ט' סיון תש"פ
צילום: pixabay.com
לחשוב קדימה
אשר הלפרין י"ג תמוז תשע"ו    11:46 באיזה גיל כדאי להתחיל לחסוך לקרן השתלמות?

תכנית חיסכון לטווח בינוני נחשבת אטרקטיבית לשכירים ועצמאיים כי היא מגלמת בתוכה הטבות מס משמעותיות. הגיל הנכון להתחיל לחסוך הוא כמובן מוקדם ככל האפשר, אך לא תמיד זה עולה בקנה אחד עם המציאות. הנה כל השיקולים שכדאי להתייחס אליהם כבר מגיל צעיר.

כל קופת חיסכון היא אמצעי לשפר את איכות החיים ולהבטיח את רווחת המשפחה בטווח הקצר, הבינוני והארוך. עם זאת, אפיק חיסכון מסוג קרן השתלמות מציע יתרונות ייחודיים. הקרן היא קופת חיסכון אטרקטיבית לשכירים, עצמאיים וחברי קיבוצים ומושבים שיתופיים. במקור היא נועדה למימון השתלמויות, כנסים מקצועיים ולימודי המשך, אך כיום היא משמשת כאפיק חיסכון לטווח בינוני.

הותק בקרן השתלמות נספר ממועד ההפקדה הראשונה, למעט מקרי פטירה שבהם ניתן למשוך את הכספים מיידית. מעבר לכך, כל הסכומים והרווחים שנצברים בקרן פטורים מתשלומי מס הכנסה או מיסים אחרים. בנוסף, המדינה לא מטילה מגבלות לגבי השימוש בכסף ואחרי 6 שנים אפשר לנצל את הסכום לכל מטרה. עובדים שכירים זכאים להפרשה לקרן במסגרת הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה, בעוד הפרשת עובד עצמאי תלויה ברצונו בלבד ובגינה הוא זכאי להטבות מס עד לתקרה הקבועה בחוק.

השאלה המתבקשת היא באיזה גיל כדאי להתחיל לחסוך. השאיפה העקרונית היא כמובן לחסוך מוקדם ככל האפשר, אך זה לא תמיד מתאים למציאות הכלכלית של העובד השכיר או העצמאי. העצה העיקרית בהקשר הזה היא להתייחס להשתלמות כקרן השתלמות לפנסיה: כך ניתן להשלים את הפער בין ההפרשה לפנסיה לבין התכנון הפיננסי, תוך התחשבות במצב האישי ולפי היכולת ליצירת חסכונות נוספים.
מה העדפות החוסכים בישראל?

לפי פרופיל החיסכון הקיים בישראל, רווק שמתחיל לחסוך לפנסיה בגיל 25 עם משכורת חודשית של 6,000 ש"ח יקבל 8,340 ש"ח בחודש אחרי הפרישה, בעוד אדם שעושה זאת בגיל 45 עם שני ילדים ומשכורת של 10,000 ש"ח יזכה לפנסיה של 5,319 ש"ח בלבד. לנתונים אלו יש להוסיף את הצטברות ההטבות מהקרן, כמו גם את הכספים שניתן להפריש לאורך התקופה כדי לצרפם לתכניות חיסכון אחרות.
כך לדוגמא מי שמתחיל לחסוך 7.5% בחודש בגילאים 21-30 למשך 9 שנים ועם הכנסה חודשית של 4,000 ש"ח, יצבור 38,031 ש"ח בסוף התקופה. לצורך השוואה, זוג בגילאי 31-50 שיחסוך 19 שנים 2.5% מהכנסה של 12,000 ש"ח יצבור 169,789 ש"ח.

ההמלצה להתחיל לחסוך בגיל צעיר לא קשורה רק לעובדה שכספי הפנסיה לא יספיקו, אלא גם לתחושת הביטחון ולגמישות הפיננסית. עדיף לחסוך מוקדם גם אם מדובר בהפקדה נמוכה כי לאורך השנים היא צפויה להצטבר ובסופו של דבר להטות את הכף לטובת רווחה כלכלית. כדאי להגדיר את היעד לתכנית החיסכון, לסמן את הקרן למטרה מסוימת ולא לשכוח לחשוב על הטווח הארוך.


לראשונה מאז קום המדינה: קופת חיסכון לכל ילד עד גיל 18 ט"ו סיון תשע"ו
אושר: העלאת קצבת הילדים ופתיחת תכנית חסכון ד' אלול תשע"ה
ליצמן יסכים להצעת האוצר לחסכונות? התשובה מחר י' אב תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות אשר הלפרין
מאגר המידע של "כל זכות" - לשירות יעיל ונגיש מערכת אתר לדעת
מסתבר: הקפדה על רווחת הפרות – מונעת חשש מטרפות ירוחם שמואלביץ
ואלו התירוצים שנשמעו בבני ברק למס הכנסה אשר הלפרין
מדריך: איך בוחרים מוביל למעבר דירה? תוכן שיווקי
למדור כלכלה