כ"ד שבט תש"פ
ההסכם של חב"ד
אבי אפלבוים ו' אב תשע"ו    17:37 ראשי חב"ד מאשרים את חשיפת ההסכם עם צה"ל

רבני חב"ד אישרו לראשונה, בפני כתב 'קול ברמה' לענייני צבא וביטחון מנדי ריזל, את פרטי ההסכם המלא בין החסידות ובין צה"ל, בנוגע לבחורים הלומדים בישיבות חב"ד - שחלקים ממנו הודלפו בעבר.

לראשונה - ראשי חב"ד מאשרים את חשיפת ההסכם עם צה"ל: 85% מהבחורים החב"דיים יגוייסו עד גיל 26.

על-פי ההסכם, 15% מהתלמידים החב"דיים יקבלו פטור מצה"ל לכל ימי חייהם, כדי שיוכלו להקדיש את חייהם לתורה ולשליחות. הם ייבחרו בידי ראשי-הישיבות וצה"ל.

כל היתר, אחרי שש שנות ישיבה, יקבלו אישור יציאה לשנתיים לחו"ל: שנה אחת לצורך לימוד במרכז חב"ד העולמי 770 במסגרת מה שמכונה בחב"ד 'קבוצה'; ושנה נוספת תוקדש ללימודי הסמכה לרבנות ושליחות באחד מבתי חב"ד או מכוני הסמיכה של החסידות ברחבי העולם (חסידי חב"ד נוהגים ללמוד הסמכה לרבנות לפני חתונתם בהוראת הרבי).

מדובר בהחרגה של ממש, כיוון שנכון להיום - כל תלמיד ישיבה מגיל 18 ומעלה היוצא ליותר מ-60 יום בחו"ל מגוייס מיידית ומאבד אוטומטית את מעמד "תורתו אומנותו".

עם חזרתם ארצה של הבחורים החב"דיים בתום שנתיים של לימודי קודש בחו"ל  - בגיל ממוצע של 22 -  הם יוכלו להמשיך בלימודיהם למשך שנתיים נוספות, בכולל או בישיבה. עם זאת, מי שירצה, יוכל להתגייס.

בגיל 24 הם יעמדו שוב בפני צומת דרכים - ויבחרו האם להתגייס או להמשיך בלימודים בכולל או בישיבה. מי שייבחר להמשיך בלימודיו יקבל ארכה עד גיל 26. בגיל זה, יחויבו תלמידים הכוללים והישיבות להתגייס. כאמור, רק 15% מתוכם יקבלו פטור גורף.

ההסכם הזה יחול גם על 300 הבחורים שאיום הגיוס המיידי מונח על ראשם, והם למעשה יוכלו לקבל פטור עד גיל 26. בימים הקרובים יתקיים ככל-הנראה כנס בנושא שבו הם יקבלו פרטים על המתווה.

למרות האחדות הנדירה בחב"ד להסכם, אותו טוו ראש ישיבת חב"ד בצפת הרב וילישאנסקי, ראש ישיבת חב"ד במגדל-העמק הרב גולדברג וראש ישיבת חב"ד בקריית-גת הרב הבלין - יש מי שמתנגדים לכך בתוקף. בין ראשי המתנגדים הוא הרב זלמן גופין מישיבת חב"ד המרכזית בכפר חב"ד.

גורמים בכירים המעורים במתווה אישרו לריזל לפרסם את הפרטים ב'קול ברמה' וציינו: "אנחנו מצפים ומקווים שכל בחור ישיבה חב"די ימשיך ללמוד עד גיל 26. בגיל זה, מטבע הדברים, 99% מהתלמידים כבר יהיו נשואים, ולמעשה הבעיות בצבא תהיינה פחות קשות. כמובן שהמטרה שלנו היא שהגיוס יהיה למסלולי שח"ר. זה הרע במיעוטו; ההסכם הטוב ביותר שיכולנו לקבל - אחרת היו מגייסים את כל הבחורים עם חזרתם מה'קבוצה', או שלא היו מאפשרים את יציאתם".


טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס י"ד תמוז תשע"ח
ליצמן מעריך: בחירות במאי - אך נדרש פתרון לגיוס ח' תמוז תשע"ח
התמליל המלא בין חכם שלום כהן והגרי"ג אדלשטיין ז' תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. ה' יעזור שישארו יהודים נאמנים!
10/08/2016
מנחם
גם לפני ביאת המשיח!
הגב לתגובה
2. סוף סוף
12/08/2016
מתנחל
סוף כל סוף החבדניקים קיבלו שכל להתנתק מהחרדים והחרדיות הקובלת ולהפוך לישראלים מן השורה נאמנים לתורה ולא"י כרצון הרבי נשיא הדור
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה