ט' חשון תשפ"א
נאמנים לחיים
יעקב עזרא כ"א שבט תשע"ו    11:17 מהפכה בתחום הצלת החיים – היעד כמיליון נאמני חיים

פרויקט חדשני של מד"א צפוי לחולל מהפכה בתחום הצלת החיים – היעד כמיליון נאמני חיים, כל אזרח בעל הכשרה בסיסית בעזרה ראשונה יוכל לקחת חלק במערך הכוננים הענק.

מערך חדש שהשיק השבוע מגן דוד אדום צפוי לחולל מהפכה בתחום הסיוע הרפואי והצלת חיי אדם.

הרעיון העומד בבסיס המיזם הענק והחדשני - שזכה לשם "נאמני חיים" - הוא שכל אזרח שעבר בשלב כלשהו הכשרה בסיסית של כ-20 שעות בעזרה ראשונה, מסוגל לבצע פעולות החייאה בסיסיות בחולה שלקה בדום לב – ובכך להגביר את הסיכויים להציל את חייו.

מחקרים רבים הוכיחו כי במקרים רבים של הצלת חיים, לזמן התגובה הראשוני ותחילת הטיפול בחולה עשויות להיות משמעויות גורליות באשר לסיכויים להציל את החולה. בשנים האחרונות הוכנסו במד"א שיפורים טכנולוגיים רבים המצמצמים משמעותית את זמני הטיפול בפניות וזמני ההגעה לחולים ופצועים. לשם הדוגמא, זמן המענה הממוצע לשיחת חירום במוקד מד"א הוא עד חמש שניות בלבד.

אולם, במטרה לצמצם עוד יותר את זמן ההגעה לחולה שלקה בדום לב ולהעמידו על הזמן הקצר ביותר, הוחלט לגייס לטובת הפרויקט כל אזרח שמעוניין בכך שהינו מעל גיל 18 והוא בעל הכשרה בסיסית בעזרה ראשונה ועומד בתנאים המפורטים, יוכל להציל חיי אדם.

מערכת איתור מיוחדת הפועלת באמצעות יישומון (אפליקציה) תאתר את כל המתנדבים שנמצאים במרחק של דקות בודדות מהמקום בו דווח למוקד מד"א על חולה שנזקק להחייאה ותזניק אותם למקום במקביל להזנקת צוותי מגן דוד אדום ולהדרכה טלפונית הניתנת על ידי החובשים והפרמדיקים במוקדי מד"א. – זאת עד להגעת האמבולנס למקום האירוע.

במד"א מעריכים כי פוטנציאל המצטרפים לפרויקט החדשני עומד על כמיליון איש בעלי הכשרה רלוונטית , כמו רופאים, אחיות, פרמדיקים, חובשים, חובשים בצה"ל, מצילים, מורים וגננות, מגישי ע"ר ועוד.

האפליקציה החדשה תופיע גם במכשירי הסמארטפון המוגנים, על מנת שגם המתנדבים מקרב הציבור החרדי יוכלו להצטרף לנאמני החיים.

מנהל אגף רפואה במד"א ד"ר רפי סטרוגו: "האירוע המרכזי בו מיועד הפרויקט הזה לטפל הוא מקרים  של דום לב- הפסקת זרימת דם למוח וללב עצמו . מכאן מתחילה הספירה לאחור,  כל שנייה שעוברת מקטינה את הסיכוי לשרוד את האירוע ולצאת ללא נזק מוחי. אנו נאבקים על השניות והדקות הראשונות במטרה לחדש כמה שיותר מהר את זרימת הדם למוח. עד היום נתנו מענה  מכל הכיוונים האפשריים, פריסה רחבה של אמבולנסים , אופנועני מד"א, כונני מד"א וכו' וכיום הגענו למצב שברוב המקרים תוך כ-5 דקות יש ידיים של איש מד"א מקצועי המטפלות באדם  שעבר דום לב. כעת אנחנו באים ואומרים שלפי כל המחקרים השונים והניסיון המקצועי הרב שלנו בשטח גם את הזמן הקיים חייבים להמשיך ולצמצם. לתוך חלון הצמצום הזה נכנס פרויקט "נאמני חיים". כעת אנו ממשיכים לפעול בשיטות המקובלות המוכיחות את עצמן, אולם בנוסף לכך אנו מוסיפים עכשיו נדבך חדש של נאמני חיים המיועד לחפות על הפער של ה-5 דקות הראשונות, כאשר נכון להיום הפער הזה של ה-5 דקות מכוסה רק על ידי הדרכה טלפונית של החובשים והפרמדיקים במוקד". 

מנכ"ל מד"א אלי בין: "רק לאחרונה פורסם מחקר מקיף המוכיח כי ביצוע החייאה על ידי אזרחים שהוכשרו בביצוע פעולות החייאה בסיסיות ומוזנקים לאירועים כנדבך נוסף על שירותי רפואת החרום הרגילה גורם לעלייה בשיעור ההחייאות המוצלחות ושרידות החולים. אני קורא לציבור הרחב לקחת  חלק במשימה החשובה הזו של הצלת החיים. יש בידכם את הכוח לעזור לנו להמשיך ולהציל חיים יום יום, שעה שעה בכל פינה ברחבי ישראל. אין לי ספק שבזכות המיזם הזה ניתן להציל מידי שנה עוד  חולים הודות לזמן תגובה של פחות משלוש דקות". 

במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א ו' תמוז תשע"ח
150 מנות דם נתרמו במבצע לב מלכה בירושלים כ"ח סיון תשע"ח
ר"ע בית שמש אבוטבול סייר במטה הארצי של מד"א כ"ז סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות