עופרת חריגים ב-2% ממערכות המים.

איך בוחרים מכשיר לטיפול במים?
מי שלא מוכן לקחת על עצמו את הסיכון יכול להשתמש במערכות סינון מים. מסנן מים הוא מכשיר שמותקן על ידי אנשי מקצוע ומומלץ מטעם משרד הבריאות על בסיס מספר הנחיות.
ההנחיה העיקרית של משרד הבריאות היא לקנות רק מכשיר שעומד בדרישות תקן ישראלי 1505. כמו כן, במשרד הבריאות ממליצים להקפיד על הוראות היצרן בנוגע לתחזוקה ולשים לב גם לתדירות החלפת מסננים ומנורות. לכל מכשיר יש הנחיות אחרות שמפורטות בנפרד.
לבסוף, יש לציין שהשימוש במכשירים ביתיים לסינון מים מותר מלכתחילה רק כאשר הם נסמכים על מי ברז באיכות מי שתייה. מכשירים אלו אינם יעילים במקורות מים שלא מיועדים לשתייה ובמקומות שלא עומדים בדרישות המקוריות של משרד הבריאות.


בקרוב הפלואוריד יחזור למי השתיה י"ג סיון תשע"ה
חזל"ש בירושלים: ניתן לחזור ולהשתמש במי ברז לשתיה א' אייר תשע"ד
חשש לזיהום מי הברז בירושלים - אין להשתמש במים לשתיה ל' ניסן תשע"ד
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות