כ"ד תמוז תש"פ
שני צדדים למטבע
ירוחם שמואלביץ כ"ה אייר תשע"ו    17:31 בנק ישראל יפעל להקל על פריטת מטבעות של גופי צדקה

העמלה שמשלמים עבור פריטת מטבעות, לא תחול על גופי צדקה כמו על אזרח רגיל, כך הודיע מנכ"ל הבנק חזי כאלו לח"כ הרב אורי מקלב שפנה אליו בעקבות מצוקתם של גופי הצדקה לנוכח כניסתם לתוקף של כללי המטבע החדשים.

על פי ההנחיות החדשות של בנק ישראל שנכנסו לתוקף לפני מספר חודשים, בעבור המרת מטבעות לשטרות תהיה על כך עמלה משמעותית מסך ההפקדה כאשר האחוז משתנה מבנק לבנק, ובבנק ישראל ניתן לפרוט מטבעות ללא עמלה אך עד לסך מצטבר של 5,000 ₪ ולא יותר מ-1,000 מטבעות. לאור ההנחיות החדשות נוצרה מצוקה קשה את בגופי הצדקה הגדולים, לאור כך פנו בנושא לח"כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה), שהחל לפעול בנושא מול בנק ישראל.

לנוכח פנייתו של ח"כ הרב מקלב, כינס מנכ"ל בנק ישראל מר חזי כאלו לפני מספר חודשים ישיבה מורחבת בהשתתפות ח"כ הרב מקלב, היועצת המשפטית של הבנק הגב' טידה שמיר והנהלת מחלקת המטבע של הבנק, שם העלה ח"כ מקלב את מצוקתם של גופי הצדקה בעקבות ההוראות החדשות שהנהיג הבנק, כמו"כ הסביר כי טבעה של הצדקה בכך שהיא נאספת פרוטה לפרוטה, ולנוכח כללי הפריטה החדשים אין לקופות הצדקה שמחזיקות באלפי מטבעות שום פתרון מלבד פריטה בבנקים תמורת עמלות גבוהות שגורעות אחוזים ניכרים מהתרומות שנאספו. בסיומה של הפגישה ביקש מנכ"ל הבנק מח"כ מקלב לבחון את הדברים עם כלל הגורמים הקשורים לנושא לאור הטענות המשפטיות שהועלו שלא ניתן להבדיל בין גופים מסחריים לעמותות, וזאת בכדי להציע את הפתרונות.

בימים האחרונים הודיע מנכ"ל בנק ישראל לח"כ הרב אורי מקלב לאור פנייתו כי הנהלת הבנק הנחתה מחלקת המטבע של בנק ישראל לבנקים להיות קשובים במיוחד לצרכי עמותות וגופי צדקה המבקשים לפרוט מטבעות רבים ולהתייחס אליהם, על אף כניסתם לתוקף של כללי בנק ישראל החדשים בנוגע לפריטת מטבעות. בנוסף יפעל הבנק להקלת פריטת המטבעות לגופי הצדקה בבנק ישראל עצמו. ובהתאם לבקשתו של ח"כ מקלב  הודיע "ככל שארגוני צדקה ומוסדות ציבור יתקלו בקשיים – אגף הפיקוח על הבנקים יפעל למציאת פתרון מוסכם", הבהיר כאלו.

"ייחודה של הצדקה היא שהכספים נאספים פרוטה לפרוטה, ואך טבעי הוא שבידי גבאי הצדקה יהיו עשרות אלפי מטבעות בסכומי כסף קטנים. התורם מצפה ובטוח שכספו יגיע נטו לצדקה, ולכן יש להקל על גופי הצדקה ולא להכביד עליהם בעמלות מיותרות שיפגעו בכספי הצדקה - וגם הנהלת בנק ישראל הבינו זאת", מסכם ח"כ הרב אורי מקלב.

השרים יכריעו האם לאפשר רכישת יין גם אחרי 11 בלילה כ"ז סיון תשע"ח
מפעילי קווי הנייעס זועמים על מקלב בגלל הצעת חוק שחוקק כ"ג אייר תשע"ח
ליצמן, גפני ומקלב בקמפיין של המחנה הציוני ב' טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות אשר הלפרין
מאגר המידע של "כל זכות" - לשירות יעיל ונגיש מערכת אתר לדעת
מסתבר: הקפדה על רווחת הפרות – מונעת חשש מטרפות ירוחם שמואלביץ
ואלו התירוצים שנשמעו בבני ברק למס הכנסה אשר הלפרין
מדריך: איך בוחרים מוביל למעבר דירה? תוכן שיווקי
למדור כלכלה