כ"ו שבט תש"פ
צילום: ויקיפדיה - Deror avi
הרב יעקב וינר כ"א סיון תשע"ו    17:13 בכור שאמו התגיירה בזמן ההיריון

אישה שעברה תהליך גיור כדת וכדין בעת היותה בהריון מתקדם, ולאחר מספר חודשים היא ילדה בן למזל-טוב, והוא הילד הראשון שלה. האם יש לקיים מצוות "פדיון הבן" על בן זה?

לפני מספר שבועות התקבלה במכון לרפואה והלכה שע"י 'יד שרה', שאלה מזוג צעיר תושבי מדינת פנמה, כדלהלן:

כבוד הרב, אני ואשתי הננו זוג צעיר, שעד לפני מספר חודשים היינו גויים, עד שהחלטנו שנינו להתגייר ביחד. בזמן הגירות הייתה אשתי בהריון מתקדם, ומספר שבועות לאחר הגיור נולד לנו בן זכר, והוא הילד הראשון שלנו, הן שלי והן שלה.

ברצוננו לשאול: האם בן זה חייב במצוות "פדיון הבן", כלומר לתת לכהן מיוחס חמשה מטבעות כסף עבור פדיונו מרשות הכהן, כמו שציוותה התורה בפרשת קרח (במדבר יח, טז), או שמאחר ובשעת יצירתו הייתה אמו גויה, לא חלה עליו חובה זו?

תשובה: ראשית, נסקור בקצרה את דינו של הנולד לאם שהתגיירה כשהייתה מעוברת: בשולחן ערוך (יורה דעה סימן רסח סעיף ו) כתוב: "כותית שנתגיירה והיא מעוברת, בנה אין צריך טבילה". המקור להלכה זו, הוא בגמרא במסכת יבמות (דף עח), שם מובאת הלכה זו, והגמרא מבארת, שתהליך הגיור וטבילת האם לשם גירות, מועילה גם לעובר, כאילו הוא בעצמו טבל, וגופה של אמו אינו מהווה "חציצה", מאחר שדבר הגורם לחיותו של האדם אינו נחשב כחוצץ (ראה עוד בערוך השולחן יורה דעה שם, ס"ק יא).

ראה תוספות מסכת יבמות (דף מז ד"ה מטבילין) שהקשו, שהרי גוי שמתגייר, ראשית עליו לעבור ברית מילה, ורק אחר כך יטבול עבור מעשה הגירות, אבל אם עשה להיפך, שטבל לשם גירות קודם המילה, אין מועילה לו טבילתו, ואם כן מדוע בבן שאמו טבלה נחשב הבן כגר כבר בהיותו עובר, הרי עדיין לא עשו לו ברית מילה? ומתרצים, שהדין המצריך עריכת ברית מילה קודם הטבילה, הוא רק באדם הראוי בשעת הגירות למצוות מילה, אבל עובר שעדיין לא חלה עליו חובת ברית מילה, שהרי רק מגיל שמונה ימים יש חובה למול, ממילא אין הסדר מעכב בו, וטבילת אמו היא מעשה הגירות היחיד, ואפילו אם אחר כך לא יערכו לו ברית מילה, אין זה מבטל את הגירות, ודינו כיהודי שאינו נימול.

מסוגיה זו אנו למדים, שגם תינוק שיצירתו הייתה על ידי הורים גויים, אם לידתו התרחשה לאחר שאמו התגיירה, דינו כיהודי שהתגייר, כביכול הוא עצמו טבל והתגייר בהיותו עובר. השלכה מעניינת לדין זה, היא באם העובר שהתגייר עם אמו היא נקיבה, שבפוסקי ההלכה מבואר, שכאשר הבת הזו תתבגר, היא אינה יכולה להינשא לכהן, מאחר שהיא נחשבת כגיורת [ולא בת של גיורת], ולכהן אסור לשאת גיורת לאישה.

כעת נשוב לנידון השאלה: הנה השולחן ערוך בהלכות פדיון הבן (יורה דעה סימן שה סעיף כ) פוסק הלכה: "השפחה שנשתחררה, וכותית שנתגיירה כשהן מעוברות, וילדו [בן בכור], אף על פי שהורתו [של הבן] שלא בקדושה, הואיל ונולד בקדושה חייב [בפדיון הבן], שנאמר (שמות יג, ב) "פטר רחם בישראל", והרי פטרו רחם בישראל". מקור דבריו במשנה במסכת בכורות (פרק ח).

המסקנה להלכה: אישה מעוברת שנתגיירה וילדה בן, והוא ילד ראשון הפוטר את רחמה, הרי הוא חייב במצוות "פדיון הבן". אמנם אביו הביולוגי אינו חייב לפדותו, משום שהעובר אינו מתייחס אחריו, שהרי בתחילת ההיריון היה האב גוי, ואין לגויים יחס בין אב לבן, אך בית הדין שבאותה מדינה מחויבים לפדותו. ואם מאיזה סיבה לא פדוהו, אזי הוא בעצמו יקיים את המצווה, לאחר שיגיע לגיל בר מצווה - כשהוא יהיה בן שלוש עשרה שנה.
 
הכותב - הרב יעקב וינר שליט"א, עומד בראש מוקד רפואה והלכה בארגון יד שרה, אשר נותן מענה בשאלות הלכתיות רפואיות.
ניתן לפנות במייל [email protected] ובטלפון 02-6444590, וכן בכתובת שדרות הרצל 124 ירושלים.
הטעיית קשישים באמצעות "לחצן מצוקה של יד שרה" י"ג שבט תשע"ח
מכשירים להקלת צירי לידה ב'יד שרה' כ"ה תמוז תשע"ו
הרגעת לחץ נפשי תוך חילול שבת י"ט תמוז תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. טעות חמורה
29/06/2016
טוביה
אין דין פדייה ע"י בית דין, זה נאמר רק לענין מילה... וחייב בפדה"ב כשיגדיל
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות