כ"א תמוז תש"פ
צילום: עומר שביט
אשר הלפרין ט"ו אלול תשע"ב    20:43 לקראת ראש השנה: מחירי הרימונים עולים למרות העליה ביבול

לא רק הדלק והמע"מ עולה, גם מחיר הרימונים שנוהגים לאכול בליל ראש השנה עולה השנה, על קילו רימונים תשלמו השנה 12 שקלים במקום 10.5 בשנה שעברה, וזאת למרות העליה והשיא ביבול הרימונים 60 אלף טון.

נפתחה עונת קטיף הרימונים בארץ, הצפויה להימשך עד לחודש דצמבר. העונה צופים החקלאים יבול שיא של פרי שיעמוד על 60 אלף טון, כ-10000 טון יותר מהעונה שעברה, בה נקטפו 50 אלף טון רימונים.

 

על אף היבול הרב, על פי נתוני משרד החקלאות, עומד היום מחירו של קילו רימונים על 12 שקלים, בעוד בתקופה המקבילה אשתקד עמד המחיר על 10.5 שקלים בלבד. למרות המחירים הגבוהים לצרכנים, החקלאים מקבלים 3 שקלים בלבד על כל קילו רימונים.

 

איציק איתני, מנהל התפעול בבית הקירור "גליל קרור" של החברה לפיתוח הגליל אומר, כי בעזרת טכנולוגיות מתקדמות ביותר, ניתן לאסם ולשמור את הרימונים בשיטת הקירור העמוק המבוקר, המאריך תקופת שיווקו של הרימון גם ארבעה-חמישה חודשים לאחר הקטיף, פירות איכותיים ועסיסיים השומרים על ערכים תזונתיים עד לחג הפסח, סוף חודש מרץ, תחילת אפריל.

 

"יבול הרימונים גבוה במיוחד השנה ויש ביקוש רב לאכסון רימונים בקירור. ב"גליל קרור" צפויים להיקלט כ-2000 טון רימונים וידוע לי כי בתי הקירור בצפון ובמקומות נוספים בארץ צפויים להיות עמוסים ברימונים עקב היבול הרב" אומר איתני.

 

מרבית יבול הרימונים בארץ כ- 60% מיועד לשוק המקומי ו-40% מיועד ליצוא. בנוסף לשיווקו של הרימון כפרי טרי הוא משמש גם לתעשיות המזון והמשקאות, תעשיית הקוסמטיקה, תוספי מזון להזנת בעלי חיים ולשימוש בייצור מוצרים פארא-רפואיים. בשנת 2011 יוצאו לחו"ל 20 אלף טון רימונים למדינות מערב אירופה, רוסיה ומעט למזרח הרחוק.

 

היקף שטחי הגידול גדל מכ-5000 דונם לפני עשר שנים לכ-25 אלף דונם רימונים היום. גם הצריכה המקומית של פרי טרי גדלה בשיעור ניכר, מכ-4000 טון בשנת 2000 לכ-14 אלף טון בשנה כיום, כאשר בתקופת החגים צורכים הישראלים כ- 6000 טון רימונים.

 

רונן הלל, יושב ראש שולחן הרימון במועצת הצמחים אומר, כי השנה מאופיינת בשפע פרי, אך חלקו של הפרי נפגע מגלי החום הכבדים אשר משפיעים על צבעו, שאינו הופך לאדום, דבר הפוגע בשיווקו לצרכנים בארץ ובחו"ל.

 

לדבריו, "הרימון לא אוהב חום, כאשר הטמפרטורות גבוהות מידי הפרי לא מקבל את צבעו האדום וקשה יותר לשווקו. הנפגעים העיקריים הם החקלאים בעמקים, בהם הטמפרטורות היו גבוהות במיוחד השנה מתחילתו של הקיץ. עם זאת, החום מאפשר קטיף מוקדם יותר של הפרי ורמת החמיצות שלו יורדת וכך מתקבל פרי מתקתק יותר, טוב במיוחד למיץ"

 

הלל מוסיף, כי הרימון נחשב לאחד הפירות בעלי הסגולות הבריאותיות הגדולות ביותר, הוא עשיר במרכיבים נוגדי חמצון המסייעים במניעת התפתחות טרשת עורקים, מחלות לב, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, שבץ מוחי ובעלי תכונות אנטי-אייג'ינג. "על מנת להפיק את מיטב הבריאות מפרי הרימון מומלץ לסחוט מיץ רימונים במסחטת פרי הדר פשוטה. סחיטת הפרי יחד עם קליפתו מוסיפה למיץ את הערכים התזונתיים הגבוהים שבקליפה, שהיא החלק הבריא ביותר בפרי. המיץ הוא גם טעים מאוד וגם בעל סגולות בריאותיות רבות" אומר הלל.

הרימון גדל בכל חלקי הארץ, מהנגב עד אצבע הגליל ואפילו בערבה. אזורי הגידול המועדפים הינם האזורים הפחות חמים, זאת משום שטמפרטורות גבוהות מידי מונעות מן הפרי לקבל את צבעו האדום, דבר המקשה על שיווקו, ללא קשר לטעם. מאחר וידוע, כי הקהל צורך פירות וירקות, בעיקר על פי המראה.

 

גידול הרימונים בארץ התפתח מאוד בעשור האחרון, בעקבות החזרה לגידולים המתאימים יותר לאזור ים תיכוני, ובעיקר אזורי העמקים - כמו גם זיתים, גפנים ושקדים.

 

לרימון זנים רבים, מהם בעלי גרגרים חמוצים וגרגרים מתוקים. הזן הנפוץ ביותר והמבוקש ביותר בארץ ובחו"ל הוא ה"וונדרפול" - רימון גדול, חמוץ מתוק שצבעו אדמדם. זן נוסף אשר מפורסם בארץ ונחשב לזן המיתולוגי הינו "ראש הפרד", שפריו גדול וורוד, אך בשנים האחרונות מרבית מהעצים מזן זה הוחלפו לטובת עצים מהזנים האדומים. זנים נוספים הגדלים בישראל הינם: "עמק", "עכו", "שני", "116", "שיר" ו"כאמל".


חייל הנחל החרדי נעצר כשגנב רימונים מהבסיס ז' שבט תשע"ו
מחקר: תזונה המבוססת על רימונים הפחיתה תחלואה י"ח תמוז תשע"ב
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. כמה כבר אוכלים מזה בר"ה?
02/09/2012
רבקה
מספיק רמון אחד לכל המשפחה, וזה יוצא בערך 4 ש"ח.
הגב לתגובה
2. אם קשה לשווק, אז תורידו את המחיר!(ל"ת)
02/09/2012
דני

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות אשר הלפרין
מאגר המידע של "כל זכות" - לשירות יעיל ונגיש מערכת אתר לדעת
מסתבר: הקפדה על רווחת הפרות – מונעת חשש מטרפות ירוחם שמואלביץ
ואלו התירוצים שנשמעו בבני ברק למס הכנסה אשר הלפרין
מדריך: איך בוחרים מוביל למעבר דירה? תוכן שיווקי
למדור כלכלה