כ"ד אב תש"פ
נאמן למקור
נועם זיגמן כ"ו אייר תשע"ו    15:52 הכירו את אבי אבוחצירא - החרדי הכי קרוב לליברמן

הוא בן 39, לומד דף יומי כל בוקר, מקפיד ללמוד בליל שישי ומשם להמשיך לכותל, התגורר מול הסטייפלר וינק לא מעט אידשקייט. העריץ את המשגיח שממנו למד להיות מאענטש, וכל מי שפוגש בו נשבה בקסמיו של האיש שבשקט בשקט גם עוזר לרבים.

יום שני השבוע, חדר סיעת ישראל ביתנו, אווירה של חג. העיתונאים לא הוזמנו היום בניגוד לכל שבוע, הישיבה עצמה הוקדמה בשעה מזו שנערכת תמיד. השעה אחת בצהרים, על השולחן העגול פירות קיץ. ענבים, דובדבנים, אפרסקים ועוד. פירות שלא היו כאן בחורף, ולא רק בגלל העונה. בעוד כמה שעות ליברמן יהפוך רשמית לשר הביטחון של ישראל, בינתיים הוא נהנה מהחברים שמתאספים בחדר הסיעה המרווח, וגם נהנה מטעמם המתוק של הדובדבנים. מי שלא יכול להסתיר את החיוך זה האיש שלנו, האיש החרדי שנמצא עם ליברמן שנים ונחשב לאיש אמונו. אבי אבוחצירא. מה שלומך נועם? הוא שואל אותי, ואני עונה לו כתשובת הבוס שלו: "גן עדן". מה אני יכול להציע לך? הוא ממשיך ושואל? ואני משיב בתשובה סתמית, את הדובדבנים שעל השולחן. אבוחצירא ניגש לשולחן, ועם ידו הגדולה הוא תופס חופן של דובדבנים עסיסיים. אני משיב שצחקתי ואני עוד לא בירכתי שהחיינו על הפרי, ואבי מאוכזב. הסיפור הזה יכול להמחיש במשהו על הלב הרחב, שיש לאיש שחיוך תמידי על פניו. חבריו (והם רבים) אומרים כולם שקשה ובכלל לא ניתן למצוא אנשים שרבים עימו. "החברות שלו היא חברות ללא אינטרסים", מספר אחד מחבריו הקרובים שפעיל גם בישראל ביתנו. "אני לא מכיר אותו מהילדות, אבל אין לי חברי ילדות כמו החברות שיש לי איתו" הוא מספר.

ההיכרות האישית שלי עם אבי אבוחצירא, החלה עוד בימים שבהם מפלגת 'מולדת' הייתה במפה הפוליטית. את אבי ראיתי לראשונה בקומה השניה של בנין ישן ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, שם היה מטה 'מולדת'. אבי היה האיש שתחתיו הייתה כל הפעילות. חלקם של הפעילים עשו זאת בשביל כסף, והיו שם לא מעט חרדים. היו גם כאלו שבאו למען האידיאולוגיה, ואחד מהם היה אבי אבוחצירא. אחד מהצעירים שהיו שם באותם ימים, נזכר בערגה על אותם ימים ולילות של פעילות למען הצלחת המפלגה. אבי היה איש של הרב בני אלון, אבל גם גנדי היה מגיע לשם, היה רואה את הפעילות של הצעירים, ובראשם את הפעילות של אבי. "אתה מכיר את החייל שמהיום הראשון שראית אותו ידעת שיהיה רמטכ"ל? זה אבי אבוחצירא".

ואכן ממש כך היה. אבוחצירא לא עזב את האידיאולוגיה שעימה הגיע למולדת. בימים ההם כאשר פעל למען המפלגה הקטנה, הוא קיבל הצעות מכמה מפלגות, ביניהם גם מהליכוד. אבל הוא לא התפתה עם ההצעות הכספיות, ונשאר נאמן לרב בני אלון ובהמשך כאשר זה עזב את הפעילות הפוליטית הוא נותר עם גנדי ומפלגתו. לימים גנדי גמל על כך והוא הפך לעוזרו האישי וכאשר התמנה לשר תיירות, הוא היה ליועצו. בימים שבהם חל החיבור בין גנדי לליברמן, אבוחצירא היה שם ותמך, וברצח גנדי הוא הרגיש סוג של יתמות, ולא רק פוליטית אלא גם כזו אידיאולוגית. ליברמן שזיהה את הצעיר עם הערכים, שאב אותו אל חיקו ומאז ועד היום הוא שם, נאמן לליברמן, וממשיך להיות נאמן לאידיאולוגיית ארץ ישראל השלימה.

את השנה האחרונה הוא העביר במדבר הפוליטי, אך די נהנה מכך שיכול היה להתחיל ביישום תפקידו כעורך דין לאחר לימוד של כמה שנים. מי שאחראי להפשרת הכעסים שבין פוליטיקאים חרדים ואביגדור ליברמן, זה אבוחצירא שידע כיצד לרכך את הצדדים ולהביא לשלום שבין היתר גם פתר את הבעיה שהוצבה בפני כניסתו של ליברמן לקואליציה עם המפלגות החרדיות. "הוא איש של שלום שגם אם היריב שמולו לא תואם את האידיאולוגיה, לא תמצא את אבי רב איתו. הכל יהיה בנועם, הכל בשלום גם אם הוא יפסיד מכך", מספרים חבריו שכל אחד ואחד שהתראיין לכתבה, ביקש דבר אחד: "אל תכתוב את שמי, כי אבי יכעס שהחמאתי לו". "אבי, יתבאס עליי?" שאל אחד מהם שיודע כי אבוחצירא לא אוהב שמחמיאים לו, בטח לא בצורה כה פומבית. ולמען הגילוי הנאות, החברות האישית שביני לבין אבוחצירא, גרמה לכך שגם אני נמנעתי מלבקש ממנו פרטים שונים אודותיו והכל נעשה דרך חבריו שמכירים אותו, והכל מתוך ידיעה שאם יידע שהולכים לכתוב כתבה מחמיאה, הוא ישכנע במתיקות שלא לפרסם, ויהיה קשה לעמוד נגד בקשתו.

לא רבים יודעים על מעשי החסד הרבים שהוא עשה ועושה. כאשר היה במשרד החוץ, הגיעו לפתחו לא מעט בעיות שנודעו לו כמי שיושב בתפקיד חשוב. "אני זוכר מקרה שאיזה יהודי ישראלי נעצר באוקראינה, הדבר הגיע לידיעתו של אבי שהחל לפעול". "הוא לא הכיר את העציר, גם לא מישהו ממשפחתו, אך שמע שיהודי נמצא בבעיה והחל להפעיל את כל משרד החוץ. בשלב מסויים הוא גם הוציא כספים מכיסו, בכדי שאלו יעברו לקנטינה של הכלא המקומי באוקראינה, ושאותו עציר יוכל לאכול משהו. גם כאשר באותן דקות היה משהו חשוב במשרד החוץ לעשות, אבי עזב הכל למען אותו עציר".

אחד הדברים המשותפים לכל אלו שמכירים את אבי אבוחצירא, זו התחושה שיש להם חבר שהוא כמו אח. "הכרתי אותו במולדת, עבדנו שנה וארבעה חודשים, אבל הקשר נמשך עד היום והוא קשר כמו של אח הכי קרוב. גם בתקופות הקשות של חיי, אבי היה שם ולא רק לשים אוזן", מספר אחד מחבריו. "יש לו מילה של כבוד, ומילה שלו זו מילה", אומר אותו חבר. ואולי זהו גם החיבור בינו לבין ליברמן.

ולמי שעד עתה קיבל את הרושם שמדובר בעוד עסקן פוליטי, אז הנה גם הצד הנוסף שמוכר לחברים מהצד האחר, דווקא מהצד התורני. את הבוקר הוא פותח עם לימוד דף יומי ותפילה, ורק אחר כך מוכן לשמוע על ההתעסקות החומרית של היום-יום. בליל שישי מידי שבוע הוא הוגה בתורה במשך שעות, ולאחר מכן ממשיך לכותל המערבי לתפילת ותיקין. ההשפעה לאורחות חייו הוא קיבל במספר תחנות. ראשית לכל ממשפחתו ובראש ובראשונה מאביו, שלומד במשך כל היום למעט ארבע שעות שהוא מקדיש לעבודה בכדי לפרנס את משפחתו. כמובן ששם משפחתו גם מסגיר את השושלת המיוחדת, כאשר הוא קשור לרבי יעקב אבוחצירא לו היו כמה בנים והוא משתייך לבן אהרון. 

גם השכנות ברחוב רשב"ם, הותירה בו רושם חזק. במשך שנות ילדותו עד גיל 9, ראה מקרוב את הסטייפלר, ובהמשך גם את ממשיך דרכו מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א. תחנה נוספת שהותירה בו רושם רב, זו ישיבת היכל התורה –פרשבורג, שם הכיר את הגאון רבי חנוך העניך קרלנשטיין זצ"ל, שכיהן כר"מ בישיבת 'היכל התורה -פרשבורג' בירושלים.  "אבי פשוט העריץ אותו, וכאשר הוא נפטר הוא הרגיש שאיבד הרבה יותר ממחנך", סיפר אחד מחבריו. "הוא ינק ממנו את המאענטשקייט להיות חביב לכל אדם. הוא למד שאפשר לחלוק על בן אדם, אבל הכל בחביבות, בנועם ובדרך ארץ".

לפני מספר חודשים כאשר חגג את בר המצווה לבנו הבכור, התייצבו בזה אחר זה הפוליטיקאים, העיתונאים, וגם כאלו שלא היו מוכרים בשמותיהם, אך מבחינתם אבי הוא המלאך שעזר להם, או החבר שהפך לאח.  בעבר הייתה אף הצעה שקיבל להכנס לרשימת שס החדשה, אך הוא העדיף להמשיך ולשמור אמונים לליברמן. בדיעבד התברר כי זו הייתה בחירה חכמה, לאור מיעוט המנדטים והמקום שאליו יועד ברשימה.



סגן שר החוץ ישתתף במעמד 'הבנקעט' של שלוחי חב"ד כ"ג חשון תשע"ג
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. אבוחצירא
04/06/2016
איכפטי
טובל ושרץ בידו
הגב לתגובה
2. אבי אבוחצירא
05/06/2016
יעקוב
גם אני נעזרתי בו באופן אישי . זה היה במשרד החוץ לגבי אפוסטיל כה לחי...
הגב לתגובה
3. לא כ"כ עושה רושם חרדי
05/06/2016
עוד אחד
מצטער אבל יש סממנים לחרדי: פיאות, כיפה ועוד
הגב לתגובה
4. חרדי ?
05/06/2016
חרדי
מצטרף ל-1 ול-3
הגב לתגובה
5. ל1, 3 ו-4
05/06/2016
ברדיטשובר
אבי הוא דוגמה חיה כמה מראה עיניים יכול להטעות. בטח בחברה החרדית שכל סממן לבוש מתייג כל אחד. אבי אכן לא נראה חרדי קלאסי אבל הוא חרדי ממש פלוס יראת שמים ומידות טובות
הגב לתגובה
6. לברדישבר
06/06/2016
חרדי +
לא תמיד צריכים להיות המושקע של הפריץ הרוסי
הגב לתגובה
7. אין על אבי יחיד ומיוחד
08/06/2016
דני
אבי אחד המופלאים בתור איש ציבור שעושה הכל בשקט ביושר ... ספוג ביר"ש קשה להאמין איך נשאר ככה למרות הפוליטיקה שסביבו
הגב לתגובה
8. אבי אין כמוך
28/06/2016
פיליפנים
אבי לא מכיר אותי אישית הוא לא ראה אותי בחיים שלי וגם אני לא ראיתיו בחיים ועם כל זה הוא עזר לי מאד מאד במקרה של פקוח נפש ואני מתקשר אליו כל ערב יום כיפור לאחל לו שנה טובה והוא מעולם לא ביקש איזהשהו משהו על מה שעזר לי אין עוד אנשים כאלו אין
הגב לתגובה
9. איש טוב
30/09/2016
מכיר
זה איש יקר שעוזר לאנשים ובן בתורה אמיתי יש לו בן שלומד בישיבת שערי תבונה של הרב חדד ואם הרב חדד קיבל אותו חייב להיות שזה משפחה מופלאה ומההכרות שלי זה איש מוכשר ובעל חסד
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה