י' חשון תשפ"א
אסון הגז
חזקי גולדברג י"ב חשון תשע"ו    16:42 ח"כ מקלב: לחתוך את הבירוקרטיה - לשלם ואח"כ לחפש מימון

שנתיים אחרי אסון הגז בשכונת גילה בירושלים ובו ניספו זוג ובנם, דיירי הבנין אינם יכולים לחזור למקום מגוריה, נוכח הסחבת הבירוקרטית. ועדת הפנים של הכנסת סיירה במקום.

"ראש עיריית ירושלים היה צריך להנחות את הפקיד הכי בכיר – את מנכ"ל העירייה לתכלל,להוביל ולהביא לידי סיום את שיקום הדיירים נפגעי אסון הגז", אמר יו"ר ועדתה פנים והגנת הסביבה ח"כ דוד אמסלם בסיור שערכה הוועדה היום בגילה במעקב אחר מצבן של 12 המשפחות שדירותיהן נהרסו בפיצוץ הגז לפני 21 חודש, ומאז הן מיטלטלות בין דירות שכורות בלא סיוע כלשהו.

"אנחנו נעקוב עד שיבואו לידי פתרון", אמר יו"ר הוועדה דוד אמסלם לתושבים, "באסון ורסאי ראש העיר הקודם טיפל בנפגעים. אם היה פה מרתון, ראש העיר כבר היה מתייצב, אבל פה הוא מהאו"ם, לא קיים. זה לא הגיוני". בסיור השתתפו גם ח"כ מיקי לוי וח"כ אורי מקלב, שביקשו מהוועדה לקיים את הסיור וכן סגן שר השיכון ח"כ ג'קי לוי.

יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם: "בהתאם להחלטות שקיבלנו בוועדה בדיון בנושא בקיץ, עיריית ירושלים התחילה לקדם תכנון שיפוץ הדירות ולתת אומדנים לעלויות. העירייה חייבת להוביל את הפרויקט, גם אם לא לממן מכיסה. היא חייבת לכנס עבודת מטה עם משרדי השיכון, האוצר והמשפטים ועם חברת הגז. במקביל, עד שזה יקרה, הדיירים צריכים לגור באיזה מקום. הוועדה דורשת ממשרד השיכון לקרוא לעיריית ירושלים לתת את חלקה בשכר הדירה. הוועדה דורשת משר התשתיות כרגולטור להכין תקנות לנושא הגז שכיום הוא פרוץ באופן קיצוני.מכלי הגז המוצבים באזורי מגורים, אם הם מתפוצצים, הם מרימים רבע שכונה".

ח"כ אורי מקלב אמר בסיור: "להתיר סבך בירוקרטי יש שתי דרכים – לנסות להתיר, אבל אם לא מצליחים, צריך לחתוך. עיריית ירושלים מקבלת מאות מיליונים. אין שקל שלא חשוב, אבל כאן צריך קודם כל לעשות ואחר כך נראה מי צריך לשלם. חוסר הוודאות והטלטולים שנכפו על הדיירים הם דבר שאסור להסכים לו. אי אפשר להטיל על הפרט אסון כזה".

יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם דיווח על תוצאות הדיון הקודם של הוועדה בנושא, שהתקיים בקיץ. הוועדה דרשה משר התשתיות להקים צוות בינמשרדי כדי לבחון הערכות לאסונות דומים בעתיד. השר גלנט ביקש 60 יום, ובסופם ידווח לוועדה מה בכוונת המדינה לעשות בעניין.

מהנדס העיר, שלמה אשכול דיווח לוועדה כי צוות מקצועי באחריות חברת מוריה בוחן בימים אלה היתכנות הנדסית למסלול שיקום הדירות. הוא העריך שתוך חודש ימים הצוות יסיים עבודתו ויוכל לדווח לראש העיר ולמנכ"ל העירייה על מנת שיגבשו את הפתרון. "הפרמטר החשוב הוא שהפתרון יהיה הכי מהיר", אמר. בימים אלה מכינים את התשתית להיתר הבנייה.

עופר איובי, יו"ר המנהל השכונתי בגילה אמר לחברי הועדה: "עלות שיקום הדירות 7 מיליון. בכל פעם שיש לחץ ציבורי הם מחפשים פתרונות וממציאים רעיונות כמו תמא 38. היום סופרגז מוכנים לשים 4.5 מיליון שקל. חסרים לנו 2 מיליון. התושבים אפילו לא יכולים לתבוע. אם יימצא הסכום החסר, תוך 10 חודשים הם יכולים לחזור הביתה".


שנתיים אחרי אסון הגז הוצאו היתרי בניה לשיקום המבנים כ"ב שבט תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. ניר ברקת בא להעביר קריירה על חשבון התושבים
30/10/2015
דוד
לא מעניין אותו מצוקות תושבים, מה שמעניין אותו זה קראחנות ואירועי תרבות, אהה וגם לרוץ לפיגועים כמו ילד בן 10, אין לו מה לחפש שם חוץ ממצלמות, יאללה צא להתמודד בפריימריז מול נתניה ותפסיד. אנחנו רוצים את משה ליאון לראשות העיר!
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי